23 lutego
sobota
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dachau: rocznica śmierci bł. ks. Frelichowskiego

Ocena: 0
2482
Wczoraj na terenie byłego obozu koncentracyjnego KZ Dachau pod Monachium odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika niemieckich obozów koncentracyjnych.
20150224 14:31
pm (KAI Monachium) / Monachium, mz
 
Rozpoczęła ją Msza święta w kaplicy Najświętszej Krwi Chrystusa, w przyobozowym Karmelu, której przewodniczył ks. prałat Franz Josef Bauer, były duszpasterz muzeum KZ Dachau w koncelebrze z niemieckimi i polskimi duchownymi.

Biografię "bł. ks. Wicka", patrona harcerstwa polskiego, przygotowała i odczytała Monika Neudert, przewodnicząca niemieckiego Kręgu Przyjaciół Błogosławionych z KZ Dachau.

Na uroczystości obok niemieckich gospodarzy licznie przybyli m.in. polscy harcerze z Monachium i z Dolnośląskiej Chorągwi ZHR z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Polonii wraz z duspasterzami, Konsul Generalna RP w Bawarii, Justyna Lewańska, przewodnicząca Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami dr hm. Teresa Ciesierska oraz Członek ZdK i prezydent Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech prof. Piotr Małoszewski.

Po Mszy świętej, w na placu przy obozie, odbyła się krótka wieczornica poświęcona błogosławionemu.
Przy zapalonych świecach zostały odczytane po niemiecku fragmenty listów bł. ks. Frelichowskiego i wydarzenia z jego życia obozowego, podkreślające jego "heroiczność, charyzmat i pełne zaufanie pokładane w Bogu".

Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty przy kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie byłego obozu.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -