29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W chrzcie nadzieja

Ocena: 0
2270

Biskup w ornacie abp. Karola Wojtyły z obchodów Milenium, świadectwa rockmanów, prezydent całujący kopię Obrazu Jasnogórskiego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez przedstawicieli siedmiu Kościołów w Polsce... Gdyby tylko Mieszko I mógł to zobaczyć!

Prezydent Andrzej Duda ucałował obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Od posadzenia dębu na 1050-lecie chrztu Polski na Ostrowie Lednickim – jednym z możliwych miejsc chrztu Mieszka I – rozpoczęły się wielkie obchody jubileuszu. – A wszystko zawdzięczamy roztropności Mieszka I, który, co wiemy od Galla Anonima, w dzieciństwie przejrzawszy ze ślepoty, przyjął chrzest i dzięki temu światłość niebiańska nawiedziła Królestwo Polskie – mówił Marek Wyrwa, kustosz Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim. Obchody zaczęły się 14 kwietnia, bo tego dnia – jak uważają historycy – kiedy w 966 r. wypadała Wigilia Paschalna, pierwszy władca Polski przyjął wiarę chrześcijańską.

Jubileuszowemu nabożeństwu ekumenicznemu w pallatium na „świętej wyspie” Ostrów Lednicki, gdzie ustawiono relikwie św. Wojciecha przewodniczył prymas Wojciech Polak.

 

Ekumeniczne podziękowania

– Dziś przypominamy sobie, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły podziały i w widzialny sposób zamanifestowały wspólnotę. Wielość tradycji i kultur nie wyklucza tego, co stanowi kościec: tożsamości chrześcijańskiej – mówił w homilii metropolita gnieźnieński. – Powracając do źródeł chrztu Polski, nie wracamy do przeszłości, ale idziemy w przyszłość, by wspólnie ją budować. Módlmy się za ojczyznę, by dzięki mądrości rządzących i uczciwości obywateli mogła się rozwijać.

Kolejne wezwania Modlitwy wiernych czytali przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Grzegorz Giemza z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Sławomir Rodaszyński, zastępca zwierzchnika Kościoła ewengelicko-metodystycznego, ks. Marek Babi, biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów i przedstawiciel Kościoła chrześcijan baptystów.

Dziękowano za wiarę, polskich męczenników, wieszczów narodowych, za obecne symbole wiary w polskiej tradycji ludowej – kapliczki i krzyże przydrożne. I za polską ekumenię.

Na koniec uroczystości na Ostrowie Lednickim prymas poświęcił dzwon Mieszko i Dobrawa, odlany w pracowni Feliksa Felczyńskiego w Przemyślu, a ufundowany przez Muzeum Pierwszych Piastów. – Dzwon jako wotum jubileuszowe wzywa do spotkania z Bogiem i człowiekiem, do działania i czerpania dobra z tradycji odziedziczonej po przodkach – powiedział abp Polak.

Uroczystości zwieńczyło odśpiewanie „Bogurodzicy” i hymnu narodowego, po których na niebie pojawiły się myśliwce zostawiające biało-czerwone smugi.

 

Pojednanie w katedrze

Radosną pieśnią jubileuszową „Gdzie chrzest, tam nadzieja” rozpoczęła się Msza Święta w katedrze gnieźnieńskiej, celebrowana w języku łacińskim przez kard. Pietra Parolina, legata papieskiego i sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, oraz prawie wszystkich polskich biskupów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu na czele.

– Bądźcie misjonarzami i świadkami we wszystkich dziedzinach życia – zaapelował kard. Parolin, przywołując za przykład postacie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

– Czy Polanie widzieli w geście chrztu Mieszka I odwagę i dalekowzroczność? Czy przypuszczali, że otwierająca się przed nimi wielka przestrzeń Chrtianitas okaże się dla nich szansą, ale i zadaniem? – pytał w homilii prymas Wojciech Polak. – To zadanie ewangelizacyjne jest wciąż przed nami. To, co mówił 50 lat temu kard. Stefan Wyszyński, musimy dziś odnieść także do siebie. Pierwszym krokiem w tym celu było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. – Wyrzućcie z serca urazy, niechęci, wyjdźmy z wiarą, nadzieją i miłością, roznieśmy je na miasto, archidiecezję, całą Polskę – zachęcał prymas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter