16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości 103. rocznicy objawień w Fatimie (zdjęcia)

Ocena: 4.76802
332

W sanktuarium w Fatimie rozpoczęły się uroczystości 103. rocznicy zakończenia objawień maryjnych. Po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii koronawirusa władze tego miejsca kultu wprowadziły limit dozwolonej liczby pielgrzymów. Przed epidemią portugalskie sanktuarium było co roku odwiedzane przez ponad 5 mln turystów z całego świata. Od ponad dekady Polacy są jedną z trzech najliczniejszych narodowości odwiedzających Fatimę.

Fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA

Jak poinformował rektor fatimskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, decyzję o ograniczeniu liczby wiernych do 6 tys. osób podjęto we współpracy z krajowymi służbami medycznymi.

Średnio na jednego pielgrzyma, uczestniczącego w wydarzeniu, które rozpoczęło się w poniedziałkowy wieczór i potrwa do wtorkowego popołudnia, przypada około 8 m kw. Miejsca dla pielgrzymów zostały oznaczone białymi okręgami.

Mamy nadzieję, że pielgrzymi dadzą dobry przykład i będą szanowali wytyczne sanitarne dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego

- powiedział przed rozpoczęciem poniedziałkowych uroczystości ordynariusz diecezji Leiria-Fatima kardynał Antonio Marto.

Limity dotyczące liczby pielgrzymów w Fatimie wprowadzono z inicjatywy prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy. We wrześniu zaapelował on do władz sanktuarium, aby nie dopuściły do sytuacji, kiedy na obchodzonych 12 i 13 października uroczystościach pojawi się 50 tys. osób.

Po całkowitym zamknięciu fatimskiego sanktuarium z powodu koronawirusa pomiędzy marcem a majem, w kolejnych miesiącach nie pojawiła się tam duża liczba pielgrzymów. Wyjątek stanowiły uroczystości zorganizowane pomiędzy 12 a 13 września, kiedy do Fatimy dotarło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W obawie przed ryzykiem masowych zakażeń, wynikającym ze stale rosnącej liczby wiernych, rektorat w trakcie uroczystości podjął decyzję o zamknięciu wejść na teren sanktuarium.

Przed epidemią portugalskie sanktuarium było co roku odwiedzane przez ponad 5 mln turystów z całego świata. Największe uroczystości, w których brało udział nawet 500 tys. wiernych, odbywały się 13 maja i 13 października, czyli w dniach, w których odpowiednio rozpoczęły się i zakończyły fatimskie objawienia maryjne w 1917 r.

Od ponad dekady Polacy są jedną z trzech najliczniejszych narodowości odwiedzających Fatimę. Średnio co roku docierało tam dotychczas ponad 20 tys. polskich pielgrzymów.

Fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter