16 lipca
poniedziałek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Świętego od spraw trudnych

Ocena: 0
6977
Tutaj wiele osób modli się za przyczyną patrona parafii. Św. Juda Tadeusz pomaga rozwiązać to, co po ludzku wydaje się beznadziejne.
Wśród ślicznych willowych domów przy ul. Goraszewskiej stoi niewielki, piękny kościół. Położenie świątyni przypomina dwie ważne kwestie: kościół jest naszym domem, a dom każdego człowieka powinien być kościołem.

Prawdziwą perełką parafii jest kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu. Od tego miejsca – willi na Sadybie – rozpoczęło się życie wspólnoty.

– Tutaj wytrysnął żywy strumień łask dla parafian. Spełniając testament poprzedniego proboszcza ks. Andrzeja Kwaśnika, który tragicznie zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, trwamy na nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu, także w niedziele i święta – mówi ks. Tadeusz Jarząb, proboszcz.

Dziś ks. Kwaśnika, który był kapelanem Federacji Rodzin Katyńskich, upamiętniają dwie tablice. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków. W każdy poniedziałek i środę parafianie modlą się w intencji ks. Kwaśnika. Miał w planach ostateczne zakończenie budowy kościoła – nie zdążył. Zrobił to ks. Tadeusz Jarząb.

– Wzrasta u nas kult św. Judy Tadeusza. W poniedziałek jest odprawiana nowenna ku czci świętego. Rośnie systematyczna liczba osób modlących się za jego wstawiennictwem. Coraz częściej zdarza się, że osoby z innych miast – ostatnio z Ełku czy Suwałk – proszą o modlitwę przez wstawiennictwo świętego – opowiada ks. proboszcz. – Nasza Akcja Katolicka na 60-lecie parafii zrobiła wystawę kościołów warszawskich, w których jest czczony Juda Tadeusz. A teraz nawiązuje kontakty ze wszystkimi parafiami pod tym wezwaniem w Polsce – dodaje. Przy obrazie świętego modliło się i modli wiele osób. Tutaj zawsze palą się lampki: jedni dziękują, drudzy proszą o pomoc w trudnej sprawie.

Z kolei wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej był częścią ołtarza zbudowanego na Placu Zwycięstwa w Warszawie dla potrzeb pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. To właśnie wtedy, w 1979 r. padły pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Obraz jest otoczony szczególną czcią wiernych, a liczne wota są tego wyrazistym świadectwem.

Dlaczego właśnie św. Juda Tadeusz Apostoł został patronem tego miejsca? Potężny święty miał mieć w swoje zczególnej opiece miejsca dość trudne do ewangelizacji. A Sadyba należy właśnie do takich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI