28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza

Ocena: 0
461

We wtorek 26 stycznia w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza. Pierwszy z nich w latach 1993-2007 był biskupem zielonogórsko-gorzowskim; drugi w latach 2004–2012 był dziekanem Trybunału Roty Rzymskiej. Obaj spoczęli w krypcie katedry gorzowskiej.

Fot. PAP/Lech Muszyński

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi odbyła się w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

Odprowadzamy ich przed boży tron, na granicę między życiem ziemskim i wiecznością i prosimy Boga, aby wejrzał na wszystkie dobre dzieła ich życia. A jednocześnie świadomi jesteśmy, że kto staje w świetle bożej prawdy i bożej miłości, to dopiero wtedy widzi wszystkie swoje braki, wszystkie słabości. Dlatego prosimy Boga Miłosiernego, aby miłosierdziem swoim oczyścił ich całkowicie i przyjął do chwały swojej

- powiedział abp Dzięga.

Homilię wygłosił bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. Mówił w niej m.in. o drodze kapłańskiej i dokonaniach zmarłych biskupów.

Życie świętej pamięci biskupów Adama i Antoniego i ich droga kapłańskiego posługiwania sprawiły, że możemy do nich odnieść słowa Jezusa z modlitwy arcykapłańskiej – „Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata..."

– powiedział bp Socha.

Na koniec Mszy św. zostały odczytane fragmenty niektórych listów kondolencyjnych, w tym od papieża Franciszka. Ojciec Święty podziękował zmarłym biskupom za ich posługę, a wszystkim wiernym pogrążonym w żałobie udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Kościół w Polsce dziękuje Bogu za życie wielkich pasterzy, którzy na dwa różne sposoby poświęcili swoje życie tej samej służbie Chrystusowi i ludowi bożemu

– napisał w liście kondolencyjnym Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

Wnieśli wielki wkład w wymiar duszpasterski, ale także naukowy, prawny, zarówno w Kościele Polskim, jak też poza granicami naszej ojczyzny. Wypełniali swoje zadania i obowiązki, które nakładał kościół z zaangażowaniem i apostolską gorliwością. Pozostawili trwały ślad w życiu naszej wspólnoty, a wybiegając w przyszłość, prosimy o ich wsparcie przed obliczem miłosiernego Ojca...

- powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Na początku Mszy św. odczytano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczeniu bp. Antoniego Stankiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła i osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Odznaczenie z rąk z-cy szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Ćwika odebrał bratanek zmarłego.

Po Eucharystii trumny z ciałami biskupów w kondukcie żałobnym zostały przewiezione ulicami miasta do gorzowskiej katedry. Obaj spoczęli w znajdującej się w świątyni krypcie.

Czytaj także: Abp Gądecki złożył kondolencje na uroczystości pogrzebowe bp. Dyczkowskiego i bp. Stankiewicza

Bp Adam Dyczkowski zmarł 10 stycznia br. w zielonogórskim Domu Księży Emerytów. W listopadzie tego roku skończyłby 89 lat. W latach 1993-2007 był biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

Na czas posługi bp. Dyczkowskiego przypadły istotne wydarzenia w życiu diecezji, takie jak obchody 50-lecia polskiej administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. (1995 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1997 r.), rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty (2002 r.) oraz tysiąclecie śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu (2003 r.).

Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka.

We wrześniu 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym we Wrocławiu. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego, wchodził też w skład Komisji ds. Zakonnych, ds. Duszpasterstwa Ogólnego oraz ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w nowo utworzonej diecezji legnickiej, by 7 lipca 1993 r. otrzymać nominację na biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. 19 lipca 1993 r. objął kanonicznie rządy w diecezji.

Po osiągnięciu 75. roku życia bp Dyczkowski złożył rezygnację z urzędu. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktorem honoris causa.

Pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz zmarł 4 stycznia br. w Poliklinice Gemelli w Rzymie. W tym roku skończyłby 86 lat. W latach 2004-2012 był dziekanem Trybunału Roty Rzymskiej. Był autorem wielu opracowań naukowych z zakresu prawa kanonicznego i jednym z najwybitniejszych autorytetów z zakresu prawa małżeńskiego i procesowego oraz z historii prawa.

Bp Antoni Stankiewicz urodził się 1 października 1935 r. w Oleszczenicach (obecnie Litwa), ale jego rodzina w wyniku działań wojennych i zmiany granic Rzeczypospolitej osiedliła się po II wojnie światowej w Gorzowie Wlkp.

Święcenia kapłańskie przyjął po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu 20 grudnia 1958 r. W latach 1961-1965 pełnił urząd notariusza i wiceoficjała Sądu Kościelnego w Gorzowie, a w latach 1965-67 notariusza kurii biskupiej w Gorzowie.

W roku 1967 został skierowany na kontynuację studiów kanonistycznych w Rzymie. W roku 1970 uzyskał tytuł adwokata Trybunału Roty Rzymskiej, w roku 1972 – dyplom z języka łacińskiego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (Scuola Superiore di Lettere Latine), a w roku 1975 – stopień doktora prawa cywilnego w zakresie prawa rzymskiego na Wydziale Prawa Cywilnego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego na podstawie rozprawy "De homicidio in iure poenali romano".

W 1969 r. ks. Antoni Stankiewicz rozpoczął pracę w Trybunale Roty Rzymskiej, początkowo w latach 1969-1978 w kancelarii. 14 lutego 1978 r. papież Paweł VI mianował go prałatem audytorem roty. Od 31 stycznia 2004 r. do 22 września 2012 r. był dziekanem trybunału. W tym czasie papież Benedykt XVI 15 listopada 2006 r. mianował go biskupem tytularnym Nova Petra. Święcenia biskupie przyjął w bazylice św. Piotra 16 grudnia tego samego roku.

Jako audytor Trybunału Roty Rzymskiej w latach 1978-2012 wydał ponad 260 wyroków i ponad 125 dekretów w sprawach procesowych, a jako dziekan ponad 50 dekretów (publikowanych) dotyczących kwestii kompetencji trybunału.

Od 1984 r. był konsultorem Kongregacji do Spraw Duchowieństwa, od 1988 r. członkiem Komisji dla Adwokatów, a od 2000 r. sędzią w Trybunale Apelacyjnym Państwa Watykańskiego. W latach 1995-2000 był przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego. Od 20 lipca 2010 r. był członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a od 1 grudnia 2012 r. – członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

28 maja 2007 r. bp Stankiewicz został doktorem honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter