6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W 2030 r. będzie już bardzo mało zakonników

Ocena: 4.9
336

Obecnie w Niemczech i w Austrii prowadzona jest ożywiona dyskusja dotycząca dziedzictwa klasztorów oraz opactw, gdyż życie zakonne od dziesięcioleci nieustannie podupada. Aktualnie średnia wieku zakonnic i zakonników na tych terenach wynosi 65 lat.

fot. www.cathopic.com

Można założyć, że w 2030 r. będzie już bardzo mało zakonników i domów zakonnych w porównaniu do tego, co mieliśmy 50 lat temu. Większość ludzi, którzy wstąpili w pierwszej połowie XX w., umrze – powiedział o. Franz Meures, jezuita, konsultant ds. formacji w Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonnych.


ZOBACZ TEŻ: Świeccy w zakonach
 

Obecnie w Niemczech i w Austrii trwa ożywiona dyskusja dotycząca dziedzictwa klasztorów oraz opactw. Pytanie o przyszłość ogromnych struktur okazuje się coraz bardziej aktualne, gdyż życie zakonne od dziesięcioleci nieustannie podupada. Część budynków zostaje odremontowana, niektórym nadaje się nową formę wykorzystania, jeszcze inne są po prostu likwidowane.


PRZECZYTAJ TEŻ: Zakony przetrwają
 

O. Franz pyta głośno: Czy Bóg będzie nadal powoływał ludzi do życia zakonnego w przyszłości? Odpowiada jednak: Ja jestem pełen nadziei. W całej historii Kościoła zawsze pojawiały się nowe początki życia konsekrowanego. W XIX w. wiele nowych zakonów oraz zgromadzeń odpowiadało na wielkie potrzeby społeczne, brak opieki medycznej i brak szkół. Dlatego też, jak zauważa jezuita, istotne jest, aby zgromadzenia oraz zakony rozeznały, jaki aktualnie mogą mieć pozytywny wkład w społeczeństwo i Kościół.

Ulrike Rose, należąca do stowarzyszenia zaangażowanego w ochronę architektonicznego i niematerialnego dziedzictwa zakonów, komentuje, że nadal znajdują się młodzi, odważni ludzie, którzy wstępują do zakonów w imię naśladowania Chrystusa. W Niemczech są to jednak dopiero początki możliwej odnowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter