25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Wniebowziętej

Ocena: 0
1583

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strachówce świętuje 70-lecie istnienia. Świątynia powstała dzięki osobistemu zaangażowaniu wiernych. Parafię erygował abp Stefan Wyszyński 15 kwietnia 1951 r. z części dwóch parafii: Sulejowa oraz Dobrego.

fot. arch. Mieczysława Jerzaka

W październiku 1946 r. władza kościelna przysłała do Strachówki ks. Jana Michałowicza, który był organizatorem parafii. W latach 1950-1951 zbudowano plebanię i murowany budynek gospodarczy. Następca ks. Michałowicza Franciszek Góźdź zgromadził materiały na budowę kościoła i w 1957 r. uzyskał pozwolenie na prace budowlane. Kamień węgielny i fundamenty kościoła poświęcił 12 maja 1958 r. bp Wacław Majewski. Pierwszą Mszę świętą odprawiono 16 grudnia 1961 r., a 26 sierpnia 1962 r. bp Jerzy Modzelewski uroczyście poświęcił świątynię.

Budując świątynię, mieszkańcy napotykali liczne przeciwności. Przede wszystkim przez opór lokalnych struktur partyjnych trudno było pozyskać budulec. – Parafianie kierowali w tej intencji żarliwe modlitwy do św. Antoniego z Padwy, św. Andrzeja Boboli, św. Józefa i św. Judy Tadeusza – opowiada proboszcz ks. Mieczysław Jerzak.

Krystyna Ołdak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, wspomina, że dziadek jej męża razem z innymi parafianami nocami zwozili drewno z lasu na budowę kościoła, za co trafili do aresztu na 48 godzin! Każda rodzina wypracowywała przy budowie tzw. dniówki. Wierni pod okiem majstrów murowali ściany, tynkowali, układali posadzki. – Kosztowało to wiele trudu, dlatego starsi ludzie dbali o swoją świątynię. Gdy widzieli, że młodzi stawiają nogi na klęcznikach przy ławkach, to zwracali uwagę – podkreśla Krystyna Ołdak.

W 2007 r. pojawiła się pierwsza sugestia renowacji głównego ołtarza w kościele, którą zakończono 20 września 2020 r. uroczystym poświęceniem przez bp. Romualda Kamińskiego. Krystyna Ołdak dodaje, że w zbiórce na szczytny cel brały udział także dzieci, zbierając plastikowe nakrętki i makulaturę. Parafianie kwestowali, chodząc od domu do domu. Strażacy z OSP Strachówka prowadzili loterię fantową na gminnych dożynkach oraz organizowali bale sylwestrowe.

– Jestem przekonana, że każdy odnajdzie w naszej świątyni pokój w sercu, patrząc na obraz Matki Bożej Wniebowziętej oraz krzyż w głównym ołtarzu – stwierdza pani prezes. Ks. Mieczysław opowiada, że nastawa ołtarzowa wykonana jest z kamienia naturalnego, który w świetle mieni się różnymi odcieniami. We wnętrzu znajduje się figura patrona kościoła, św. Antoniego Padewskiego. – W czasie Mszy świętej wzywam wstawiennictwa św. Antoniego z Padwy – mówi ksiądz proboszcz.

Parafia liczy dziś około 600 osób, z wiosek: Księżyki, Osęka, Strachówka, Zofinin. Ks. Mieczysław wyjaśnia, że mała liczba osób pozwala dobrze poznać wiernych. – Zdecydowana większość parafian po zakończeniu dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Eucharystiach wróciła do świątyni – ocenia ks. Jerzak. Wśród mieszkańców przeważają osoby starsze, młodzi nie wiążą przyszłości z tym miejscem. Wczesnym rankiem panuje intensywny ruch na okolicznych drogach, ponieważ większość parafian jedzie pracować do Wołomina, Mińska Mazowieckiego, Radzymina i Warszawy. Strachówka jest oddalona od głównych szlaków komunikacyjnych, a w okolicy nie ma wielkiego przemysłu. Region położony jest w otoczeniu lasów pełnych grzybów i owoców runa leśnego, malowniczych małych rzeczek i łąk.

W parafii wśród grup formacyjnych najprężniej działają koła różańcowe. Rodzinne Koło Różańcowe liczy dwudziestu członków, wśród których są młode dziewczyny, małżonkowie, kobiety i mężczyźni. – RKR modli się m.in. w intencji parafian, najmłodszych wiernych, dzieci niepełnosprawnych, młodzieży, o dar życia dla dzieci poczętych, za rodziny zagrożone nałogami i rozpadem, osoby osamotnione, prosi o dobrych i mądrych współmałżonków dla przygotowujących się do sakramentu małżeństwa – podkreśla Krystyna Ołdak. Dzięki aplikacji mobilnej na system Android wierni mogą w szerszy sposób korzystać ze strony internetowej parafii, sprawdzać intencje mszalne i ogłoszenia, co stanowi cenne uzupełnienie w pracy duszpasterskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter