24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: Rada Kijowa nie będzie rozpatrywać prośby w sprawie Ławry Pieczerskiej

Ocena: 0
905

Komisja Rady Miasta Kijowa ds. Samorządu Terytorialnego postanowiła nie rozpatrywać petycji w sprawie przekazania Ławry Kijowsko-Pieczerskiej Patriarchatowi Kijowskiemu.

2016-01-14 10:33
kg (KAI/RISU/I-R) / Kijów, sg

Poinformował o tym 13 stycznia na swym Facebooku deputowany z frakcji „Solidarność” Ołeksandr Pabat. Zaznaczył przy tym, że zarówno samą petycję, jak i inne dokumenty z argumentami i pogróżkami dotyczącymi tego zagadnienia, Komisją postanowiła przekazać Ministerstwu Kultury.

Zdaniem autora wpisu władze stolicy nie wykluczają przy tym, że w dalszej przyszłości cały kompleks klasztorny może ponownie przejąć miasto, do którego należał on w okresie władzy sowieckiej. Przypomniał on również, że od 2010 klasztor leży w sferze zarządzania Ministerstwa Kultury.

W grudniu ub.r. do Rady Miasta trafiły dwa dokumenty, które ogłoszono i podpisywano internetowo. 7 grudnia w sieci pojawiła się petycja „O przeprowadzeniu zbiórki podpisów wśród społeczeństwa Kijowa w sprawie odebrania Ławry Kijowsko-Pieczerskiej Patriarchatowi Moskiewskiemu i przekazania je Patriarchatowi Kijowskiemu”. Uzasadniając taką decyzję autorzy dokumentu zwracali uwagę na antynarodową postawę promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) i popieranie przezeń agresji Rosji przeciw Ukrainie. Pod petycją zebrano w szybkim czasie 13538 podpisów, chociaż po to, aby złożyć ją w Radzie Miasta wystarczy 10 tysięcy.

Jednocześnie przedstawiciele niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) oświadczyli, że nawet gdyby władze miasta przyznały im wspomniany obiekt, to w praktyce przejęcie go byłoby niemożliwe.

Tymczasem władze UKP, a także Patriarchatu Moskiewskiego określiły zarówno samą inicjatywę obywatelską, jak i dokument jako prowokację. 11 grudnia w internecie pojawiła się druga petycja, również wzywająca do zbierania podpisów w sprawie zachowania Ławry w dotychczasowym stanie prawnym i – jak podali jej autorzy – zebrano pod nią 20495 podpisów.

Ławra Kijowsko-Pieczerska jest najcenniejszym i najważniejszym obiektem prawosławia dla całej historycznej Rusi Kijowskiej (a więc również dla dzisiejszego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego). Założyli ją w połowie XI w. dwaj mnisi greccy Antoni i Teodozjusz. Pierwszy monaster założyli oni w 1051 roku na wysokim brzegu nad Dnieprem – w pieczarach, stąd część nazwy obiektu. Wprowadzono tam bizantyjską regułę studycką, opartą na życiu we wspólnocie klasztornej oraz na nieustannej modlitwie i pracy. Już w następnym stuleciu miejsce to uchodziło za cudowne i oczyszczające z grzechów, a jego sława sięgała daleko poza Kijów.

Kompleks klasztorny był także, podobnie jak inne duże ówczesne monastery, ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Powstała tam m.in. (na początku XII w.) tzw. Opowieść doroczna, zwana Latopisem Nestora, czyli pierwsza kronika ruska. W podziemiach tzw. Dolnej Ławry spoczywają zwłoki mieszkających tam mnichów, a także wielu ówczesnych ważnych osobistości życia świeckiego, np. książąt kijowskich.

Klasztor przechodził różne koleje, np. po zawarciu Unii Brzeskiej w 1596 krótko należał do unitów, ale już w 1603 Sejm Rzeczypospolitej zwrócił go dyzunitom, czyli prawosławnym, a jego archimandrytę miała wybierać szlachta kijowska i duchowieństwo.

Zespół klasztorny przebudowano i rozbudowano na przełomie XVII i w XVIII w., głównie w stylu tzw. baroku kozackiego, z dużą liczbą wież i kopuł oraz ozdobnych ścian i dekoracji, z freskami na murach, przedstawiającymi głównie świętych i ważniejszych świeckich.

3 listopada 1941 dużą część wchodzącego w skład Ławry soboru Zaśnięcia Matki Bożej zniszczył potężny wybuch, przy czym nie wiadomo do końca, czy dokonali tego Niemcy czy partyzanci sowieccy, chcąc w ten sposób uderzyć w tych pierwszych, którzy tam kwaterowali.

W czasach sowieckich Ławra – odebrana Kościołowi – stanowiła własność państwa, a w jej pomieszczeniach mieściło się m.in. muzeum ateizmu. Po rozpadzie ZSRR w 1991 i uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości władze miejscowe i niemieckie sfinansowały odbudowę kompleksu, zwróconego wcześniej Patriarchatowi Moskiewskiemu, a uroczystej jego rekonsekracji dokonał w 2000 ówczesny zwierzchnik UKP metropolita Włodzimierz.

Od 1990 cały obiekt znajduje się (wraz z kijowskim Soborem Mądrości Bożej) na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)