28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: abp Szewczuk życzy grekokatolikom pokoju

Ocena: 0
1044

Pokój jest jednym z najistotniejszych przejawów miłości Bożej do człowieka i nie na próżno prorocy Starego Testamentu zapowiadali, że nadejście Mesjasza na ziemię przyniesie z sobą pokój, obdarzy ludzi miłością i sprawiedliwością.

2016-01-06 19:35 
kg (KAI) / Kijów, sg

Przypomniał o tym arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w orędziu do wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) z okazji świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych przez nich 7 stycznia. Życzył wszystkim pokoju w obliczu „wielkich cierpień” Ukrainy.

Zwierzchnik UKGK podkreślił, że pokój nie jest tylko „zwykłym brakiem wojny”, ale zakłada „jedność i pojednanie z Chrystusem, będącym źródłem pokoju dla całego świata”. Nawiązując do dramatycznej sytuacji kraju, od dłuższego czasu dotkniętego niszczycielskim konfliktem z prorosyjskimi rebeliantami, autor przesłania zaznaczył, że „przy Bożej pomocy przeżyliśmy jeszcze jeden rok – rok wojny”. „Cierpienia naszego narodu nie zakończyły się, próby nie dobiegły końca. A jednak wytrwaliśmy i idziemy naprzód!” – stwierdził abp Szewczuk.

Zauważył, że ku zdumieniu całego świata „wytrwaliśmy pośród niezmierzonego bólu strat, krwi i łez”. „W warunkach wojny przemyśleliśmy na nowo wartość i znaczenie takich słów jak «pokój» i «miłosierdzie», «odwaga» i «człowieczeństwo», «oddanie» i «odpowiedzialność». Doświadczyliśmy, co to znaczy gorliwość w modlitwie, a odkrywszy siłę modlitwy wraz z całym światem szczerze i wytrwale nadal błagamy Boga o pokój” – czytamy w orędziu głowy UKGK.

Wypływa stąd jego wezwanie do „bycia solidarnymi” z żołnierzami na froncie, z tymi, którzy stracili swe rodziny i przyjaciół z powodu trwającego obecnie konfliktu, z cierpieniami rannych i więźniów. Zdaniem autora, pośród tych wielkich potrzeb, trudności gospodarczych, korupcji ciągle jeszcze wszechobecnej i braku skutecznej władzy politycznej „straciliśmy współczucie wobec bliźnich, ale staliśmy się bardziej odpowiedzialni i odważniejsi w obronie godności”. Solidarność, współczucie i zaufanie – według arcybiskupa – dają nam nadzieję w Bogu i „ukazują nam prawdziwą drogę pokoju”.

Zwierzchnik grekokatolików ukraińskich zachęca wiernych także do „obchodzenia świąt Bożego Narodzenia z uchodźcami, z tymi, którzy stracili swych najbliższych i swe dobra”, aby „w tym Świętym Roku Miłosierdzia drzwi każdego domu mogły się stać bramami miłosierdzia Pana”. „Przyjmując uchodźców, ubogich i cierpiących, witamy w swych domach, rodzinach i wspólnotach Syna Bożego, źródło pokoju” – napisał arcybiskup większy kijowsko-halicki. Zachęcił do wychodzenia im naprzeciw „z modlitwą i czynami miłosierdzia”.

Na zakończenie zwierzchnik UKGK przesłał wszystkim Ukraińcom, łącznie z diasporą, „słowa pociechy i nadziei, zakorzenione w Chrystusie Zbawicielu”. „Niech nowo narodzony Zbawca wysłucha wszystkich naszych modlitw, niech strzeże naszego narodu i naszego państwa w pokoju i dostatku oraz niech obdarzy [nas] swym niebieskim błogosławieństwem” – zakończył swe orędzie świąteczne abp Szewczuk.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter