24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W centrum Miłosierdzia

Ocena: 0
910

– Kto uważnie spojrzy w oczy Jezusa Miłosiernego, dostrzeże Jego miłość i zatroskanie – mówi ks. Franciszek Ślusarczyk.

fot. Piotr Ładoś

Z ks. Franciszkiem Ślusarczykiem, rektorem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, rozmawia Irena Świerdzewska

Dzieją się w Łagiewnikach cuda?

Samo powstanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest wielkim cudem Bożej dobroci, a zarazem otwartości ludzi na trafne rozpoznanie znaków czasu, jakie Bóg zechciał nam przekazać na przełomie tysiącleci. Wyraził to lapidarnie Jan Paweł II podczas konsekracji świątyni 17 sierpnia 2002 r.: Kto mógł przypuszczać – powiedział – że ten człowiek, który przychodził tu w drewniakach podczas okupacji, będzie kiedyś konsekrował w tym miejscu Bazylikę Bożego Miłosierdzia? Z Bożej dobroci to miejsce jest przestrzenią, w której dokonują się nieustannie cuda duchowej przemiany ludzkich umysłów i serc. Dlatego codziennie od rana do wieczora trwa dyżur w konfesjonale, bo są to jedyne „kratki”, zza których człowiek wychodzi naprawdę wolny. Dyskretnym znakiem działania Bożej łaski są niejednokrotnie łzy szczęścia w oczach penitenta pojednanego z Bogiem, a często i łzy zdumienia i wielkiej wdzięczności w oczach kapłana, poprzez którego Jezus pragnie objawiać nadal swą przebaczającą miłość.

Z ustanowienia papieża Franciszka jest Ksiądz misjonarzem miłosierdzia. Jak wygląda ta posługa w tak szczególnym miejscu?

W naszym sanktuarium jest nadal brama miłosierdzia, na której w języku polskim i angielskim umieszczone są uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Ta brama uświadamia nam, że ten, kto od Boga doświadczył przebaczającej miłości, ma wciąż dorastać do tego, by stawać się apostołem i świadkiem tej tajemnicy względem bliźnich. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, bo wciąż nam zagraża postawa starszego brata z przypowieści o Ojcu bogatym w miłosierdzie – brata, który nie potrafi się cieszyć z nawrócenia i powrotu swojego młodszego brata. Szatan próbuje zarazić nasze serca groźnym wirusem pychy, zazdrości, pretensji, przekonania o własnej doskonałości. Wówczas zamiast radości pojawia się smutek, może nawet żal do Boga, że jest aż tak miłosierny względem grzeszników! Stąd posługa misjonarza miłosierdzia jest szansą dla tych, którzy powracają do Ojca nieraz po latach zagubienia – z ciężkim sercem i wielkim zawstydzeniem, ale i szkołą miłosierdzia dla tych, którzy zbyt łatwo się gorszą i chcieliby zaprowadzić Boży porządek natychmiast. Tymczasem Jezus przypomina przez św. Faustynę, że teraz jest czas miłosierdzia; kto jednak nie przejdzie teraz przez bramę miłosierdzia, będzie musiał po śmierci przejść przez bramę sprawiedliwości. Spotkanie z misjonarzem miłosierdzia jest dla wielu szansą uporządkowania życia w blasku Dobrej Nowiny; odzyskania pokoju serca, zwłaszcza dla tych, którzy sakrament Bożego Miłosierdzia traktowali zbyt powierzchownie lub z poczucia wstydu czy lęku zataili kiedyś jakiś grzech, który wciąż nie daje im spokoju.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (706), 28 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 maja 2019 r.

 

Ks. Franciszek Ślusarczyk – rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach, doktor teologii, wieloletni adiunkt przy Katedrze Homiletyki PAT w Krakowie, misjonarz miłosierdzia i autor nabożeństwa Droga Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -