18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W dobrych rękach

Ocena: 4.9
342

Nowym ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej będzie bp Romuald Kamiński, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej

fot. BP KEP

Biskup Kamiński po 12 latach posługi w Ełku wraca do Warszawy, z którą związany jest od czasów seminarium duchownego, do diecezji, którą bardzo dobrze zna. Przez 13 lat był kanclerzem nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej.

– Będziecie mieć wspaniałego ordynariusza – mówi bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz ełcki. – To człowiek prawy i pobożny – mówi o bp. Kamińskim bp Tadeusz Pikus, kursowy kolega z czasów seminaryjnych.

Na ogłoszenie nominacji pojechał do Ełku warszawsko-praski ordynariusz abp Henryk Hoser SAC, który w związku z osiągniętym 27 listopada wiekiem 75 lat przejdzie na emeryturę. Jak zauważa abp Hoser, zmiana zbiega się z rokiem jubileuszu ćwierćwiecza istnienia diecezji. – Można to potraktować jako dar Bożej Opatrzności – podkreśla.

Biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk mówi, że nowo mianowany koadiutor to człowiek bardzo systematyczny w działaniach, konsekwentny w realizacji przyjętych założeń, ale jednocześnie serdeczny i bardzo otwarty na drugiego człowieka.

 

Pobożna rodzina

Urodził się w Janówce, wówczas w diecezji łomżyńskiej, obecnie ełckiej. Jest najstarszym z dzieci w licznej rodzinie, dwójka kolejnego rodzeństwa zmarła po pierwszym roku życia, potem na świat przyszedł Andrzej, bliźniacy Zofia – obecnie s. Samuela – i Stanisław, oraz najmłodsza Danusia. – Byliśmy zwyczajną rodziną, nasz dom był tradycyjny, katolicki – mówi s. Samuela, siostra prowincjalna zgromadzenia elżbietanek. – Rodzice byli przykładem spokoju, dobra, troski o dzieci, szacunku do pracy – dodaje. Wieczorem razem odmawiali pacierz. Mama podczas przędzenia wełny lubiła w Wielkim Poście śpiewać Gorzkie żale. Nieżyjący już tata był obdarzony szczególnym głosem. – Romek odziedziczył głos po tacie – mówi s. Samuela. – Kościół był obok domu, więc na nabożeństwa różańcowe, majowe chodziliśmy codziennie. Nie było mowy, żeby opuścić.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -