29 stycznia
sobota
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: Drogi Krzyżowe grekokatolików

Ocena: 0
2708
Do porozumienia i o pokój w kraju apelowano podczas wielotysięcznych Dróg Krzyżowych grekokatolików, które 15 marca, w trzecią niedzielę Wielkiego Postu tradycyjnie przeszły ulicami ukraińskich miast na czele z biskupami.
20150316 16:45
kcz (KAI Lwów) / Lwów, mz
 
We wschodniej Liturgii niedziela ta jest nazywana „Niedzielą czci Krzyża Świętego (Krestopokłonna). W procesjach modlitewnych uczestniczyli również żołnierze, milicjanci, uchodźcy z Krymu i Donbasu oraz miejscowe władze.

– Dziękuję wam, że w czasie tej procesji wznosiliśmy modlitwy o lepszy los dla Ukrainy, o zaprzestanie agresji wojennej z udziałem władz Rosji – powiedział na placu przed greckokatolicką archikatedrą św. Jura (Jerzego) we Lwowie arcybiskup lwowski Igor Woźniak. Hierarcha dziękował za ofiarność wiernych, za materialne wsparcie dla Majdanu, stałą pomoc wojsku ukraińskiemu, które walczy na wschodzie Ukrainy w obronie kraju.

Hierarcha zaznaczył, że w tym celu Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) przekazał 5 mln. hrywien. Zakupiono i przekazano na front karetki pogotowia ratunkowego, apteczki, obuwie wojskowe, odzież oraz kamizelki kulodporne. – Nie chcemy, ażeby zabijano i okaleczano naszych obywateli. Chcemy pracować w pokoju, studiować, tworzyć, modlić się – cieszyć się z radości życia danego nam przez Pana – mówił abp Woźniak.

Hierarcha wezwał wrogów Ukrainy aby swoją "broń przerobili na traktory, kombajny i pługi, uprawiali zboża, aby nakarmić rosyjski naród. – Istnieją inne lepsze strategie niż rozlew krwi – zaznaczył metropolita greckokatolicki oraz wezwał do modlitwy, aby "Bóg dał mądrość przywódcom Rosji i zakończyli wojną, wycofali z terenu Ukrainy wojsko, czołgi oraz inną broń. Abp Woźniak wezwał też naród ukraiński do pokuty.

Hierarcha nawiązał do obchodzonego przez UKGK Roku Sługi Bożego metropolity Andrzeja Szeptyckiego oraz 150-lecia jego urodzin. Powiedział, że w ramach tego jubileuszu zaplanowano wznieść pomnik abp Andrzeja Szeptyckiego naprzeciw katedry św. Jura oraz uporządkować tamtejszy plac i skwer. Metropolita wezwał do rozsądnej dyskusji na ten temat oraz dołożyć wszystkich starań aby projekt mógł być zrealizowany. Przypomniał, że pomnik zostanie sfinansowany przez wiernych UKGK.

Na rozważania Drogi Krzyżowej złożyły się fragmenty pism sługi Bożego metropolity Andrzeja Szeptyckiego.

Nabożeństwa Dróg Krzyżowych odbyły się w innych miastach Ukrainy. W Stryju procesji przewodniczyli miejscowy ordynariusz, bp Taras Seńkiw i jego biskup pomocniczy Bogdan Manyszyn. W Użgorodzie na Zakarpaciu Drodze Krzyżowej, która po raz pierwszy przeszła od katedry greckokatolickiej do budowanego nowego klasztoru Stritennia Hospodniogo (Matki Bożej Gromnicznej), przewodniczył bp Milan Šašik, ordynariusz greckokatolickiej eparchii (diecezji) mukaczeweskiej "sui iuris".
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Sobota, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter