16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U saletyńskiej Pani

Ocena: 0
918

Podobnie jak w alpejskim La Salette, figura Matki Bożej Płaczącej i Wzywającej do Nawrócenia króluje w parafii przy ul. Popularnej w warszawskiej dzielnicy Włochy.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Przed kościołem Matka Boża rozmawia ze świadkami objawienia, Maksyminem i Melanią, w kaplicy bocznej jest Matka Boża Płacząca, a w prezbiterium Wznosząca się do Nieba – trzy figury przedstawiają trzy fazy orędzia z La Salette. W ołtarzu głównym wznosi się krzyż, który towarzyszył Maryi podczas objawienia – z młotkiem i obcęgami, nawiązującymi do narzędzi Męki Pańskiej.

– Nasze zgromadzenie powstało po objawieniu Matki Bożej w La Salette w 1846 r. Jako saletyni staramy się promować kult maryjny – mówi ks. Grzegorz Ozga MS, proboszcz parafii Matki Bożej Saletyńskiej. Po objawieniu Matki Bożej wśród wysokich alpejskich szczytów przybywało tam mnóstwo ludzi, dlatego biskup diecezji Grenoble wysłał księży, żeby spowiadali i sprawowali Eucharystię. Po pewnym czasie powstało zgromadzenie zakonne Księży Misjonarzy Matki Bożej z La Salette.

– Tam, gdzie tworzymy parafie od podstaw, noszą one wezwanie Matki Bożej Saletyńskiej – Matki Bożej Płaczącej – mówi ks. Ozga. Do Warszawy saletyni przybyli zaraz po wojnie w 1946 r., najpierw do posługi w parafii św. Teresy w podwarszawskich Nowych Włochach. Zostali tutaj zaproszeni przez ks. proboszcza Juliana Chrościckiego, który jako więzień Pawiaka złożył ślub: „Matko Boża, że jeśli przeżyję wojnę, będę szerzył Twój kult w parafii”. Jesienią 1957 r. mały drewniany kościółek został przeniesiony z Nowych Włoch na Stare Włochy i saletyni rozbudowali budynek. Parafia św. Teresy miała już wówczas murowaną świątynię. Saletyni w nowej lokacji chcieli stworzyć parafię, ale przez 21 lat formalnie mógł tu tylko funkcjonować kościół rektoralny. W końcu, 1 września 1976 r., została erygowana parafia Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie.

– Kult maryjny wyraża się w posłudze parafialnej. O godz. 17.30 mamy nabożeństwa majowe, w kolejnych miesiącach – czerwcowe, potem październikowe – mówi ks. Ozga. Wrzesień jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej Saletyńskiej; wtedy codziennie są nabożeństwa ku jej czci. Od maja do września 19. dnia miesiąca jest apel maryjny i procesją do figury Matki Bożej Saletyńskiej.

– Charyzmatem zgromadzenia jest pokuta i pojednanie. Łzy Matki Bożej w La Salette są wezwaniem do pojednania z Panem Bogiem. Staramy się regularnie spowiadać, żeby posługa w konfesjonale była częścią realizacji testamentu Maryi – wyjaśnia ks. Ozga. – Po raz drugi służę w tej parafii. Wróciłem tu po kilkunastu latach i widzę, że coraz więcej jest osób przystępujących do spowiedzi, prowadzących życie sakramentalne. To z jednej strony skutek wzrostu liczby parafian. Jest ich ok. 10 tys. Ale to także owoc posługi saletynów – dodaje. I nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, że parafia, która nie ma wspólnot, nie przetrwa: – Zawsze wspólnoty parafię ożywiają. Są przede wszystkim miejscem formacji ludzi, doświadczenia spotkania z Panem Bogiem.

W parafii działają tradycyjne wspólnoty formacyjne, jak Żywy Różaniec, Domowy Kościół, Droga Neokatechumenalna, Odnowa w Duchu Świętym. Są także Liturgiczna Służba Ołtarza, Kościelna Służba Porządkowa, Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji, duszpasterstwo młodzieżowe i duszpasterstwo akademickie. Na spotkania w ramach Uniwersytetu Biblijnego zaprasza ks. prof. Janusz Kręcidło MS, wykładowca UKSW. Dla integracji parafian z ich inicjatywy w czwarte piątki miesiąca o godz. 19 odbywają się wieczory gier planszowych.

ks. Grzegorz Ozga MS

– Ta część Warszawy intensywnie się rozbudowuje, przybywa mieszkańców. Co roku mamy około 15 ślubów, a mniej więcej tyle samo par narzeczonych przygotowuje się u nas i ślub bierze w rodzinnych stronach, skąd pochodzą. Co roku mamy ponad sto chrztów. Przygotowując rodziców do tego sakramentu, odwiedzamy ich w domach – mówi ks. Ozga.

– Tym, co mnie bardzo cieszy, jest prężnie działająca Caritas parafialna. Pomagamy nie tylko uboższym parafianom. W okolicy są dwa schroniska dla osób bezdomnych: jedno prowadzone przez Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, drugie przez Wspólnotę Chleb Życia. Widać wielką ofiarność ludzi, ich wrażliwość na biedę ludzką i chęć pomocy – nie ukrywa dumy proboszcz.

Wskazuje przy tym na wciąż nowe wyzwania. Na Msze Święte przychodzi ok. 25 proc. parafian, księdza z kolędą przyjmuje ok. 40-50 proc. Wszystkie potrzeby parafia poleca Matce Bożej Saletyńskiej. Do Jej czułego serca przynoszą też swoje sprawy mieszkańcy z innych rejonów Warszawy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -