25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Ojca Świętego na Cypr i do Grecji (2-6 grudnia)

Ocena: 0
1206

W cerkwiach odczytano komunikat Świętego Synodu z apelem o spokój i zapewnieniem dla wiernych, iż wizyta papieża nie zagraża Kościołowi prawosławnemu.

Mimo że wśród tamtejszej hierarchii prawosławnej byli przeciwnicy papieskiej pielgrzymki, relacje obu Kościołów już wtedy określano jako dobre, a kontakty były regularne. Chryzostom II był na pogrzebie Jana Pawła II i na inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI w 2005 roku.

Podczas spotkania z Chryzostomem II papież mówił: „Niech Duch Święty prowadzi i utwierdza to wielkie przedsięwzięcie kościelne, dążące do przywrócenia pełnej i widzialnej wspólnoty między Kościołami Wschodu i Zachodu”.

Ważnym gestem dialogu było spotkanie ekumeniczne na terenie wykopalisk archeologicznych w Pafos, gdzie znajduje się kościół Agia Kiriaki z XIII wieku, zbudowany na ruinach bizantyjskiej świątyni z IV wieku, zniszczonej w trzęsieniu ziemi. Jak głosi tradycja znajduje się tam kolumna, do której przywiązany był podczas biczowania święty Paweł.

Benedykt XVI mówił tam, że święty Paweł wraz z pochodzącym z Cypru Barnabą i przyszłym ewangelistą Markiem dotarli do Pafos. „Z tego miejsca zaczęło się rozpowszechnianie orędzia Ewangelii w całym imperium, a Kościół zakorzeniony w apostolskim przepowiadaniu, mógł zakorzenić się na całym znanym wówczas świecie” - przypomniał.

Cypr znajduje się na skrzyżowaniu kultur i religii, dziejów w równym stopniu dumnych jak i starożytnych, które jednak nadal silnie i w widzialny sposób wpływają na życie waszego kraju.

- przemawiał w Nikozji Benedykt XVI.

Przypomniał, że od czasów, gdy apostołowie przynieśli tam orędzie chrześcijańskie, „Cypr został pobłogosławiony tym dynamicznym dziedzictwem”.

Papież spotkał się tam również z biskupami z Bliskiego Wschodu. Jak ocenił, Cypr jest odpowiednim miejscem do rozpoczęcia refleksji nad miejscem wspólnoty katolickiej obecnej od wielu wieków w tym regionie i nad solidarnością ze wszystkimi tamtejszymi chrześcijanami. „Mają one niezastąpioną rolę do odegrania dla zapewnienia pokoju i pojednania narodów”- dodał.

Benedykt XVI apelował również w 2010 roku o rozwiązanie napięć na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Ziemi Świętej zanim „te konflikty doprowadzą do większego rozlewu krwi”. Do budowy pokoju papież wzywał podczas spotkania z cypryjskimi katolikami, stanowiącymi około 1,5 proc. ludności wyspy.

Jesteśmy powołani aby przezwyciężyć nasze różnice, by nieść pokój i pojednanie tam, gdzie istnieje konflikt, do dawania światu orędzia nadziei.

- mówił Benedykt XVI podczas mszy w Pałacu Sportu w Nikozji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter