10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uczestnicy polsko-ukraińskiej konferencji wystosowali list do Franciszka

Ocena: 0
235

Uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”, w liście do papieża wyrazili nadzieję, że pojednanie polsko-ukraińskie dokonane w duchu prawdy i miłości, oparte na wzajemnym respektowaniu różnorodności, a także tożsamości każdej z jednających się stron, przyniesie dobre owoce.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”, która odbyła się w dniach 10-12 października 2017 r. w Rzymie wystosowali list do papieża Franciszka. Wyrażono w nim nadzieję, że pojednanie polsko-ukraińskie dokonane w duchu prawdy i miłości, oparte na wzajemnym respektowaniu różnorodności, a także tożsamości każdej z jednających się stron, przyniesie dobre owoce.

W liście przypomniano m.in., że Kościół kijowski obchodził w 1988 roku tysiącletnią rocznicę swoich narodzin. Obchody miały miejsce w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Zaznaczono, że był to czas, gdy naród polski i ukraiński zamknięte były w ramach sowieckiego systemu, który zniewalał zarówno narody, jak i wspólnoty wierzących. W polskim sanktuarium narodowym mogli spotkać się – obok tysięcy wiernych obu Kościołów – biskupi rzymskokatoliccy z Polski pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa oraz greckokatoliccy biskupi z diaspory pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego kard. Myrosława Lubacziwskiego. Obchody poprzedzone były spotkaniem hierarchów katolickich polskich i ukraińskich, w Rzymie w 1987 roku, na którym doszło do pojednania w myśl słów: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Było to wydarzenie bez precedensu w historii narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dalej w liście zaznaczono, że spotkanie w 1988 roku na Jasnej Górze przyspieszyło upadek systemu przemocy i dało nowy impuls procesowi pojednania Polaków oraz Ukraińców, narodów które w XX wieku – mimo wielu przykładów braterstwa – podzieliła trudna i tragiczna historia. "Stajemy wobec wezwania, abyśmy miłosierdzie, które okazuje nam Wszechmocny Bóg, okazywali drugiemu człowiekowi" – czytamy w liście. 

Wyrażono nadzieję, że pojednanie dokonane w duchu prawdy i miłości, oparte na wzajemnym respektowaniu różnorodności, a także tożsamości każdej z jednających się stron, które łączy ludzi, rodziny, a także całe narody i regiony świata, przyniesie dobre owoce. 

List podpisany przez wszystkich uczestników konferencji przekazano papieżowi Franciszkowi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter