26 marca
wtorek
Larysy, Emanyela, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Via Lucis

Ocena: 0
2038

Ekumeniczna Droga Światła, pierwsza w historii Łodzi, przeszła w piątek 13 kwietnia ulicami miasta i zgromadziła na wspólnej modlitwie duchownych i wiernych Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

fot. ks. Paweł Kłys

– Jestem tutaj, bo to wydarzenie, w którym biorą udział ludzie wierzący w Chrystusa, a należą do różnych Kościołów obecnych w naszym mieście – mówi Elżbieta Sawczuk. – Wspólne przejście przez miasto daje możliwość pokazania innym swojej wiary. Wówczas może ci schowani za jakąś kolumną, gdzieś w bramie, też się przyłączą.

Przedstawiciele łódzkich Kościołów chrześcijańskich, odpowiedzieli z radością na propozycję metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, aby przejść przez centrum miasta we wspólnej modlitwie. – Jeszcze kilka lat temu w naszym mieście odbywała się ekumeniczna Droga Krzyżowa, która łączyła wydarzenia biblijne z tradycją, natomiast Droga Światła, która oparta jest w całości o teksty biblijne, jest dla nas ewangelików jeszcze łatwiejsza do przyjęcia – tłumaczy ks. Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, przewodniczący łódzkiego oddziału PRE.

Via Lucis – Droga Światła znana jest w Kościele od 1988 r., a za inicjatorów tego nabożeństwa uważa się zgromadzenie księży salezjanów. To oni, wzorując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej, wyznaczyli 14 stacji paschalnych, które miały miejsce po zmartwychwstaniu Chrystusa, a o których opowiadają Ewangelie i Dzieje Apostolskie. Nabożeństwo rozpoczyna się od stacji powstania z martwych Chrystusa i kończy się wydarzeniem Zielonych Świąt, kiedy Zmartwychwstały posyła uczniom zapowiedzianego Ducha Świętego.

Rozważania biblijne do kolejnych stacji wielkanocnego nabożeństwa przygotowywali i odczytywali wierni i duchowni łódzkich Kościołów. – Było dla nas wielkim zaskoczeniem i wyróżnieniem, że nabożeństwo rozpoczęło się w Kościele Ewangelicko-Reformowanym, a zakończyło w naszej, luterańskiej świątyni – podkreśla ks. Michał Makula, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii św. Mateusza w Łodzi. – Już od kilku tygodni zachęcałem naszych wiernych do uczestnictwa w tej wspólnej ekumenicznej modlitwie na ulicach naszego miasta. Muszę nadmienić, że propozycja spotkała się z ich entuzjastycznym przyjęciem.

Zarówno kiedyś ekumeniczna Droga Krzyżowa, jak i dziś ekumeniczna Droga Światła połączyła we wspólnej modlitwie katolików i luteranów, prawosławnych i baptystów, mariawitów i kalwinów oraz metodystów. Wszyscy razem, duchowni i wierni świeccy, przeszli przez centrum Łodzi, dając przykład jedności wiary w zmartwychwstałego Chrystusa, w którego wszyscy uznają za Zbawiciela.

– Gdzie jest współczesny człowiek? – pytał pastor Leszek Wakuła, z Kościoła Chrześcijan Baptystów. – Jest na ulicy, tam można Go spotkać. Trzeba więc nam dziś wyjść z Ewangelią na ulicę po to, by to Słowo Boże mogło dotrzeć do współczesnego człowieka, by mógł on je usłyszeć

Pod koniec pierwszej, historycznej Drogi Światła w świątyni luterańskiej duchowni i przedstawiciele Kościoła katolickiego i bratnich Kościołów chrześcijańskich podpisali wspólnie list, który odczytany zostanie we wszystkich świątyniach chrześcijańskich miasta Łodzi i okręgu łódzkiego.

– Po raz pierwszy w Polsce, ktoś wpadł na pomysł, aby zorganizować wspólną, ekumeniczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Tym kimś jest oczywiście bp Ryś – mówi ks. Koroza. – Chcemy pojechać tam razem, aby wspólnie odwiedzić miejsca związane z naszą wiarą i razem się modlić. Razem możemy odnowić nasze przymierze chrzcielne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -