25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U nas na Gorlickiej

Ocena: 4.6
5523

Od zwiastowania wszystko się zaczęło. – Dlatego chcemy, by nasza parafia była i początkiem drogi z Bogiem, i miejscem pozostania z Nim na całe życie – mówią duszpasterze parafii Zwiastowania Pańskiego na warszawskim Rakowcu.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Swoistą wizytówką liczącej ok. 11 tys. wiernych parafii jest pięć wspólnot Drogi Neokatechumenalnej, liczących w sumie ponad 130 osób, z których najstarsza zawiązała się 34 lata temu. Nie dziw, że zawsze trafiali tu m.in. kapłani – wychowankowie seminarium duchownego Redemptoris Mater.

Obecnie Drogą Neokatechumenalną zajmuje dwóch księży.

– Cieszymy się, że spora część to nasi parafianie – mówi odpowiedzialny za grupy wikariusz ks. Krystian Chmielewski, z którym o „neonów” troszczy się jeszcze Brazylijczyk ks. Fernando Sousa Fraitas Da Costa. I zaprasza na „portugalskie” Msze Święte, cieszące się w Warszawie popularnością społeczności tego języka.

Kapłani mają tu ręce pełne roboty, towarzysząc działającym prężnie innym grupom i wspólnotom. Obok klasycznych – Akcji Katolickiej, Żywego Różańca, Legionu Maryi, bielanek i ministrantów (jest ich niemal pięćdziesięciu!), nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej czy parafialnej Caritas – znajdziemy chór Magnificat, grupy modlitewne w duchu Taizé i Wspólnotę św. Bartłomieja Apostoła. Odbywają się także cyklicznie wykłady biblijne ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i działa od ponad dwudziestu lat prowadzona przez Caritas diecezjalną świetlica socjoterapeutyczna „Ochotka”, obejmująca na co dzień opieką kilkadziesiąt dzieci z terenu parafii.

– Bp Michał Janocha, który dopiero co wizytował naszą parafię, był zdumiony i zbudowany, że jest tyle wspólnot – mówi z satysfakcją ks. dr Roman Borkowski, od 2015 r. proboszcz. Jeszcze niedawno do bierzmowania przystępowało rocznie kilkanaście osób, obecnie jest ich siedemdziesiąt.

Z dobrym przyjęciem spotkała się także zaproponowana przez tutejszych księży inicjatywa PetnecostApp – codziennych rozważań Ewangelii przez aplikację na telefon, najpierw na czas Adwentu, a obecnie – na Wielki Post. Wystarczy wejść na stronę internetową, wpisać adres: https://web.petnecostapp.pl/login, pobrać aplikację. Zarejestrowanych jest już ponad sto osób.

– Widzimy w ludziach duże pragnienie pogłębiania życia duchowego i świętości. W tym roku zaczęliśmy – jako zalążek duszpasterstwa studentów – adoracje piątkowe z konferencją i modlitwą. Szybko okazało się, że odzew jest o wiele szerszy. Przychodzą nie tylko studenci i młodzież. Wiele osób w parafii oczekuje czegoś więcej niż tylko Mszy Świętej i od czasu do czasu możliwości spowiedzi – zauważa ks. Chmielewski. – Tego, czego w tym bogactwie nam brakuje, to grup oazowych. Neokatechumenat zgarnia całą młodzież, a nie każdy się w tym odnajduje – dodaje ks. Borkowski.

Zmartwieniem proboszcza jest stan parafialnych budynków. Parafia Zwiastowania Pańskiego została erygowana 15 marca 1985 r. przez kard. Józefa Glempa jako odpowiedź na brak świątyni w południowym zaułku Ochoty, której częścią jest Rakowiec. Okazały kościół górny i dolny został zbudowany przez pierwszego proboszcza ks. Witolda Karpowicza w trudnych latach 1984-1997, według projektu Nikandra Jakubowskiego. W prezbiterium górnym znajdziemy „kerygmatyczny” – jak powiedział bp Janocha – tryptyk: Zwiastowanie, Chrzest Jezusa w Jordanie i Zmartwychwstanie. Pokazuje sedno życia chrześcijańskiego: Chrystusa przychodzącego, zanurzającego się w historii człowieka i objawiającego człowiekowi nowe życie. Z kolei przed ołtarzem w kościele dolnym wbudowane jest w posadzkę baptysterium, używane w parafii dwa razy w roku: na Wigilię Paschalną i na Zesłanie Ducha Świętego. Prawdopodobnie w całej Polsce są tylko dwa, może trzy takie baptysteria.

Wystrój kościoła w dużej mierze to zasługa drugiego proboszcza, w latach 2012-2015, ks. Piotra Fołtyna. Ciekawa architektura, z licznymi załomami ścian, spowodowała jednak, że po ponad dwudziestu latach świątynia pilnie wymaga remontu. Dlatego ks. dr Borkowski, specjalista od Pisma Świętego, wyspecjalizował się też w rodzajach betonu oraz ciepłego i zimnego aluminium.

– Rozsuwający się dach, odchodząca od kościoła wieża, schody wejściowe – to trzeba naprawić, kościół docieplić z zewnątrz. Ogrzewanie podłogowe, docieplenie plebanii, wymiana CO – to już nasze marzenia. Tak więc duszpasterstwo i remonty. Najważniejsze, że mimo obecnych ataków na Kościół ludzie przychodzą i angażują się, a nie odbijają od Kościoła – kończy proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter