10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U nas na Grochowie

Ocena: 0
2921

– Święty Paweł nawrócił się w jednej chwili. A my musimy stale próbować, wykorzystując łaskę Bożą, okoliczności i ludzi, których nam podsyła – mówi ks. prałat Adam Szkóp, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła na Grochowie.

Ks. prałat Adam Szkóp i jego parafianie; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

To ostatnia parafia erygowana przez kard. Augusta Hlonda, ponad 70 lat temu. Charakterystyczna bryła kościoła przy ul. Kobielskiej 10 w Warszawie jest jednak znacznie młodsza. Początkowo – od lipca 1948 r. – Msze Święte odbywały się w kaplicy Braci Albertynów przy ul. Grochowskiej 194/196, czyli w budynku, gdzie dziś mieści się redakcja „Idziemy”. Władze wydały zgodę na budowę kościoła dopiero w 1976 r. Walczył o to proboszcz ks. prałat Jan Flaziński. Kamień węgielny wmurował 27 maja 1978 r. kard. Stefan Wyszyński, a gmach, zaprojektowany przez Konrada Kuczę-Kuczyńskiego i Andrzeja Miklaszewskiego, poświęcił 25 stycznia 1985 r. jego następca, kard. Józef Glemp. Nad głównym wejściem wisi ogromny stalowy krzyż, oparty o dziesięć wsporników – symboliczne dłonie wiernych.

– To parafia ludzi w średnim i podeszłym wieku. Oni wymodlili i wyprosili ten kościół, bo władza dosyć długo się zastanawiała, czy jest tutaj potrzebny – mówi proboszcz.

Ale na Grochowie powstają kolejne osiedla. Mieszkają tam młode rodziny, które dopiero muszą odkryć drogę do swojej nowej parafii. – Większość z nich ma mieszkanie kupione na kredyt i lęk, żeby nic się nie stało, bo kto będzie wtedy płacił? Niektóre dzieci już chrzciliśmy, są rodziny, które zbliżają do naszej wspólnoty. To cieszy – mówi ks. Szkóp.

– Chodząc po kolędzie, widzimy też, że na Grochowie nadal jest dużo biedy. Wielu ludzi żyjących na marginesie, uzależnionych od alkoholu, bardzo dużo młodzieży uzależnionej od narkotyków – wylicza proboszcz.

Tym bolączkom parafia stara się zaradzić przez takie inicjatywy, jak spotkania AA czy punkt charytatywny. – Oczko w głowie s. Walerii – zaznacza ks. Szkóp. – Siostra działa w porozumieniu z dużymi sklepami, które dostarczają dwa razy w tygodniu produkty, a parafialny punkt dba o ich dalszą dystrybucję. Mieliśmy wieczerzę wigilijną na sto osób, a na święta, z zebranych przez Adwent produktów, rozdaliśmy czterysta paczek. Współpracujemy też z prywatną szkołą Didasko. Rodzice uczniów co roku na Boże Narodzenie i Wielkanoc dostarczają nam sto prezentów dla najuboższych dzieci. W parafii dyżurują także wolontariusze Fundacji Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza, która zajmuje się nieodpłatną pomocą prawną dla osób niezamożnych.

To największa parafia w diecezji warszawsko-praskiej. Mówi się o 40 tys. mieszkańców. – Abp Henryk Hoser SAC powiedział kiedyś, że to masowe duszpasterstwo – przypomina proboszcz.

Niedługo część parafii trafi pod opiekę powstającego właśnie przy ul. Podskarbińskiej ośrodka duszpasterskiego św. Rity. Plac pod kościół i krzyż poświęcił 17 listopada 2018 r. bp Romuald Kamiński. – Czekamy z utęsknieniem na podział – przyznaje ks. Szkóp. – Służymy tym, czym możemy. Ale wielokroć te działania są anonimowe, a potrzebne są indywidualne spotkania, przez nie buduje się chrześcijaństwo.

– W duszpasterstwie opieramy się na grupach tradycyjnych – mówi ks. Szkóp. – Silny jest Żywy Różaniec. Są ministranci, bielanki, duża grupa panów z Totus Tuus. Ciągle zgłaszają się do nich młodzi ludzie. Działa też Oaza, Akcja Katolicka. Naszą radością jest „Projekt Rodzina”. To młode małżeństwa z dziećmi mieszkające w wieżowcu przy Kobielskiej. Sami się skrzyknęli. Spotykają się na modlitwie i formacji. Dzieci tworzą zespół muzyczny. Ostatnio w sobotę przygotowali wieczór uwielbienia – przepiękna sprawa. A w niedzielę grali na Mszy dla dzieci – cieszy się proboszcz. – Mamy dziewięćdziesięciu chorych, których odwiedzamy co miesiąc. Przydałoby się jakieś konwersatorium dla dorosłych, większa oferta dla dzieci i młodzieży. Ale kto ma to robić, skoro w parafii jest praktycznie tylko jeden wikariusz? Drugi jest oddelegowany do tworzenia nowej parafii. Trzeci zaś, ze względu na stan zdrowia, ma status „pomocy duszpasterskiej”.

– Nie wiem, jak byśmy dali sobie radę bez sióstr – zaznacza proboszcz. W parafii mieszka dwanaście kanoniczek Ducha Świętego. Pracują w zakrystii, kancelarii, kuchni, punkcie charytatywnym, przy katechezie i – jak s. Honorata, autorka cotygodniowych krzyżówek w „Idziemy” – przy kościelnych organach. – Wzięły na siebie Różaniec rodziców za dzieci pierwszokomunijne czy spotkania czcicieli Ducha Świętego – dodaje proboszcz.

Na terenie parafii działa też Duszpasterstwo Akademickie „Arka”. – Od 2000 r. udostępniamy dolny kościół. Studenci mają tam niedzielną Mszę Świętą o 19.30. Ksiądz prof. Jacek Grzybowski organizuje również konferencje i spotkania. Ostatnio o „Nowej Pięćdziesiątnicy w Kościele” mówił ks. Roman Trzciński, duszpasterz wspólnoty Woda Życia – opowiada proboszcz. W kościele odbywa się też wiele koncertów. Niedawno występowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mogielnicy, a 20 stycznia kolędować będzie schola Cantorum Gaudium pod kierownictwem Łukasza Lusawy.

Już 25 stycznia obchodzimy w Kościele Święto Nawrócenia św. Pawła. Zbliża się więc odpust parafialny. Tego dnia tradycyjnie już odbędzie się bierzmowanie, którego udzieli młodzieży biskup senior Kazimierz Romaniuk. Uroczystości poprzedzi czterdziestogodzinne nabożeństwo, na które proboszcz serdecznie zaprasza parafian – i nie tylko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter