26 czerwca
środa
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uhonorowanie Rattiego

Ocena: 0
30

Pomnik Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce, poświęcono 6 czerwca na terenie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uroczystość odbyła się dokładnie w stulecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Ceremonii przewodniczył abp Edgar Peña Parra, substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyli w niej marszałek senatu Stanisław Karczewski, minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, dyplomaci i zaproszeni goście. Gospodarzem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvattore Penacchio. Episkopat Polski reprezentowali sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita gnieźnieński i prymas Polski ab p Wojciech Polak, emerytowany prymas i b. nuncjusz abp Józef Kowalczyk, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, biskup warszawsko- praski Romuald Kamiński oraz biskup polowy Józef Guzdek. Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato, również twórca stojącego na terenie nuncjatury pomnika św. Jana Pawła II.

Wotum na setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską i Stolicą Apostolską jest również mozaika „Ukrzyżowanie i chwała świętych” w kaplicy nuncjatury, poświęcona przez gościa z Watykanu. Przedstawia ona Chrystusa na krzyżu, a obok niego Maryję i św. Jana. Po lewej stronie umieszczono świętych Wojciecha, Stanisława Biskupa, Andrzeja Bobolę i Stanisława Kostkę. Po prawej znaleźli się święci: Faustyna Kowalska, Albert Chmielowski, Jan Paweł II, Maksymilian Kolbe i bł. Jerzy Popiełuszko. Autorem mozaiki jest polski artysta Mirosław Grzelak.

Na zakończenie uroczystości abp Parra przekazał dla nuncjatury w Polsce kielich mszalny – dar papieża Franciszka i znak jego szczególnej bliskości z Kościołem w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.

Dziś w Kościele: środa XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 15,1-12.17-18 ; Ps 105 (104),1-4.6-9 ; Mt 7,15-20.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)