31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W chwale nieba

Ocena: 0
2001

Homilia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depy, wygłoszona 15 sierpnia 2016 roku na Jasnej Górze

Świętując dzisiaj Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, stawiamy sobie przed oczy ostatni etap Jej ziemskiego życia. Konstytucja apostolska Piusa XII, z 1 listopada 1950 roku, uroczyście zaznaczy, że „Niepokalana Dziewica zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego, z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej”.

Celebrując więc dzisiaj to najstarsze święto maryjne, dotykamy tajemnicy Przejścia, Zaśnięcia Matki Bożej, w której do głosu dochodzi przede wszystkim miłość Chrystusa, potężniejsza od śmierci… i będąca źródłem niezapomnianej nadziei dla tych, którzy w Niego wierzą i którzy do Niego należą… A Maryja – jak zaznaczy św. Paweł w Liście do Koryntian – jest „Pierwszą zbawioną” w Chrystusie.

W niewielu zdaniach Księga Apokalipsy św. Jana Apostoła kreśli nam wizję wielkich historycznych przemian… Maryja jest ową Niewiastą obleczoną w słońce. Dwanaście gwiazd wokół Jej głowy jest przypomnieniem dwunastu pokoleń Izraela, a następnie dwunastu apostołów Chrystusa. Smok to ten sam, który już w Księdze Rodzaju sprzeciwił się planowi Boga, atakując również od strony kobiety – Ewy, matki żyjących.

Może dzisiaj ten obraz walki dobra ze złem nie działa już wystarczająco mocno na naszą wyobraźnię, gdyż na co dzień jesteśmy wprost – poprzez media – współuczestnikami tych zmagań: wojny, przemocy, gwałtu. A Maryja niezmiennie dowodzi nam, że zamiar Boga przez Chrystusa spełnił się, życie zatryumfowało nad śmiercią. Tak więc Wniebowzięcie Maryi, będące szczególnym uczestnictwem w Zmartwychwstaniu Chrystusa, jest uprzedzeniem zmartwychwstania według własnej kolejności – innych chrześcijan i nas samych. Ciało Maryi, uwielbione według przywileju zaraz po śmierci, wskazuje na tzw. „normalny tryb” naszego zmartwychwstania, które nastąpi przy końcu czasów.

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 25 czerwca 1997 roku powiedział: „Doświadczenie śmierci wzbogaciło osobę Dziewicy, dzieląc powszechny los ludzi, z większą skutecznością może pełnić swoje macierzyństwo duchowe wobec tych, którzy zbliżają się do ostatecznej chwili życia. Maryja jest więc obok Chrystusa, naszego Odkupiciela, Tą, której ani śmierć, ani szatan nie mogą zwyciężyć…”. Warto tutaj przywołać pewien dialog egzorcysty, który pytany, czego najbardziej boi się szatan, odpowiedział: Matki Bożej i modlitwy różańcowej. Drży przed potęgą modlitwy i wstawiennictwa Maryi u Jej Syna, Jedynego Odkupiciela. Nie bez znaczenia jest zatem fakt, że święty Jan Paweł II już w 1981 roku, po swoim ocaleniu z zamachu na placu Świętego Piotra, nadał modlitwie różańcowej moc egzorcyzmu, a w 2003 roku wzbogacił modlitwę różańcową tajemnicami światła. Ta modlitwa ujawnia siłę Słowa Bożego i naszej współpracy z łaską miłosierdzia, a tego boi się szatan.

Wsłuchując się dzisiaj w Ewangelię według św. Łukasza, ukazującą scenę Nawiedzenia Świętej Elżbiety przez Maryję, dostrzegamy tę samą siłę zawierzenia Bogu z tajemnicami zawieszenia praw natury, a jest nią cudowny dar życia. Bo jedna z nich jest podeszła w latach, a druga jest Dziewicą. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Jedna i druga, Maryja i Elżbieta uwierzyły Bogu, uwierzyły słowom powiedzianym im od Boga.

Tak więc Wniebowzięcie Maryi, stawiając nam przed oczy Maryję walczącą przez całe ziemskie życie o prymat Boga, jest przypomnieniem, że wiara nasza jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi. Więcej, wiara jest w nas darem i początkiem życia wiecznego. Jak ważne jest to przypomnienie, zwłaszcza w przeżywanym Roku Miłosierdzia, który przedziwnie za łaską Boga związał się z naszym dziękczynieniem za dar chrztu sprzed 1050 lat, wówczas bowiem – jak zaznaczył w swoim powitaniu papieża Franciszka na Wawelu 27 lipca 2016 roku abp Stanisław Gądecki – „Polska wyszła ze swojej dziejowej prehistorii i zaczęła istnieć historycznie, także odtąd chrześcijaństwo i polskość idą w parze. Przez ponad tysiąc lat, w czasach spokojnych i czasach trudnych, chrześcijańska wiara dodawała nam skrzydeł, tworząc nowy ochrzczony naród, a Bóg bogaty w miłosierdzie uczynił cudowną polską ziemię urodzajną glebą, która zrodziła duchowe owoce w postaci tylu Polaków, którzy wyróżnili się w wyznawaniu i w obronie wiary, zachowaniem nadziei i praktykowaniem miłości, wskazując choćby na osoby św. Faustyny Kowalskiej czy św. Jana Pawła II”.


Nie chodzi o kłótnie i pokonanie przeciwnika,
ale przede wszystkim o zwycięstwo prawdy
i przyszłość Ojczyzny

 

W tejże historii Polski nie można abstrahować od tego, co stało się w połowie sierpnia 1920 roku, gdy nad Wisłą za przyczyną Maryi Królowej Polski stał się cud, bo niemożliwe po ludzku zwycięstwo stało się faktem. Dobrze określił to św. Jan Paweł II, który w Radzyminie 13 czerwca 1999 roku powiedział: „Noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą bolszewickim i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”. Tak, ten spór o prawdę historyczną, zarówno tę odległą, jak i współczesną, jest pewnego rodzaju sporem wciąż aktualnym o Polskę. Polska jest darem Boga, ojczystego domu, kultury, wiary i języka. Dlatego warto i trzeba spierać się o nią, ale w takim sporze nie chodzi o kłótnie i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i przyszłość Ojczyzny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter