16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę Św. za Kościół w Chinach

Ocena: 0
78

W święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych 24 maja, gdy w Kościele powszechnym obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę św. w tej intencji. Przewodniczył jej przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów) ks. Sylwester Grabowski SVD, a kazanie wygłosił jego współbrat zakonny ks. Jan Zwolski. Po jej zakończeniu odmówiono Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny, po czym w dolnym kościele bazyliki odbyło się spotkanie na temat Kościoła w dzisiejszych Chinach.

fot. pixabay, CC0

W kazaniu ks. Zwolski przypomniał, że dzisiejszy Dzień Modlitw ustanowił w 2007 Benedykt XVI i chodzi w nim o modlitwę nie tylko za katolików, ale za cały naród chiński. “Dla wszystkich wiernych w tym kraju jest to wielkie święto” – stwierdził kaznodzieja.

Nawiązując do miejsca celebry podkreślił wielki wkład pracujących przy tym kościele misjonarzy św. Wincentego a Paulo do ewangelizacji Chin. Wymienił w tym kontekście postać ks. Wacława Suniewicza CM (1892-1963), który posługę duszpasterską i misyjną łączył z praktyką lekarską, pracując z wielkim oddaniem i ogromnymi osiągnięciami jako okulista. Jego działalność w tej dziedzinie uratowała lub poprawiła wzrok tysiącom ludzi – zauważył ks. Zwolski.

Przytoczył następnie zasłyszaną w Pekinie opowieść jednego z tamtejszych księży, który dowiedział się dość przypadkowo, że w jednym z miasteczek południowochińskiej prowincji Junnan żyją katolicy, którzy od wielu dziesięcioleci nie widzieli kapłana. Najstarsi wierni mieli kontakt z księdzem jeszcze na długo przed rewolucją kulturalną (1966-76).

Rozmówca polskiego duchownego, ks. Jan natychmiast wyjechał na południe i po 30-godzinnej podróży koleją przybył do wyznaczonego miejsca, zadzwonił na podany numer a wówczas odezwał się jakiś starszy człowiek i upewniwszy się kilkakrotnie, że naprawdę rozmawia z kapłanem, spotkał się z nim w... supermarkecie. Zaraz też pojawiło się kilkadziesiąt innych osób, także młodych, przy czym większość z nich po raz pierwszy w życiu widziała i rozmawiała z księdzem. W ciągu trzech dni pobytu w miasteczku kapłan ów nie tylko odprawiał Msze św., ale też słuchał spowiedzi i ochrzcił kilkanaście osób. Ludzie uczestniczyli we Mszy cały czas na klęcząco – wspominał ks. Jan.

Wiara tamtejszych ludzi przetrwała dzięki zaangażowaniu kilku świeckich – przywoływał relację kapłana z Chin jego polski imiennik. Dodał, że na widok tak rozmodlonych i głęboko wierzących ludzi jego rozmówca nie mógł powstrzymać łez.

Kaznodzieja wspomniał ponadto, że święto dzisiejsze jest także świętem patronalnym narodowego sanktuarium maryjnego w Szeszanie pod Szanghajem. Na szczycie tamtejszej bazyliki znajduje się posąg Matki Bożej trzymającej stojące Jej na barkach Dzieciątko Jezus z rozpostartymi ramionami, co z daleka sprawia wrażenie wielkiego krzyża.

Nawiązując do obecnej sytuacji Kościoła w Chinach, mówca zaznaczył, że nadal trwają tam mniejsze lub większe prześladowania ludzi wierzących, burzone są kościoły, zrzucane krzyże z wież itd. Wspomniał o rekolekcjach, które odbyły się – pod pozorem jakiegoś szkolenia – w jednej z hal fabrycznych w jednym z miast: miało na nie przyjść kilkunastu wiernych, a wzięło w nich udział prawie 400.

Jednocześnie zwrócił uwagę na wykorzystywanie przez tamtejszych katolików nowoczesnych środków do ewangelizacji. Na przykład jeden z księży zamieszcza codziennie rozważania biblijne i teologiczne w internecie i z odzewu, jaki do niego dociera, wynika, że śledzi je na bieżąco kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy osób.

Na zakończenie ks. Zwolski wezwał i zachęcił zebranych do pamiętania w modlitwach o braciach i siostrach w wierze za Wielkim Murem, którzy każdego dnia dają mężnie świadectwo wiary.

Po Mszy św. i odmówieniu Litanii Loretańskiej zgromadzeni zeszli do dolnego kościoła, gdzie ks. Jacek Gniadek SVD – prezes stowarzyszenia Sinicum wpierającego Kościół w Państwie Środka i s. Aleksandra Huf, misjonarka Ducha Świętego (werbistka) i wiceprezeska stowarzyszenia, opowiedzieli o tamtejszym Kościele. Wspominali swój kilkutygodniowy pobyt w tym kraju, podczas którego odwiedzili m.in. Pekin, Szanghaj i sanktuarium Szeszan oraz diecezję Handan, z której przyjeżdżają do Polski stypendyści Sinicum. Swe opowieści ilustrowali zdjęciami wykonanymi podczas tej wizyty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -