28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: Rada Kijowa nie będzie rozpatrywać prośby w sprawie Ławry Pieczerskiej

Ocena: 0
1106

Komisja Rady Miasta Kijowa ds. Samorządu Terytorialnego postanowiła nie rozpatrywać petycji w sprawie przekazania Ławry Kijowsko-Pieczerskiej Patriarchatowi Kijowskiemu.

2016-01-14 10:33
kg (KAI/RISU/I-R) / Kijów, sg

Poinformował o tym 13 stycznia na swym Facebooku deputowany z frakcji „Solidarność” Ołeksandr Pabat. Zaznaczył przy tym, że zarówno samą petycję, jak i inne dokumenty z argumentami i pogróżkami dotyczącymi tego zagadnienia, Komisją postanowiła przekazać Ministerstwu Kultury.

Zdaniem autora wpisu władze stolicy nie wykluczają przy tym, że w dalszej przyszłości cały kompleks klasztorny może ponownie przejąć miasto, do którego należał on w okresie władzy sowieckiej. Przypomniał on również, że od 2010 klasztor leży w sferze zarządzania Ministerstwa Kultury.

W grudniu ub.r. do Rady Miasta trafiły dwa dokumenty, które ogłoszono i podpisywano internetowo. 7 grudnia w sieci pojawiła się petycja „O przeprowadzeniu zbiórki podpisów wśród społeczeństwa Kijowa w sprawie odebrania Ławry Kijowsko-Pieczerskiej Patriarchatowi Moskiewskiemu i przekazania je Patriarchatowi Kijowskiemu”. Uzasadniając taką decyzję autorzy dokumentu zwracali uwagę na antynarodową postawę promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) i popieranie przezeń agresji Rosji przeciw Ukrainie. Pod petycją zebrano w szybkim czasie 13538 podpisów, chociaż po to, aby złożyć ją w Radzie Miasta wystarczy 10 tysięcy.

Jednocześnie przedstawiciele niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) oświadczyli, że nawet gdyby władze miasta przyznały im wspomniany obiekt, to w praktyce przejęcie go byłoby niemożliwe.

Tymczasem władze UKP, a także Patriarchatu Moskiewskiego określiły zarówno samą inicjatywę obywatelską, jak i dokument jako prowokację. 11 grudnia w internecie pojawiła się druga petycja, również wzywająca do zbierania podpisów w sprawie zachowania Ławry w dotychczasowym stanie prawnym i – jak podali jej autorzy – zebrano pod nią 20495 podpisów.

Ławra Kijowsko-Pieczerska jest najcenniejszym i najważniejszym obiektem prawosławia dla całej historycznej Rusi Kijowskiej (a więc również dla dzisiejszego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego). Założyli ją w połowie XI w. dwaj mnisi greccy Antoni i Teodozjusz. Pierwszy monaster założyli oni w 1051 roku na wysokim brzegu nad Dnieprem – w pieczarach, stąd część nazwy obiektu. Wprowadzono tam bizantyjską regułę studycką, opartą na życiu we wspólnocie klasztornej oraz na nieustannej modlitwie i pracy. Już w następnym stuleciu miejsce to uchodziło za cudowne i oczyszczające z grzechów, a jego sława sięgała daleko poza Kijów.

Kompleks klasztorny był także, podobnie jak inne duże ówczesne monastery, ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Powstała tam m.in. (na początku XII w.) tzw. Opowieść doroczna, zwana Latopisem Nestora, czyli pierwsza kronika ruska. W podziemiach tzw. Dolnej Ławry spoczywają zwłoki mieszkających tam mnichów, a także wielu ówczesnych ważnych osobistości życia świeckiego, np. książąt kijowskich.

Klasztor przechodził różne koleje, np. po zawarciu Unii Brzeskiej w 1596 krótko należał do unitów, ale już w 1603 Sejm Rzeczypospolitej zwrócił go dyzunitom, czyli prawosławnym, a jego archimandrytę miała wybierać szlachta kijowska i duchowieństwo.

Zespół klasztorny przebudowano i rozbudowano na przełomie XVII i w XVIII w., głównie w stylu tzw. baroku kozackiego, z dużą liczbą wież i kopuł oraz ozdobnych ścian i dekoracji, z freskami na murach, przedstawiającymi głównie świętych i ważniejszych świeckich.

3 listopada 1941 dużą część wchodzącego w skład Ławry soboru Zaśnięcia Matki Bożej zniszczył potężny wybuch, przy czym nie wiadomo do końca, czy dokonali tego Niemcy czy partyzanci sowieccy, chcąc w ten sposób uderzyć w tych pierwszych, którzy tam kwaterowali.

W czasach sowieckich Ławra – odebrana Kościołowi – stanowiła własność państwa, a w jej pomieszczeniach mieściło się m.in. muzeum ateizmu. Po rozpadzie ZSRR w 1991 i uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości władze miejscowe i niemieckie sfinansowały odbudowę kompleksu, zwróconego wcześniej Patriarchatowi Moskiewskiemu, a uroczystej jego rekonsekracji dokonał w 2000 ówczesny zwierzchnik UKP metropolita Włodzimierz.

Od 1990 cały obiekt znajduje się (wraz z kijowskim Soborem Mądrości Bożej) na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter