20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Via Lucis

Ocena: 0
463

Droga Światła to czternaście stacji radości paschalnej. W Krakowie akademicka, we Wrocławiu ekstremalna, w Łodzi ekumeniczna, w Mszanie Dolnej – dla uwielbienia Miłosierdzia.

fot. BP Archidiecezji Krakowskiej

Łączy je wyznanie wiary w Zmartwychwstałego, zamyślenia i rozważania nad tym, że wszystko, co opisali ewangeliści, a wydarzyło się od poranku zmartwychwstania po Pięćdziesiątnicę, dotyczy naszego – mojego – „tu i teraz”.

Kiedy w Krakowie od 2003 r. zaczęto odprawiać to nabożeństwo, uczestniczyło w nim po kilkadziesiąt osób, w ubiegłorocznym – już około tysiąca. Odbywa się nocą, bo – jak mówi ks. Dariusz Talik, duszpasterz akademicki z krakowskiej kolegiaty św. Anny – noc jest czekaniem na światło i nocą lepiej je widać. Wyruszają z zapalonymi pochodniami ze Wzgórza Wawelskiego na Skałkę, trasą tradycyjnych procesji ku czci św. Stanisława Biskupa. – To nowa forma procesji rezurekcyjnej – mówi ks. Talik – procesji wydłużonej o czternaście zamyśleń, które wiążą się ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Droga Światła to czternaście stacji radości paschalnej.

Może dlatego we Wrocławiu, w parafii Michała Archanioła można nabożeństwo Drogi Światła odprawić w każdy piątek w okresie wielkanocnym… Choć wielu wydaje się ono zupełnie nowe, to nabożeństwo, w formie podobne do Drogi Krzyżowej, znane było w Kościele od wieków. W Polsce jego zapis przetrwał w przewidzianym na obchody Męki Pańskiej siedemnastowiecznym modlitewniku z Góry Kalwarii niedaleko Warszawy – wówczas nazywanej polską Jerozolimą – w którym pasyjne medytacje i modlitwy kontynuują stacje z udziałem Chrystusa Zmartwychwstałego. Co przejmujące i symboliczne, miejscem, które przyczyniło się do odrodzenia Drogi Światła, stały się rzymskie katakumby. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -