28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Bożej obecności

Ocena: 0
1467

W kościołach diecezji warszawsko-praskiej przybywa kaplic z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do czego zachęca bp Romuald Kamiński.

fot. Patryk Lubryczyński

Ksiądz prałat Zygmunt Wirkowski, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na warszawskiej Saskiej Kępie, podkreśla, że niejednokrotnie on i posługujący księża słyszą podziękowania parafian za możliwość całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. – Pamiętam, że parafianie z tęsknotą wyczekiwali otwarcia kaplicy, gdy przez pewien okres była zamknięta z powodu remontu posadzki. Na adorację licznie przychodzą także osoby z sąsiednich parafii – mówi ks. Zygmunt.

Ks. Grzegorz Kucharski, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Legionowie, dzieli się dobrą informacją, że w ostatnich trzech miesiącach udało się zainicjować w parafii wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu.

– Kaplica jest otwarta przez siedem dni w tygodniu, poza technicznymi przerwami na sprzątnięcie pomieszczenia. W adorację Najświętszego Sakramentu jest zaangażowanych ponad tysiąc osób. W ciągu nocy wyznaczony animator kontroluje, czy przyszły osoby dyżurujące. Zazwyczaj na czuwaniu nocnym są dwie lub trzy osoby. Staramy się, aby były to grupy większe, ze względu na bezpieczeństwo – komentuje ks. Grzegorz. Wyjaśnia, że parafianie z Legionowa opowiadają o otrzymanych łaskach, na przykład przezwyciężeniu alkoholizmu czy uratowaniu rozpadającego się małżeństwa.

W parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu rzadko pozostaje pusta. – Czasami ludzie wchodzą do kościoła i widząc Najświętszy Sakrament wystawiony do adoracji, dopytują się, czy tak jest wyjątkowo czy stale, potwierdzając chęć osobistej modlitwy przed Jezusem Eucharystycznym – relacjonuje proboszcz ks. Piotr Stępniewski.

Ks. Piotr wyjaśnia, że dla niego adoracja Najświętszego Sakramentu jest jak oddech życia. – Pan Jezus patrzy na mnie, a ja trwam ze świadomością Jego obecności i miłującego spojrzenia. Mogę przed Nim być sobą, planować przyszłość, zmagać się z pokusami, ofiarować Mu swoją codzienność oraz prosić o światło na codzienną pracę w parafii – opisuje czas modlitewnej kontemplacji ks. Stępniewski.

Ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła, zauważa, że w czasie ograniczeń pandemicznych kaplice adoracji Najświętszego Sakramentu stały się ważnym miejscem, ze względu na możliwość fizycznego trwania przy Chrystusie także dla tych wiernych, którzy nie mogą lub obawiają się przychodzić na Eucharystię.

– W codziennej bieganinie adoracja Jezusa Eucharystycznego jest dla mnie przytuleniem się do Boga. Mam poczucie bezpieczeństwa, w absolutnej ciszy i skupieniu powierzając Mu wszystkie radości oraz troski. Adoracja jest jak pocałunek bliskiej osoby – przyznaje ks. Bogusław.

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Warszawsko-Praskiej przygotował mapę miejsc, gdzie znajdują się kaplice adoracji. Wykaz został przygotowany na podstawie ankiety duszpasterskiej dostarczonej przez księży proboszczów. Są to m.in.:

  • w dekanacie praskim: par. katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, Warszawa-Praga, ul. Floriańska 3, otwarta w dni powszednie 8.30-18.00, nocna adoracja z I czw. na I pt. miesiąca w godz. 18.30-6.30;
  • w dekanacie anińskim: par. Matki Bożej Królowej Polski, Warszawa-Anin, ul. Rzeźbiarska 46, adoracja codziennie w godz. 8.00-18.00; par. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8, pon.-sob. w godz. 8.30-20.00, niedz. 14.30-18.00;
  • w dekanacie grochowskim (warszawskim): par. Nawrócenia św. Pawła, ul. Kobielska 10, codziennie oprócz niedziel i świąt w godz. 7.00-18.00; par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16, pon.-sob. w godz. 9.30-18.00, niedz. 14.00-18.00; par. Najczystszego Serca Maryi, ul. Józefa Chłopickiego 2, czw. 8.00-18.00, pozostałe dni 16.00-18.00; par. Narodzenia Pańskiego (Witolin), ul. Ostrobramska 72, codziennie 8.00-18.00, par. św. Ojca Pio, ul. Fieldorfa 1, pon.-sob. w godz. 9.30-18.00, niedz. 19.00-20.00;
  • w dekanacie rembertowskim (warszawskim): par. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Stara Miłosna), ul. Borkowska 1, codziennie 8.00-18.00; par. św. Brata Alberta, ul. Szeroka 2 (Wesoła-Zielona), pon.-sob. w godz. 9.30-18.00, niedz. 19.00-20.00;
  • w dekanacie tarchomińskim (warszawskim): par. NMP Matki Pięknej Miłości (Tarchomin), ul. Myśliborska 100, od porannej do wieczornej Mszy św. i w nocy z czw. na pt.; par. św. Franciszka z Asyżu (Nowodwory), ul. Strumykowa 25, pon.-śr. 7.30-21.00; par. św. Łukasza Ewangelisty (Kępa Tarchomińska), ul. Sprawna 9, codziennie 7.00-19.00;
  • w dekanacie mińskim: par. Narodzenia NMP (Mińsk Maz,), ul. Kościelna 1, dni powszednie 7.30-18.00;
  • w dekanacie legionowskim: par. św. Jana Kantego, ul. ks. J. Schabowskiego 2, pon. i wt. 7.00-21.00, śr.-niedz. 7.00-14.00;
  • w dekanacie wołomińskim: par. Matki Bożej Częstochowskiej (Wołomin), ul. Kościelna 54, codziennie 6.30-18.00, czw. 19.00-21.00.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter