16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uhonorowanie Rattiego

Ocena: 0
39

Pomnik Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce, poświęcono 6 czerwca na terenie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uroczystość odbyła się dokładnie w stulecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Ceremonii przewodniczył abp Edgar Peña Parra, substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyli w niej marszałek senatu Stanisław Karczewski, minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, dyplomaci i zaproszeni goście. Gospodarzem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvattore Penacchio. Episkopat Polski reprezentowali sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita gnieźnieński i prymas Polski ab p Wojciech Polak, emerytowany prymas i b. nuncjusz abp Józef Kowalczyk, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, biskup warszawsko- praski Romuald Kamiński oraz biskup polowy Józef Guzdek. Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato, również twórca stojącego na terenie nuncjatury pomnika św. Jana Pawła II.

Wotum na setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską i Stolicą Apostolską jest również mozaika „Ukrzyżowanie i chwała świętych” w kaplicy nuncjatury, poświęcona przez gościa z Watykanu. Przedstawia ona Chrystusa na krzyżu, a obok niego Maryję i św. Jana. Po lewej stronie umieszczono świętych Wojciecha, Stanisława Biskupa, Andrzeja Bobolę i Stanisława Kostkę. Po prawej znaleźli się święci: Faustyna Kowalska, Albert Chmielowski, Jan Paweł II, Maksymilian Kolbe i bł. Jerzy Popiełuszko. Autorem mozaiki jest polski artysta Mirosław Grzelak.

Na zakończenie uroczystości abp Parra przekazał dla nuncjatury w Polsce kielich mszalny – dar papieża Franciszka i znak jego szczególnej bliskości z Kościołem w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -