29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uczta Miłosierdzia

Ocena: 0
1035

Iskra miłosierdzia, która zapaliła się w Łagiewnikach, teraz zapłonęła na Czarnym Lądzie. Dowodem był Afrykański Kongres Bożego Miłosierdzia, który odbył się w Kabuga w Rwandzie i zakończył uroczystym zawierzeniem Afryki Bożemu Miłosierdziu.

Siostra Faustyna Kowalska jest ulubioną świętą mieszkańców Rwandy, od kiedy usłyszeli oni od polskich misjonarzy orędzie o Bożym Miłosierdziu. Po ludobojczej wojnie w 1994 r. miłosierdzie dla wielu Rwandyjczyków stało się jak powietrze, dzięki któremu mogli zacząć na nowo oddychać. Dlatego w Jubileuszowym Roku Miłosierdza właśnie w Rwandzie Kościół zawierzył Miłosierdziu Bożemu całą Afrykę.

„Dzisiaj, miłosierny Boże, powierzamy Ci ten piękny kontynent, jakim jest Afryka, oraz wszystkich jego mieszkańców z ich rozmaitymi problemami: brakiem szacunku, ludobójczymi walkami, masowymi morderstwami, zbrodniami wobec ludzkości, niekończącymi się wojnami, nieodpowiedzialną eksploatacją zasobów naturalnych, żądzą władzy, niesprawiedliwością, korupcją, lękiem przed prawdą, duchem zemsty, trybalizmem, nepotyzmem i wszelkim innym złem” – brzmiały słowa Aktu zawierzenia, wygłaszane przez specjalnego wysłannika papieskiego kard. Laurenta Monsengwa Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga.

– To były bardzo mocne słowa, które mną wstrząsnęły – mówi s. Bellancilla, Rwandyjka. Jean Paul, współpracownik misjonarzy, przyznaje, że odczuł słowa zawierzenia jak trzęsienie ziemi. – Dla nas Afrykańczyków to bardzo ważne nazwać po imieniu całe zło, które dotyka Afrykę. Mamy nadzieję, że dzięki temu usłyszy o tym również świat – dodaje.

Inspiracją był Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, jakiego dokonał Jan Paweł II w Łagiewnikach w 2002 r. „Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją” – mówił wtedy papież. Ksiądz Stanisław Filipek przyznaje, że podobnie teraz w Afryce orędzie o Bożym Miłosredziu ma napełniać serca ludzi nadzieją. Uczestnicy kongresu z różnych krajów Afryki, a było ich blisko sześciuset, usłyszeli z ust kard. Roberta Saraha, że „miłosierdzie wypływające z serca Boga może wyleczyć wszystkie dusze, które jeszcze nie znalazły w sobie siły, by przebaczyć i budować prawdziwą zgodę”.

Społeczny wymiar Miłosierdzia Bożego wybrzmiewał bardzo wyraźnie podczas kongresu. – Mamy globalizację bez globalnego zarządzania. To generuje w krajach Afryki poczucie porzucenia i braku zainteresowania. Czują się one przedmiotem rozgrywek światowej klasy politycznej, zwłaszcza że wiele z nich zmaga się z wojnami i konfliktami. W tej sytuacji młodzież jedyną szansę na lepsze życie widzi w emigracji. Żeby stawić czoło tym wyzwaniom, Afryka musi powierzyć się Miłosierdziu Bożemu – mówił kard. Philippe N. Ouedraogo z Burkina Faso. – Afryka musi otwierać się na zbawcze orędzie Bożego Miłosierdzia, bo tylko dzięki niemu może doświadczyć przejścia z ciemności biedy i chorób do światła integralnego rozwoju, od konfliktów do pokoju, od podziałów politycznych do jedności – stwierdził ks. Cleophas Lungu, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Zambii.

Uczestnicy Kongresu nie tylko słuchali słów o miłosierdziu. Podczas kolejnych dni Kongresu odwiedzali więźniów, sierocińce i obozy dla uchodźców, przekazując im różańce i wspólnie się modląc. – Podczas wizyty w więzieniu widziałam, jak na twarzach więźniów jest wyryte pragnienie akceptacji, przebaczenia, miłosierdzia. Nasza wizyta i wspólna modlitwa pokazała im, że Bóg o nich pamięta, mimo wszystko – mówi Marie Clairez Wybrzeża Kości Słoniowej.

Szczególne miejsce poświęcono rodzinie. Konferencję „Rodzina w Afryce i etyka życia” wygłosił abp Henryk Hoser SAC, były wieloletni misjonarz Rwandy, założyciel Ośrodka Planowania Rodziny w Kigali. Zauważył on, że w Afryce chrześcijaństwo jest jeszcze bardzo młode. Zwyczajów typowych dla rodzin chrześcijańskich jest tam niewiele. Dlatego trzeba szczególnie się troszczyć o rodzinę w Afryce. O rodzinie afrykańskiej w obliczu globalizacji mówiła też Margaret Peters z Belgii. – Rodzina jest miejscem, w którym uczymy się miłosierdzia – zauważa ks. Honore Bahire, odpowiedzialny za Grupy Miłosierdzia Bożego w Rwandzie. A właśnie rodziny pełne miłosierdzia niosą nadzieję, że przyszłość będzie lepsza.

z Rwandy Monika Florek-Mostowska
fot. Monika Florek-Mostowska

Idziemy nr 39 (573), 25 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter