26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W czwartek abp Gądecki zawierzy św. Józefowi Naród i Kościół w Polsce

Ocena: 4.9
1212

W święto Matki Bożej Różańcowej, 7 października, podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokona aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce świętemu Józefowi.

Uroczystej Eucharystii z udziałem pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, podczas której zostanie wypowiedziany akt zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi, przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

 

Papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa.

Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do świętego patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny.

– mówi w rozmowie z KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Duchowny zaznacza, że Zawierzenie św. Józefowi to zaproszenie go do życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce.

Zawierzenie to wymaga od nas przede wszystkim ducha wiary, duchowego otwarcia i dyspozycyjności. Przez ten akt, przywołujący wstawiennictwa i opieki św. Józefa, wielkiego orędownika, zobowiązujemy się, że na wszystko, co się dzieje w naszym życiu osobistym, rodzinnym i w życiu naszej Ojczyzny będziemy spoglądać w duchu wiary. Pragniemy też, jak nasz Patron, być wiernymi Bogu, poprzez życie zgodne z Ewangelią.

– podkreśla bp Bryl.

Wydarzenie poprzedziły narodowe rekolekcje w dniach 3-6 października, które były przeżywane pod hasłem „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy”. W ramach rekolekcji nauki głosili ks. Dariusz Dąbrowski, ks. Krzysztof Wons, ks. Piotr Górski, ks. Marcin Wiśniewski i ks. Dominik Chmielewski. Tematyka rekolekcji dotyczyła kilku przestrzeni związanych ze św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia. 

Ks. dr Marcin Wiśniewski, który w swoim słowie wskazywał na św. Józefa, który jest Opiekunem Kościoła. Kaznodzieja zatrzymał się przy trzech słowach: człowiek, rodzina, Kościół i nazwał jest misteriami, a więc tajemnicami. "Tajemnica, w której św. Józef uczestniczy, wymaga milczenia i dyskrecji, aby mógł się wypełnić Boży plan" - mówił z kolei ks. Dariusz Dąbrowski COr w drugim dniu rekolekcji. Ks. dr Krzysztof Wons SDS wygłosił katechezę na temat wartości życia i poprowadził modlitwę kończącą trzeci dzień rekolekcji. "Sprawiedliwość jest syntezą całej drogi Józefa, podczas której dał się poprowadzić przez Boga" - wskazywał rekolekcjonista.

Całość rekolekcji była transmitowana przez Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, a także Radio Maryja i Telewizję Trwam.

W ramach przygotowań do zawierzenia odbył się też koncert pt. „Św. Józef w muzyce baroku Indian Boliwijskich” w wykonaniu chóru pod dyrekcją Jacka Sykulskiego z Poznania ze wstępem ks. prof. Piotra Nawrota. Podczas koncertu składającego się z trzech części zebrani w Narodowym Sanktuarium św. Józefa mogli wysłuchać muzyki z okresu pierwszej ewangelizacji Indian.

Zaprezentowane zostały utwory organowe w wykonaniu organisty Piotra Matuszewskiego z Poznania i pieśni śpiewane przez poznański chór pod batutą Jacka Sykulskiego. Wśród dzieł można było usłyszeć utwór z dżungli Boliwii z początku XVIII anonimowego kompozytora.

W dzień Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, w diecezji kaliskiej rozpocznie się ponadto diecezjalna nowenna o nowe i święte powołania kapłańskie, która potrwa do czerwca 2022 r.

W ramach tej szczególnej modlitwy w kolejne pierwsze czwartki miesiąca w każdej parafii diecezji kaliskiej będzie odprawiona Msza św. w intencji nowych powołań, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu z rozważaniami kapłanów, osób konsekrowanych i kleryków.

Pierwszy czwartek miesiąca może być wypełniony modlitwą o nowe powołania również w naszych rodzinach i wspólnotach. Niech to dzieło modlitwy będzie wsparte orędownictwem św. Józefa, którego papież Franciszek w Orędziu na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania nazwał „opiekunem powołań

– wyjaśnił ks. Waldemar Graczyk, referent ds. powołań kapłańskich.

Do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na dzisiejsze uroczystości przybędą nie tylko wierni z diecezji, ale i pielgrzymi z innych części kraju. Każdy z nich przyniesie ze sobą własne intencje modlitewne do św. Józefa.

Pierwszy czwartek miesiąca to zawsze jest szansa, aby odkryć św. Józefa, który jest dla każdego z nas niezwykle ważną postacią. Z drugiej strony chcemy was zaprosić do tej odwagi, którą miał św. Józef. Jeśli gdzieś pojawi się ksiądz z mikrofonem - nie uciekajcie - mówi ks. Grzegorz Mączka z Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, które będzie obecne przez cały czas dzisiejszej uroczystości. Transmisję z zawierzenia przeprowadzą ponadto TV Trwam i Radio Maryja.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Stolica Apostolska wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Od I Niedzieli Adwentu 2017 r. do 6 stycznia 2019 r. papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego obchodzony w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Papież nadał także bazylice tytuł Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

Przeczytaj także: Abp Gądecki zawierzył Naród i Kościół w Polsce św. Józefowi

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 stycznia

III Niedziela zwykła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Łk 1, 1-4; 4, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Na naszych oczach
Nowenna do św. Jana Bosko 22-30 I


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter