29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urszulanki pilnie potrzebne

Ocena: 0
10493
W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin św. Urszuli i w Dniu Edukacji Narodowej, 14 października, jej relikwie będą przekazane do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, by w ten sposób wyeksponować ją jako znakomitego pedagoga – wzór i orędowniczkę nauczycieli i wychowawców.

W Sieradzu praca urszulanek tak bardzo wpisała się w historię miasta, że jego rada ogłosiła św. Urszulę patronką Sieradza. Najpierw sama Urszula Ledóchowska zadbała o odrestaurowanie XIII-wiecznego podominikańskiego klasztoru, uważanego za perłę ziemi sieradzkiej. Potem, po latach, jej zgromadzenie olbrzymim wysiłkiem po raz drugi odnowiło wspaniały obiekt. Siostry włączyły się w program rewitalizacji sieradzkiej Starówki, co wiązało się z ich wkładem finansowym, z trudem uzbieranym, uzupełniającym zdobyte fundusze unijne. Uznanie św. Urszuli za patronkę Sieradza było uhonorowaniem całokształtu działalności prowadzonej tu przez siostry: wychowawczej, kulturalnej i charytatywnej – od 1922 r., przez okres wojny, aż do dziś.

Patronka emigracji

– Nasza założycielka mogłaby być patronką emigracji, tak licznej obecnie i po całym świecie rozsianej Polonii – mówi s. Małgorzata Krupecka. Urszula Ledóchowska sama doznała rozłąki z ojczyzną, pracowała w Petersburgu i w Finlandii. Kiedy założyła zgromadzenie, zrealizowała nowatorski pomysł. Otóż w latach 30. ubiegłego wieku, w okresie dużego bezrobocia w Polsce, wiele osób emigrowało za pracą. Święta Urszula posłała wtedy urszulanki z nieletnimi dziewczętami do pracy w fabryce jedwabiu we Francji. Siostry stworzyły dla nich dom i pomagały przeżyć trudny czas.
Siostra Dominika Godlewska 27 lat pracowała wśród polskiej emigracji, najpierw w Argentynie, potem w Brazylii. – Wyjechałyśmy w 1969 r., dwie Włoszki i cztery Polki. Przyjechał do nas kapłan ze zgromadzenia skalabrynianów. W Brazylii miał pod opieką rozległy teren z 19 kaplicami. Tam dzieci nie były nawet u Pierwszej Komunii Świętej. Nasza przełożona generalna, m. Andrzeja Górska, w odpowiedzi na jego prośbę skierowała nas do nowej misji: pracy wśród emigracji polskiej i włoskiej. Włosi szybciej się tam zorganizowali. Na górzystych terenach zaczęli sadzić winnice. Polakom trudniej było znaleźć zajęcie, żeby przeżyć. Najpierw katechizowałyśmy, dojeżdżając do domów, potem założyłyśmy szkołę pedagogiczną, która przygotowywała nauczycieli. Dzięki temu dzieci kończyły edukację na klasie siódmej szkoły podstawowej zamiast na klasie czwartej – opowiada s. Dominika.

Obecnie urszulanki pracują w 14 krajach na 5 kontynentach: w Argentynie, na Białorusi, w Boliwii, Brazylii, na Filipinach, w Finlandii, we Francji, w Kanadzie, Niemczech, Polsce, Rosji, Tanzanii, na Ukrainie i we Włoszech.

– Widzimy, że bardzo sprawdza się w naszej obecnej rzeczywistości ten styl apostolstwa, który sama realizowała i nam zadała założycielka – mówi s. Małgorzata Krupecka. – Mamy wpatrywać się w Serce Jezusa Konającego na krzyżu i czerpać z tej kontemplacji przekonanie, że Bóg nas kocha. To przeświadczenie ma być tak głębokie, żeby przełożyło się na wewnętrzną radość, promieniującą na zewnątrz. Wtedy idąc do ludzi, będziemy ich przekonywać naszą postawą o pięknie Ewangelii. Taka była św. Urszula. Bardzo chciałybyśmy być do niej podobne.

***
Msze święte z okazji 150. rocznicy urodzin św. Urszuli:

• Warszawa, kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka,
29 maja, godz. 18.00, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz

• Łódź, kościół św. Urszuli przy ul. Obywatelskiej,
29 maja, godz. 18.00, przewodniczy abp Marek Jędraszewski

• Częstochowa, Jasna Góra,
31 maja, godz. 9.30, przewodniczy abp Wacław Depo


Irena Świerdzewska
fot. arch. Sióstr Urszulanek SJK

Idziemy nr 22 (505), 31 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter