20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U św. Klemensa

Ocena: 0
2042

W Warszawie przy ul. Karolkowej znajduje się parafia św. Klemensa Hoffbauera, prowadzona przez Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela – redemptorystów. W XX w. stała się świadkiem najtragiczniejszych losów naszego narodu.

fot. FB parafii

W klasztorze mieszka dwudziestu kapłanów redemptorystów i jeden brat zakonny. Bezpośrednio w duszpasterstwo parafialne zaangażowanych jest czterech ojców, ale pozostali również aktywnie pomagają, chętnie głoszą słowo Boże oraz sprawują sakramenty. O. Damian Simonicz proboszczem jest od trzech lat. – Największa część mojej posługi przypadła na czas pandemii, ale uważam, że był to bardzo owocny okres, bo każdego dnia byliśmy dostępni dla wiernych, którzy mogli przyjść lub zadzwonić i poprosić o spowiedź czy udzielenie Komunii świętej. W tym czasie zakiełkowała także myśl o całodziennej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, która od ponad roku jest u nas dostępna, zrodziła się jako wotum wdzięczności za niepodległość Polski i powstała w setną rocznicę Cudu nad Wisłą – mówi proboszcz.

 


PIELĘGNOWANIE PAMIĘCI

W 1944 r., w czasie powstania warszawskiego Niemcy urządzili tutaj Rzeź Woli. Brutalnie zamordowali wówczas również trzydziestu redemptorystów posługujących w parafii św. Klemensa. Co roku odbywają się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W zeszłym roku, dzięki pomocy Fundacji PGE, udało się odnowić oraz wyremontować przykościelny plac i wzbogacić go o tablice upamiętniające zamordowanych ojców wraz z ich zdjęciami i życiorysami oraz tablice poświęcone osobom duchownym i konsekrowanym, które zginęły w czasie powstania warszawskiego.

 


DUCHOWOŚĆ

W kościele parafialnym pochowany jest czcigodny sługa Boży o. Bernard Łubieński, którego żywa pamięć i modlitwa o rychłą beatyfikację jest tu bardzo pielęgnowana – ludzie składają swoje prośby i świadectwa otrzymanych łask. Trwa również kult św. Klemensa Hoffbauera. – Chcemy, by św. Klemens został ogłoszony patronem Warszawy. Pamiętamy Cud nad Wisłą, gdy odbywała się procesja z relikwiami i pośrodku znajdowały się relikwie św. Klemensa, byłoby więc stosowne, by patronował naszemu miastu – wyjaśnia o. Simonicz.

Co miesiąc odprawiana jest Msza święta w intencji rodzin, które starają się o potomstwo za pośrednictwem św. Gerarda Majelli – włoskiego brata zakonnego, redemptorysty, który zasłynął licznymi cudami zarówno za życia, jak i po śmierci.

 


DZIŚ I JUTRO

Parafia podzielona jest na dwie części, rozdzielone ul. Wolską. Jedna to przestrzeń nowa, w której osiedliły się w większości osoby nowo przybyłe do Warszawy, druga zamieszkiwana jest przez rodziny żyjące tam od początku istnienia parafii.

Prężnie działa Duszpasterstwo Akademickie „Klemens”, reaktywowane w 2019 r., funkcjonuje wspólnota młodzieży pracującej, wspólnota Sursum Corda, co roku odbywają się kursy ewangelizacyjne „Nowe Życie”, podczas których można doświadczyć spotkania z Bogiem i wspólnoty wiary. Obecnie w parafii trwa kurs dla małżeństw.

Przy parafii aktywnie działa także grupa Rycerzy Kolumba. Z inicjatywy polskich i amerykańskich rycerzy powstała świetlica miłosierdzia dla dzieci z Ukrainy. Znajdują w niej opiekę i zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 19. Kilkunastu najmłodszych wspierają nauczycielka polska i ukraińska. Polskie dzieci także przychodzą do placówki, co daje sposobność do integracji. Świetlicę odwiedzili kard. Timothy Dolan z USA oraz główny kapelan Rycerzy Kolumba.

Wraz z Polską Prowincją Redemptorystów parafia wspiera wiele akcji związanych z pomocą Ukrainie. Redemptoryści przyjęli do swego domu zakonnego trzy rodziny z Ukrainy. Do miejsc walk przesłano pomoc humanitarną za prawie trzydzieści tysięcy złotych, samochody terenowe oraz karetki.

Przy kościele działają również grupy Żywego Różańca. Przez ostatnie dwa lata parafia wspierała potrzebujące rodziny oraz umeblowała dom samotnej matki.

Ludzie licznie i często korzystają tu z sakramentu pokuty w ciągu niemal całego dnia. W parafii jest odprawiana Msza dla singli oraz odbywają się spotkania dla osób samotnych, dzięki którym zawiązało się już kilkanaście małżeństw.

Ojcowie redemptoryści w przyszłości pragną szerzej zająć się rodzinami i ludźmi młodymi. Planowane jest utworzenie Centrum Pomocy dla Rodziny, by zainteresowani mogli przyjść i skorzystać z porad logopedy oraz prawników, także specjalistów w dziedzinie prawa kanonicznego. Planowane jest utworzenie w tym celu fundacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter