22 października
wtorek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: parafianie z Michigan nie chcieli arcybiskupa

Ocena: 0
845

Katolicy z Battle Creek w stanie Michigan nie chcieli, by w ich parafii pracował były arcybiskup Saint Paul i Minneapolis, który w czerwcu ubiegłego roku ustąpił po tym, jak prokuratura oskarżyła jego archidiecezję o zaniedbania w ochronie dzieci przed nadużyciami seksualnymi.

2016-01-22 11:25
pb (KAI/startribune.com/kaaltv.com) / Battle Creek, mz

Wcześniej archidiecezja ogłosiła upadłość z powodu konieczności wypłacania odszkodowań ofiarom nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się jej kapłani.

W styczniu tego roku 69-letni abp John Nienstedt zaczął pomagać w pracy duszpasterskiej w parafii św. Filipa w liczącym 50 tys. mieszkańców Battle Creek (w diecezji Kalamazoo), której proboszcz ks. John Fleckenstein jest jego przyjacielem. Jednak obecność hierarchy wywołała sprzeciw części parafian. Dlatego w liście z 19 stycznia proboszcz ogłosił, że abp Nienstedt opuszcza Battle Creek.

Składając w ubiegłym roku rezygnację z kierowania archidiecezją Saint Paul i Minneapolis hierarcha zapewniał, że odchodzi „z czystym sumieniem”, gdyż wraz ze swoimi współpracownikami wdrożył właściwe procedury ochrony dzieci i dorosłych. Podał się jednak do dymisji, „by umożliwić archidiecezji nowy początek w obliczu wielu wyzwań, wobec których stoi”. Przyznał jednocześnie, że jego przywództwo „odwróciło, niestety, uwagę od dobrej pracy” Kościoła i tych, którzy ją wykonują, dlatego zdecydował się odejść.

W minionych latach wykazano, że biskupi kierujący archidiecezją Saint Paul and Minneapolis od lat 50. XX w. przymykali oczy na działania księży pedofilów. Jeden z duchownych, już nieżyjących, był jedynie przenoszony 14 razy z parafii do parafii.

Ponadto samemu abp. Nienstedtowi zarzucano niewłaściwe zachowania seksualne wobec dorosłych w latach 80. i 90., gdy jako ksiądz pracował w archidiecezji Detroit. Do czasu wyjaśnienia tych oskarżeń zrezygnował tymczasowo z kierowania archidiecezją Saint Paul and Minneapolis, po czym na nowo podjął swe obowiązki. Od początku twierdził, że jest niewinny, zaś zarzuty są atakiem na niego za to, że jasno przedstawia nauczanie Kościoła i sprzeciwia się małżeństwom osób tej samej płci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Gdzie jednak wzmógł się grzech,
tam jeszcze obficiej rozlała się łaska.

Dziś w Kościele:
wtorek XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 5,12.15b.17-19.20b-21, Ps 40, Łk 12,35-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -