29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uwiedzione serce Jeremiasza

Ocena: 0
1395

Niezrozumienie, zjadliwa krytyka, odrzucenie, a nawet prześladowanie są doświadczeniem wielu, którzy głoszą i wprowadzają w życie niewygodne prawdy, na przykład konieczność dialogu między religiami.

fot. ks. Janusz Bartczak

Jeremiasz miał dramatyczne życie. Na jego oczach, w roku 587 przed Chr., cały kraj, a zwłaszcza umiłowana Jerozolima, zostały zdobyte i spustoszone przez wojska babilońskie. Tysiące ludzi straciły życie, reszta została uprowadzona do niewoli. Goryczy proroka dopełniało to, że jego napomnienia – kierowane do władz politycznych, religijnych i całej społeczności królestwa Judy – były wyśmiewane i odrzucane, a on sam prześladowany i więziony.

Dwudziesty rozdział Księgi Jeremiasza opisuje wewnętrzne zmagania proroka. Autor wyznaje, że nie jest w stanie wystawiać się dłużej na pośmiewisko ludzi, i postanawia nie przemawiać już więcej w imię Boga. Jednak wewnętrzny ogień nie pozwala mu spocząć i zmusza do wypełniania prorockiej misji. Poddanie się woli Boga Jeremiasz przeżywa w kategoriach uwiedzenia, a nawet ujarzmienia siłą: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7).

Dramatyczne słowa proroka Jeremiasza podlegają różnorodnym interpretacjom. Można je na przykład odnosić do tragedii zagłady Żydów w XX wieku, ale także – w sensie uniwersalistycznym – do cierpienia wszystkich ludzi. W tym roku były hasłem XX Dnia Judaizmu. Budowanie wzajemnego braterstwa i zaufania ludzi różnych języków, kultur i religii, szukanie tego, co wspólne, pokonywanie uprzedzeń i stereotypów – legło u podstaw wpisania Dnia Judaizmu na stałe w kalendarz Kościoła w Polsce. Centralne wydarzenia tego dnia miały miejsce w Kielcach, a gościem obchodów był rabin Abraham Skórka, rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i przyjaciel papieża Franciszka.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (592), 5 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter