3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Grodnie wspominano króla

Ocena: 0
717

Uroczystą Mszą świętą w grodzieńskiej katedrze św. Franciszka Ksawerego uczczono wczoraj 430. rocznicę śmierci Stefana Batorego, jednego z najwybitniejszych władców Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Król ten odszedł do wieczności 12 grudnia 1586 r. w Grodnie.

Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i miejscowych władz, miłośnicy historii i tradycji oraz liczni mieszkańcy miasta i goście z zagranicy.

Mszy świętej z udziałem asysty husarskiej przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. W kazaniu przybliżył postać króla Stefana Batorego zaznaczając, że jest on szczególnie drogi grodnianom, gdyż życie tego wybitnego monarchy jest nierozerwalnie związane z tym pięknym miastem nad Niemnem.

– Wspominamy i zanosimy do Pana Boga nasze modlitwy za człowieka, który nie tylko zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej, ale z racji swego pochodzenia oraz dzięki mądrej, dalekowzrocznej polityce, jaką prowadził, stał się symbolem historycznej wspólnoty losów różnych państw i narodów naszego kontynentu – dodał bp Kaszkiewicz.

Hierarcha apelował, aby ta podniosła uroczystość przyczyniła się do jeszcze większego pokoju i zgody między narodami, aby wspólnie budować przyjazne relacje przez umiejętne prowadzenie dialogu.

Mimo tego, że minęło już kilka stuleci od śmierci Stefana Batorego, jego ślady są widoczne także dzisiaj w Grodnie. Jedna z ulic jest nazwana jego imieniem, a zabytkowa świątynia w centrum miasta, obecna katedra grodzieńska, została ufundowana przez tego króla Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter