28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

VI Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej

Ocena: 0
2064

Świat bez Boga rozpada się na naszych oczach, bo choć zachwycamy się Maryją, często znamy Jej orędzie, nie robimy tego, o co nas prosi – można było usłyszeć podczas VI Pielgrzymki Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. Radek Molenda / Idziemy

W stołecznej bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej z udziałem kilku tysięcy członków Kół Różańcowych z ponad 70 parafii odbyła się coroczna VI Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej. Głównym wątkiem spotkania, które odbyło się pod hasłem „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie. Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”, były maryjne objawienia w Gietrzwałdzie z 1877 roku i płynące zeń przesłanie dla Polski i świata. – Zebraliśmy się w tym roku, by uczcić Serce Pana Jezusa, oddać Mu w setną rocznicę niepodległości naszą ojczyznę oraz przedstawiać za wstawiennictwem Matki Bożej wszystkie nasze prośby i błagania. Ale też chcemy przy tej okazji jeszcze lepiej się zjednoczyć i poznać – mówi diecezjalny duszpasterz Kół Różańcowych ks. Roman Kot.

Zlot otworzyła konferencja ks. Krzysztofa Bielawnego, moderatora różańcowego diecezji warmińskiej. – Historia już nie raz pokazała, choćby na przykładzie rewolucji francuskiej, że jeśli usuniemy z naszego życia Boga, nasze społeczeństwo będzie z wolna umierać. Stracimy wszystko. I tak samo jest z objawieniami maryjnymi. Świat bez Boga rozpada się na naszych oczach, bo choć zachwycamy się Maryją, często znamy Jej orędzie, ale nie robimy tego, o co nas prosi – tłumaczył ks. Bielawny.

Po konferencji wspólnie odmówiono tajemnice radosne Różańca Świętego oraz swoje świadectwo wygłosił Maciej Bodasiński, główny organizator ubiegłorocznego Różańca do Granic. Mówił on m.in. o konieczności pójścia dalej – nie tyle kontynuacji w Polsce „RdG”, która mogłaby zatrzymać modlących się na poziomie powtórki spektakularnego wydarzenia. Tym „dalej” jest dla twórców Różańca do Granic podjęcie osobistej, ale także ogólnonarodowej pokuty i upowszechnianie w Polsce nabożeństw pierwszych sobót miesiąca. – Kiedy przysłuchamy się treści objawień w Gietrzwałdzie, Fatimie i innych miejscach, odkryjemy, że o to właśnie prosi świat Maryja: o pokutę i codzienne, gorliwe odmawianie Różańca – mówił.

Powyższe wątki kontynuował w homilii Podczas Mszy Świętej ks. Bielawny. Przypominając objawienia maryjne w Gietrzwałdzie – jak wyglądały, czego dotyczyły – omówił imiona, którymi przedstawiała się sama Matka Boża: Matka, która płacze, Matka powołań kapłańskich, Pogromczyni złych duchów, Matka zniewolonych przez grzechy itp. – Te imiona pokazują, że Maryja w coraz bardziej odwracającym się od Boga świecie może nas ocalić, wyzwolić, wyprosić nam Boże miłosierdzie. Kiedy Europa przeżywa kryzys, a my biadolimy, że nie ma powołań kapłańskich ani do żeńskich zgromadzeń zakonnych, pustoszeją nam seminaria, może trzeba zgiąć swoje kolana w Gietrzwałdzie i prosić Maryję, by dała nam tyle powołań, ile potrzeba – tłumaczył ks. Bielawny, zachęcając wszystkich do gorliwej modlitwy i studiowania orędzia gietrzwałdzkiego.

Pod koniec Eucharystii, której przewodniczył kustosz sanktuarium i bazyliki ks. prałat Edmund Modzelewski, na spotkanie na chwilę przybył bp Romuald Kamiński. – Dziękuję Wam, że jesteście. Podejmujecie pracę na pierwszej linii frontu o dusze ludzkie, o świat. Zadania są ogromne. Proszę, nie wytracajcie tempa! – apelował. Prosił też o modlitwę za diecezję. – Do Warszawy co miesiąc sprowadzają się tysiące osób, głównie młodych. Trzeba dać znak, że pragniemy ich przyjąć. Trzeba dać świadectwo, pomóc im na drodze wiary spotkać Jezusa. Stąd tak ważna jest wasza modlitwa, zwłaszcza modlitwa różańcowa – powiedział biskup.

W diecezji warszawsko-praskiej zarejestrowanych jest w parafiach ponad 2 tys. Kół Żywego Różańca różnych stanów. Obok tradycyjnych Róż coraz więcej jest męskich Kół Różańcowych i młodzieżowych, a najdynamiczniej przybywa Róż rodzinnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter