22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości ku czci św. Ignacego z Loyoli w sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Ocena: 0
1282

W sobotę 31 lipca przypada wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, które w sanktuarium św. Andrzeja Boboli ma rangę uroczystości odpustowej ku czci założyciela jezuitów. Trwa też Jubileuszowy Rok Ignacjański, a sanktuarium św. Andrzeja Boboli zostało ustanowione na ten czas kościołem jubileuszowym

Fot. Archidiecezjalne Centrum Informacji, archwwa.pl

 

W uroczystość św. Ignacego z Loyoli, święto patronalne jezuitów, w kościele św. Andrzeja Boboli można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, to znaczy: trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.

Więcej informacji: www.rakowiecka.jezuici.pl.

Przygotowaniem duchowym do uroczystości odpustowej była tzw. „trzydniówka” którą poprowadził o. Roman Swoboda SJ od środy 28 lipca do piątku 30 lipca podczas Mszy świętych o godz. 19.00 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Z okazji 500-lecia nawrócenia św. Ignacego z Loyoli i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym, czyli zakonie jezuitów - na całym świecie 20 maja rozpoczął się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który potrwa do 31 lipca 2022 r. Przebiega on pod hasłem „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo". Kluczowym momentem, do którego nawiązuje ten jubileusz to nawrócenie, którego doświadczył św. Ignacy odnosząc poważną ranę podczas bitwy pod Pampeluną (kraj Basków) w dniu 20 maja 1521 r.

Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała 24 marca br. dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich prowincji świątyniami jubileuszowymi, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia św. oraz modlitwa w intencjach papieża).

W archidiecezji warszawskiej są nimi: sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, kościół św. Szczepana Męczennika przy ul. św. Szczepana 1 oraz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10.

Św. Ignacy z Loyoli (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to "spotkanie" Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego.

Kanonizacja jezuity odbyła się 12 marca 1622 r. Dokonał jej papież Grzegorz XV.

W obydwu polskich prowincjach zakonu: Wielkopolsko-Mazowieckiej i Polski Południowej jest obecnie ponad 550 zakonników.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter