19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Austriacki biskup: Uchodźcy papierkiem lakmusowym dla Europy

Ocena: 0
1030

Kryzys uchodźców jest papierkiem lakmusowym – wielkim testem dla humanitarnej Europy, a „łodzie uchodźców na Morzu Śródziemnym twardym sprawdzianem naszego poziomu miłosierdzia”, gdyż „w centrum chrześcijaństwa znajduje się Jezus – dziecko uchodźców”. Podkreślił to biskup austriackiej diecezji Eisenstadt, Ägidius Zsifkovics, podczas Mszy świętej sprawowanej w niedzielę Bożego Narodzenia w tamtejszej katedrze.

Nawiązując do tragicznych wydarzeń ostatnich dni w Berlinie bp Zsifkovics, w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) koordynator ds. uchodźców, podkreślił, że terrorowi nie może się udać sianie strachu i nieufności w społeczeństwie. – Ten zamach nie może zdestabilizować naszego społeczeństwa, nie zniszczy jego solidarności, Odpowiedzią na terroryzm nie może być brak miłosierdzia wobec ludzi w trudnych sytuacjach, wobec ofiar i prześladowanych. Nie możemy pozwolić na taki triumf terrorystów – stwierdził austriacki biskup.

Ważnym elementem bożonarodzeniowej Mszy świętej była szopka. Heinz Ebner z austriackiego Burgenlandu przedstawił w niej Dzieciątko Jezus w łodzi uchodźczej, która ma tylko jedno wiosło i linę ratunkową, a gwiazda betlejemska jest owinięta drutem kolczastym. – Ta szopka ma bardzo aktualną wymowę – powiedział bp Zsifkovics. Przypomniał, że Święta Rodzina uciekła do Egiptu, by uniknąć zarządzonego przez Heroda mordowania dzieci. – Jezus 2016 roku płynie łodzią uchodźców. Historia Bożego Narodzenia miała swój początek przed dwoma tysiącami lat tam, skąd dziś przybywa do nas wielu ludzi – mówił kaznodzieja.

Z regionu Bliskiego Wschodu, z którego pochodził Jezus, dziś tak samo „ludzie uciekają przed niesprawiedliwością: przed prześladowaniami, wojną i terrorem, przed morderczymi interesami politycznymi”, ale też coraz częściej przed „agresywnym międzynarodowym systemem gospodarczym”, który papież Franciszek nazwał „wojną na raty”, przypomniał bp Zsifkovics i dodał, że łódź uchodźców jest jednocześnie symbolem „głębokiego kryzysu, w którym tkwi ludzkość”.

Instalacja w szopce, ukazująca łódź uchodźców z tylko jednym wiosłem, które powoduje kręcenie się wokół własnej osi i tkwienie w miejscu, wskazuje na moralny i duchowy moment kryzysu. Mówi także „o ucieczce wielu ludzi w naszych społeczeństwach przed sobą samymi”. To ucieczka przed przymusem „wciśnięcia w wielką maszynerię współzawodnictwa, konsumpcji, rozrywki, relaksu. Wtedy powstaje „kryzys duszy” i następuje ucieczka wielu ludzi przed Bogiem.

Jeśli usuniemy z centrum naszego życia Jezusa jako „mąciciela z jego natrętnym miłosierdziem” i wyślemy na „otwarte morze”, zapomnimy o prawdziwym znaczeniu wiary chrześcijańskiej, zagłuszymy ją, przestrzegał hierarcha zwracając uwagę, że „tragicznym tego wyrazem jest niezdolność Europy do tego, aby kryzysie uchodźców działać solidarnie, z miłosierdziem, a więc po chrześcijańsku.

Wielu ludziom wydaje się, że druty kolczaste, płoty i mury są właściwą odpowiedzią na napływ uchodźców do Europy. Chodzi przy tym nie tylko o kwestie techniczne, lecz zawsze „o nas samych”, bowiem o przyszłości Europy nie będą decydowały ani testy PISA, ani amerykańskie agencje ratingowe, tylko to, jacy będziemy w stosunku do innego człowieka – uważa przedstawiciel COMECE. Łódź uchodźców, jest zarazem „symbolem napomnienia”, że „taka sama surowość, z jaką obecne społeczeństwo traktuje wypędzonych, jutro może spotkać potrzebujących w jego własnych szeregach”.

Jednocześnie bp Zsifkovics wyraził uznanie dla wielu mieszkańców Austrii i Niemiec, którzy swoją gościnnością wobec uchodźców dali dowód żywej wiary i „swoim dziełem miłosierdzia urzeczywistnili bożonarodzeniową opowieść o szukaniu schronienia”. Boże Narodzenie jest łodzią ratunkową dla ludzi, uchwyćmy linę ratowniczą, którą jest Jezus – nasz ratownik i nie pozwólmy, aby ta łódź przepłynęła obok nas – apelował biskup podczas Mszy świętej transmitowanej na cały obszar niemieckojęzyczny przez austriacką telewizję ORF oraz niemiecką ZDF.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter