28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Matki Życia

Ocena: 0
1320

Kościół Świętego Ducha w Warszawie słynie z organizacji jednej z najstarszych pielgrzymek pieszych na Jasną Górę w Polsce. Jest szczególnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

fot. Patryk Lubryczyński

W tym roku z powodu COVID-19 w 309. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę weźmie udział ok. pięćdziesięciu osób. Każda z grup będzie reprezentowana przez przewodnika, który w specjalnym plecaku zaniesie intencje złożone mu przez pielgrzymów. – Osoby, które nie będą mogły pielgrzymować na Jasną Górę zapraszam do uczestnictwa w rekolekcjach od 6 do 14 sierpnia pod hasłem: „Jak rozkochać się we Mszy Świętej” – zachęca nowy przeor klasztoru i kierownik 309. WPP o. Krzysztof Wendlik OSPPE.

Podkreśla, że reakcja na ogłoszenie decyzji o limicie osób biorących udział w pielgrzymce była różna. Część osób uważała, że jest błędna i przedwczesna, inni przyjęli ją ze zrozumieniem. – Jako kierownik pielgrzymki jestem odpowiedzialny m.in. za przygotowanie programu duszpasterskiego, którego treść w tym roku skupiona jest wokół słów Prymasa Wyszyńskiego: „Ten zwycięża, kto miłuje”. Oprócz tego pielgrzymka to także koordynacja prac z poszczególnymi przewodnikami, sprawy organizacyjne i logistyczne. Począwszy od współpracy z władzami państwowymi oraz samorządowymi: wojewodami, wójtami, sołtysami po służby zabezpieczające: policję, straż miejską. Zajmujemy się zapewnieniem noclegów, odpowiedniej służby medycznej, a także porządkowej. Ważną rolę odgrywa także kontakt z mediami, aby głos pielgrzymów był słyszalny. Dlatego przygotowanie pielgrzymki jest pracochłonne, zajmuje wiele dni – relacjonuje paulin.

 


NOWE SANKTUARIUM

Kościół Świętego Ducha ustanowiony jest od 8 grudnia 2019 r. diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Miejsce propaguje Dzieło Duchowej Adopcji oraz jest przestrzenią ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. Duchowa adopcja jest to codzienna praktyka modlitewna trwająca dziewięć miesięcy, oparta na specjalnej modlitwie w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka oraz odmawiania każdego dnia jednej tajemnicy Różańca.

– Pan Bóg chce przypomnieć poprzez tę świątynię o zasadniczej prawdzie świętości życia. Tu mają przychodzić ludzie wszystkich zawodów, także politycy, którzy decydują poprzez prawo o życiu nienarodzonych. Ustanowienie sanktuarium jest pewnym znakiem. Maryja, jako Królowa i Matka, wybrała to konkretne miejsce do rozdawania łask. Chcemy od października wprowadzić specjalne błogosławieństwo dla ojców

i matek oczekujących na potomstwo, na obecnym etapie trwają ustalenia duszpasterskie – opowiada o planach o. przeor.

Powstanie sanktuarium było inicjatywą oddolną wiernych, modlących się w tym miejscu w obronie życia. Po uzyskaniu aprobaty przełożonych zakonnych pomysł został potwierdzony dekretem metropolity warszawskiego. Droga do tego momentu wiodła przez burzliwe losy.

Pierwsze wzmianki o Kościele św. Ducha odnotowano już w XIV wieku, gdy w 1388 r. założono przy kościele pierwszy warszawski szpital. – Tradycja Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę rozpoczęła się w lipcu 1711 r., kiedy to grupa dwudziestu mężczyzn, pod przewodnictwem Antoniego Gromadzkiego, wyruszyła po raz pierwszy z kościoła pw. Ducha Świętego w Warszawie do jasnogórskiego sanktuarium. Pokutowali i prosili wówczas Boga przez wstawiennictwo Maryi o zatrzymanie epidemii dżumy – wspomina o. Wendlik. W 1819 roku ukazem kasacyjnym cara Aleksandra I paulini zostali usunięci z kościoła, a świątynie przejęło bractwo św. Benona. Dopiero po 130 latach, 16 kwietnia 1950 roku, zakonnicy ponownie wrócili do lokalizacji, rozpoczynając odbudowę świątyni i części klasztoru.

 


CHARYZMAT POJEDNIANIA

Kościół św. Ducha, oprócz paulińskiej duchowości, nacechowany jest silną obecnością wspólnot Drogi neokatechumenalnej, których w kościele przy ul. Długiej jest ponad dwadzieścia. – Jest to solidna formacja życia chrześcijańskiego a zarazem konkretny i namacalny obraz tego jak osoby świeckie angażują się w rzeczywistość Kościoła. To odpowiedź na potrzebę bycia blisko drugiego człowieka w małej wspólnocie, gdzie „drugi to Chrystus” – zauważa o. Krzysztof.

Przy kościele działa również wspólnota Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jest to dzieło, które wyszło z inicjatywy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, będące formą duchowej łączności z Jasną Górą. Wspólnota religijna budowana jest na żywej wierze, w oparciu o szczególny kult Matki Bożej. Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych.

Kościół ojców paulinów jest miejscem chętnie wybieranym przez wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. O. Krzysztofa cieszy, że w świątyni Boże miłosierdzie może oddziaływać na dużą rzeszę ludzi. – Mamy stałe dyżury w konfesjonale, spowiedzi są przed południem i po południu. Moi współbracia byli dostępni dla wiernych nawet w czasie ograniczenia limitu osób i widać tego owoce, zwłaszcza wtedy, kiedy wśród ustawiających się w kolejce do konfesjonału siedemdziesiąt procent to mężczyźni. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze do nas paulinów, że sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania oraz celebrowanie Eucharystii to nasz charyzmat – przypomina o. Wendlik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter