31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uczczono pamięć ofiar NKWD i UB

Ocena: 0.5
260

Na warszawskiej Pradze w przededniu 74. rocznicy wkroczenia na Pragę oddziałów Armii Czerwonej, w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się msza święta w intencji Polaków więzionych i katowanych przez NKWD i UB.? Mszy świętej przewodniczył ks. infułat Lucjan Święszkowski.

fot. PAP/Marcin Obara

W homilii przypomniał on, że 14 września 1944 roku wycofujące się z Warszawy oddziały hitlerowskie wysadziły w powietrze ogromny kościół św. Floriana, na miejscu którego stoi dziś katedra warszawsko-praska. – Był to wyraz nienawiści do chrześcijaństwa i znaku krzyża – powiedział duchowny.

Zwrócił uwagę, że wraz z przybyciem wojsk sowieckich, dla naszego kraju rozpoczęło się drugie męczeństwo. - Kiedy 8 maja 1945 roku Paryż, Londyn i Nowy Jork tańczyły z radości, że zakończyła się II wojna światowa, w Polsce rozpoczął się terror stalinowski. Nowa władza zaprowadzała swój porządek, porządek cmentarny – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że więzienia w całym kraju były pełne Polskich patriotów. – Od 1944 roku do 1946 roku aresztowano 47 tys. osób, z czego znaczą część zamordowano, a resztę deportowano na wschód. Bardzo często siedzieli oni w tych samych obozach, w których wcześniej przebywali Polscy oficerowie zamordowani w Katyniu – powiedział ks. Święszkowski.

Podkreślił, że ważnym świadectwem dramatycznych wydarzeń sprzed lat są istniejące do dziś znaki na ścianach praskich piwnic. – Na Pradze wiele ulic naznaczonych jest cierpieniem naszych bohaterów, którzy nie tylko byli więzieni, ale również torturowani i mordowani i potem skrytobójczo gdzieś chowani. Do dziś nie znamy wszystkich grobów – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że w przedwojennym Żydowskim Domu Akademickim przy ulicy Sierakowskiego mieściła się Komendantura Służby Bezpieczeństwa. – Katownie były w piwnicach przy ul. Jagiellońskiej, 11 listopada, Strzeleckiej 8, Strzeleckiej 10a czy Namysłowskiej – wymieniał ks. Święszkowski.

Po mszy św. złożono wieńce w trzech miejscach – przy ulicy Cyryla i Metodego, Liceum Władysława IV oraz przy ulicy Sierakowskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter