4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: bp Szyrokoradiuk zachęca do modlitwy w intencji ojczyzny

Ocena: 0
3499
Ukrainie bardzo potrzebna jest jedność chrześcijan i obecnie widzimy ją na Majdanie – powiedział 23 stycznia na falach kijowskiego "Radia Maryja" biskup Stanisław Szyrokoradiuk.
20140125 10:45
kcz (KAI) / Kijów
 
"Jednoczy nas nieszczęście, bo to prawdziwe nieszczęście dla narodu ukraińskiego. A teraz trzeba się modlić o pokój i aby naród ukraiński nie przegrał. Ponieważ tutaj przegrać nie możemy” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Bp Szyrokoradiuk przypomniał, że we wszystkich kościołach na Ukrainie trwają codzienne modlitwy o pokój w tym kraju, a w niektórych parafiach te modlitwy mają charakter ciągły. W położonej blisko Euromajdanu kijowskiej konkatedrze św. Aleksandra odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmawiana jest litania do Wszystkich Świętych. Sam bp Szyrokoradiuk codziennie sprawuje Mszę św. w intencji manifestantów. „Jako duchowni mobilizujemy ludzi do modlitwy – mówił dalej. Zaznaczył, że nie mamy już do czynienia ze zwyczajną demonstracją. Wobec ludzkich ofiar konieczna jesz mobilizacja: duchownych i wiernych do modlitwy, zaś obywateli – do podejmowania obowiązków społecznych.

Hierarcha podkreślił że na Euromajdanie codziennie modlą się katolicy obrządku łacińskiego z całej Ukrainy. „Tak się złożyło, że mamy obecnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, którą dostrzegamy również na kijowskim Placu Niepodległości”. Dodał, że czynnikiem jednoczącym jest przeżywane przez obywateli Ukrainy nieszczęście. Zachęcił do modlitwy o pokój, ażeby naród ukraiński nie przegrał, ponieważ tu przegrać nie wolno, żeby żyć w normalnym prawnym państwie.

Zdaniem bp. Szyrokoradiuka tragiczne starcia przy ul. Hruszewskiego zostały sprowokowane dyktatorskimi ustawami, ponieważ manifestacja na Majdanie miała charakter pokojowy. Teraz część narodu ukraińskiego obudziła się, pragnie żyć w innym państwie, w europejskim kraju i dlatego giną ludzie. „Im większy będzie ucisk, tym bardziej naród będzie się budził” – zaznaczył. Przypomniał, że Ukraina potrzebuje patriotów, ludzi skłonnych do ofiarności. „Trzeba się modlić, aby takich ludzi było więcej na Ukrainie, bo nie «ma większej miłości, niż oddać życie za przyjaciół»” - podkreślił biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Biskup Szyrokoradiuk przypomniał, że naród ukraiński przeżył w swych dziejach represje, Głodomór lat trzydziestych, Czarnobyl i wiele innych cierpień oraz wezwał by nie tracić otuchy. „Nie trzeba płakać, a modlić się. Jesteśmy ludźmi wierzącymi, należy wierzyć, że nic bez woli Bożej się nie stanie. Wszystko, co Pan przygotował dla nas, musimy przyjąć. Powinnyśmy zmobilizować swoje siły na modlitwie i modlić się każdego dnia. Nasza modlitwa jest bardziej potrzebna, aniżeli nasze łzy” - oświadczył bp Szyrokoradiuk. Zaznaczył, że ofiary ludzi, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, przyniosą swój plon. Jako przykład przywołał Sergija Nihojana, 20-letniego Ormiania, którego śmierć zjednoczyła w modlitwie ludzi na całym świecie. „Krew męczenników przynosi plon” - podkreślił bp Stanisław Szyrokoradiuk.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Wtorek - III Tydzień Wielkiego Postu
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 18, 21-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter