28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Królowej Kaszub

Ocena: 0
4035

Zakochanym, narzeczonym i małżonkom patronuje Matka Boża Sianowska. Właśnie mija pół wieku od Jej koronacji.

Sianowo jest wioską liczącą trzystu kilkudziesięciu mieszkańców. Leży niedaleko Kartuz, w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej. Wyjątkowa uroda okolicy wabi turystów, choć wciąż nie jest to kraina dość znana. Jednak kto tu raz trafi, na długo pamięta bajkowy, pagórkowaty pejzaż i niezwykłą gościnność mieszkańców, połączoną z mocnym poczuciem tożsamości – kaszubskiej i polskiej zarazem.

Świetlistość – to dojmujące wrażenie, kiedy wchodzi się w progi Matki, która sobie upodobała tę piękną ziemię. Wnętrze w bielach, jasnych błękitach i złocie. Na chórze muzykują malowane anioły. Ściany zewnętrzne to biało-czarny mur pruski, tak charakterystyczny dla tradycyjnego budownictwa kaszubskiego. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – któryś z kolei, bo świątynie w Sianowie kilkakrotnie płonęły – stoi od roku 1816. Sanktuarium świętuje więc dwa jubileusze: dwusetlecie kościoła i pięćdziesięciolecie koronacji koronami papieskimi.

Miejsce to stanowi cel 20 tys. pielgrzymów rocznie, w tym ok. 5 tys. pieszych. Idą najczęściej z Kartuz, Sierakowic i Wejherowa, najdalej z Miastka – ponad 100 km. Istnieje tu nawet Dom Pielgrzyma. Sanktuarium znajduje się na Lęborskiej Drodze św. Jakuba i na trasie Pielgrzymki Kaszubskiej z Helu do Częstochowy, najdłuższej w Polsce. – W tym roku już u nas byli i idą jeszcze dłużej, bo do Łagiewnik, na spotkanie z papieżem Franciszkiem – podkreśla wikariusz ks. Wojciech Trapkowski.

Cudowna figura w ołtarzu głównym mierzy niespełna pół metra. Odnalezienie gotyckiej rzeźby, przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem, jest datowane najczęściej na ok. 1450 r. Wiąże się z tym historia wyjaśniająca oryginalny przydomek Patronki Zakochanych. Otóż w noc świętojańską owego roku para zakochanych udała się na poszukiwanie kwiatu paproci. I znalazła figurę. Od tej pory w opiekę Maryi oddawali się planujący małżeństwo i małżonkowie z wieloletnim stażem. – Biorą tu ślub pary nie tylko z parafii, zdarzają się z Polski, a nawet z Europy – mówi ks. Trapkowski i dodaje, że według tradycji trzykrotne pielgrzymowanie do Matki Bożej Sianowskiej, w tym raz pieszo, skutkuje łaską znalezienia dobrego małżonka. Wiele par w podzięce oddawało potem Maryi swoje medale 50-lecia ślubu, przyznawane przez władze państwowe, a także obrączki po śmierci współmałżonka.

Rzeczywiście, Matka Boża Sianowska pozostaje wierna. Dość powiedzieć, że drewniana rzeźba przetrwała liczne pożary kościołów. Maryja nadal obdarza łaskami, choć 23 kwietnia 2002 r. doszło do grabieży sanktuarium. Nieznani sprawcy skradli korony i insygnia. Wyrywając Matce Bożej berło, uszkodzili figurze dłoń. Z licznych wotów został tylko jeden pierścionek, zgubiony przez nieuwagę gdzieś w kościele.

Świadectwa otrzymanych łask mówią najczęściej o uzdrowieniach z chorób i nałogów – w ostatnich latach przede wszystkim z uzależnień od narkotyków, dopalaczy, internetu i hazardu. Również o wyprowadzeniu małżeństw z kryzysów i o wyprostowaniu dróg małżeństw niesakramentalnych lub par żyjących bez ślubu.

Modlitwa Pańska po kaszubsku

Dwa doroczne odpusty w Sianowie – lipcowy na Szkaplerzną i wrześniowy na Siewną – należą do najważniejszych na Kaszubach. W tym roku uroczystości odpustowe, z okazji jubileuszy, trwają od soboty 16 lipca do poniedziałku 25 lipca. Już wcześniej został ogłoszony przez proboszcza ks. Eugeniusza Grzędzickiego, Akademię Muzyczną w Gdańsku i Powiat Kartuski konkurs na skomponowanie intrady, która będzie towarzyszyć odsłanianiu i zasłanianiu figury. Wygrał go Szczepan Magier z Sopotu. W ubiegłym tygodniu bp Wiesław Śmigiel wprowadził do kościoła relikwie bł. Pawła VI, papieża, który nadał korony Królowej Kaszub.

W głównych uroczystościach, w niedzielę 17 lipca, weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który odprawi sumę o godz. 11.30. W niedzielę 24 lipca sumę kończącą uroczystości o tej samej godzinie odprawi bp Piotr Krupa z Pelplina. W kolejnych dniach nie zabraknie pielgrzymek i modlitw rodziców i dzieci, o piękną miłość dla narzeczonych, przeżywających jubileusze małżeńskie, księży, diakonów i kleryków, członków ruchów i stowarzyszeń, rolników i przedstawicieli różnych grup zawodowych. Wszyscy chcą dotrzeć na jubileusz swojej Królowej.

Lidia Molak
fot. Wojciech Kasprzak, arch. sanktuarium, Konrad Miętus

Idziemy nr 29 (563), 17 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter