19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: coraz więcej osób potrzebuje psychologicznego wsparcia

Ocena: 0
156

Pomimo wciąż trwających na Ukrainie walk, Kościół katolicki w tym kraju rozpoczął przygotowanie terapeutów, którzy będą w stanie pomóc osobom przeżywającym traumy spowodowane wojną. We Lwowie i Kijowie gości w tych dniach brytyjski specjalista w tej dziedzinie John Handen.

fot. flickr

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie już od kilku miesięcy organizuje specjalistyczne kursy dla psychologów, terapeutów i duchownych, mające na celu przygotowanie specjalistów, którzy będą w stanie pomagać ludziom doświadczającym traumatycznych sytuacji. Dotyczą one ludności cywilnej oraz żołnierzy i ich rodzin. Mówi terapeuta i koordynator kursów ks. Oleg Salamon: „Myślę, że z traumą i głębokim przepracowaniem straty spotkamy się, kiedy już wojna zakończy się, kiedy wrócą żołnierze, kiedy ludzie zaczną wracać do swoich domów, z których musieli wyjechać”.

Jednocześnie ks. Salamon dodaje, że w wielu miejscach, pomimo wojny, trwa praca z osobami wymagającymi specjalistycznej pomocy: „Dziś także pracujemy z traumą. U ludzi, którzy nie mogą przyjąć faktu wojny, którzy mają stany lękowe, paniczne ataki związane z nieakceptowaniem tej sytuacji, w której żyją. To już jest terapia. Oni potrzebują wsparcia”.

W tych dniach na Ukrainie przebywa brytyjski specjalista od traum wojennych, John Handen, który we Lwowie i w Kijowie prowadzi kursy na duszpasterzy, kapelanów wojskowych oraz dla specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologicznych i ośrodkach dla uchodźców wewnętrznych. Aktualna sesja poświęcona jest samobójstwom, które są następstwem nieradzenia sobie ludzi ze stresem wywołanym przez wojnę. Przygotowywane są także tłumaczenia podręczników, które w niedalekiej przyszłości będą służyły ukraińskim terapeutom w ich pracy z ludźmi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter