19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukazał się IV tom zapisków kard. Wyszyńskiego "Pro memoria"

Ocena: 0
663

„Pro memoria" to 27-tomowe dzieło, na które składają się tysiące notatek Prymasa Tysiąclecia sporządzonych od 1948 do 1981 roku. Czwarty tom zapisków kard. Wyszyńskiego obejmuje okres od uwolnienia prymasa w październiku 1956 do końca 1957 roku.

Fot. Archidiecezjalne Centrum Informacji, archwwa.pl/prymaswyszynski.pl/Instytut Prymasowski

Zapiski kard. Stefana Wyszyńskiego z lat 1956-1957, po powrocie z trzyletniego internowania, dotyczą m.in. pracy duszpasterskiej w obu archidiecezjach: warszawskiej i gnieźnieńskiej oraz odnowienia kontaktów ze środowiskami katolików świeckich.

Tom IV „Pro memoria” jest szczególny z uwagi na okres życia prymasa, jaki obejmuje.

Jest to czas od powrotu prymasa z uwięzienia, pod koniec października 1956 roku, aż do końca grudnia 1957 roku. Był to szczególny czas w historii Kościoła katolickiego w Polsce i w  życiu prymasa Wyszyńskiego. Ponowne objęcie przez kard. Stefana Wyszyńskiego przewodzenia Kościołowi w Polsce wiązało się z jego wyjątkową aktywnością duszpasterską, społeczną i polityczną. Do najciekawszych wątków opisanych na kartach tomu IV „Pro memoria” należą kontakty prymasa ze środowiskami katolików świeckich, początek realizacji Wielkiej Nowenny, wizyta prymasa w Watykanie i podróż po Włoszech. Tom zawiera także relacje ze spotkań prymasa z ludźmi władzy PRL.

– mówi redaktor naukowy wydania dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK w Toruniu.

Edycja osobistych zapisków Prymasa Tysiąclecia „Pro memoria” obejmować będzie 27 tomów z lat 1948-1981, czyli od nominacji na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski w październiku 1948 roku do śmierci w maju 1981 roku. Do tej pory ukazało się osiem tomów z lat 1948-1961.

    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 1: 1948–1952
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 2: 1953
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 3: 1953–1956
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 4: 1956-1957
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 5: 1958
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 6: 1959
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 7: 1960
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 8: 1961

Najnowszy tom jest czwartym w kolejności opracowanym przez dr hab. Michała Białkowskiego we współpracy z dr Moniką Wiśniewską.

Publikacja dziennika prymasa Stefana Wyszyńskiego jest jednym z największych przedsięwzięć edytorskich podjętych w ostatnich latach. Jest owocem współpracy konsorcjum tworzonego przez sześć podmiotów: Archidiecezję Warszawską, Archidiecezję Gnieźnieńską, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Zespół Redakcyjny zapisków tworzą: dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa K.Czaczkowska ks. dr Andrzej Gałka i Anna Rastawicka.

Dla Instytutu Pamięci Narodowej jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach centralnego projektu badawczego ,,Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter