28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Gwiazdy Morza w Piaskach

Ocena: 4.875
6393

W Polsce jest taki kościół, w którego witrażach obok scen biblijnych pojawiają się urokliwe delfiny, koniki morskie i ryby, a na kościelnym ogrodzeniu wisi napis: „proszę zamykać bramę przed dzikami”

fot. Katarzyna Dzierzbicka

Świątynia w Piaskach należy do ojców michalitów, czyli wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. W tej malutkiej parafii pełni posługę tylko jeden kapłan.

Leżące na Mierzei Wiślanej Piaski znane są również pod nazwą Nowa Karczma. Oficjalnie są częścią Krynicy Morskiej, choć leżą oddalone od niej o 10 kilometrów. Turyści przyjeżdżają do tej małej, rybackiej wioski, aby móc się wyciszyć i zaznać spokoju, którego nie doświadczą w nadmorskich kurortach. Przyciąga ich również możliwość czterokilometrowego spaceru do granicy, gdzie pozują na tle wchodzącej w morze siatki, odgradzającej Polskę od Rosji.

W XVI wieku na terenie Żuław Wiślanych osiedlili się imigranci z Holandii i Niemiec, którzy uciekli ze swoich ojczyzn i zamieszkali na terenie tolerancyjnej religijnie Polski. W 1600 roku w Nowej Karczmie wybudowany został kościół, a pierwszy proboszcz przybył do parafii cztery lata później. Niestety, ruchome piaski, które zasypywały Mierzeję Wiślaną, niszczyły świątynię i osadę. Począwszy od 1653 roku kościół musiał być wielokrotnie przebudowywany ze względu na zły stan murów. Ostateczna próba jego ratowania miała miejsce w 1824 roku. W końcu dano za wygraną. Z pierwotnej świątyni ocalały jedynie elementy jej wyposażenia, w tym ambona, chrzcielnica i dzwon.

Rok później, 2,5 kilometra od dawnej osady, powstała kolejna, nosząca tę samą nazwę. Tuż obok wsi został wybudowany kościół z muru pruskiego. Ten również nie stał długo. Ze względu na słabą konstrukcję został rozebrany w 1884 roku i postawiony od nowa, na wzór starej świątyni ewangelickiej w Sopocie. Na jego terenie znajdował się jedyny cmentarz, na który zmarłych przewożono łodziami.

Kościół został rozebrany w czasie I wojny światowej. Nowa, niewielkich rozmiarów świątynia została postawiona w dwudziestoleciu międzywojennym i nieznacznie uszkodzona w czasie walk pod koniec II wojny światowej. Budynek kościoła został zburzony w latach 50. na polecenie władz komunistycznych. Odzyskana w ten sposób cegła trafiła do odbudowywanej Warszawy. Do dziś zarys jego fundamentów można zobaczyć na terenie dawnego cmentarza mennonickiego z XVIII wieku.

Wojska sowieckie zajęły tę rybacką wieś 1 maja 1945 roku. Dopiero trzy lata później miejscowość znalazła się pod polską administracją i została zasiedlona przez Polaków. Przywrócono również jej polską nazwę – Nowa Karczma. Ze względu na nieprzychylność komunistycznych władz przez długie lata w osadzie nie było kościoła. Ojcowie kapucyni z Krynicy Morskiej, którym podlegała parafia w Piaskach, co niedziela udawali się do wsi na rowerach, aby odprawić Mszę Świętą. Z powodu braku kościoła, msze odprawiane były na zewnątrz lub w prywatnym domu. Dopiero w 1986 roku zakonnicy otrzymali budynek przy ulicy Słonecznej 25, gdzie obecnie stoi kościół.

W końcu 14 września 1992 roku bp elbląski Andrzej Śliwiński erygował nową parafię pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Morza, która 4 grudnia 1996 roku została przejęta przez księży michalitów. Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierz Tomaszewski wmurował 25 czerwca 2000 roku w ścianę świątyni kamień węgielny z grobu św. Piotra Apostoła, a 29 października 2000 roku nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk wraz z ordynariuszem miejsca bp. Andrzejem Śliwińskim i ordynariuszem radomskim bp. Janem Chrapkiem, zakonnikiem michalitą, dokonali konsekracji kościoła. Od 2014 proboszczem parafii jest ks. Grzegorz Paszkowski.

Na terenie świątyni, po lewej stronie znajduje się grota z figurą świętego Michała Archanioła, wybudowana w roku 2008 jako „votum wdzięczności za 15-lecie parafii”. Grotę zbudował własnymi rękami ks. Marian Motyka, proboszcz parafii w latach 2004-2014. Miejsce to zostało poświęcone 31 maja 2008 roku.

Po prawej stronie kościoła stoi okazały, porośnięty bluszczem krzyż z białą rzeźbą Jezusa Chrystusa. Zaraz obok niego pamiątkowy kamień z cytatem z Księgi Koheleta przypomina, że „Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina”. Poświęcony jest on pamięci proboszcza parafii w Piaskach ks. Ryszarda Żurada, który 30 maja 2004 roku zmarł nagle przy ołtarzu w wieku 48 lat. Nieco dalej rośnie buk czerwony – żywy pomnik Jana Pawła II, zasadzony 8 kwietnia 2005 roku, w dniu pogrzebu papieża Polaka.

Jedno jest pewne – ten kościół żyje. Nie tylko w wakacje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter