25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Bogurodzicy

Ocena: 0
498

Gdy w 2005 r. ks. Andrzej Banaszek obejmował probostwo parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, przedstawił wiernym program swojej przyszłej posługi, który konsekwentnie realizuje do dziś.

fot. Patryk Lubryczyński

Pragnieniem proboszcza jest otwarcie parafian na Osobę Ducha Świętego, kształtującego i przeobrażającego wierzących na wzór Chrystusa w dzieci Boże. Ważnym elementem formacji jest odkrywanie Boga Ojca miłosiernego. Ks. Andrzej jest biblistą, prowadzi cotygodniowe wykłady w ramach Parafialnej Akademii Biblijnej dla wszystkich zainteresowanych zgłębianiem Słowa Bożego. Uczestnicy pochylają się nad komentarzami biblijnymi, odkrywają konteksty kulturowe i historyczne poszczególnych ksiąg. Grupa działa już szesnaście lat, w tym czasie udało się zapoznać miłośników Biblii z całym Nowym Testamentem i częścią Starego. – Obecnie przybliżam teksty Pisma Świętego, których interpretacja nastręcza szczególnych trudności, na przykład Apokalipsę św. Jana czy ewangelie synoptyczne. Na wykłady przychodzi średnio powyżej stu osób, z czego bardzo się cieszę – wyznaje.

Ks. Banaszek podkreśla, że zależy mu również na ukazywaniu i kształtowaniu prawdziwej maryjności. – Pod macierzyńskim płaszczem Maryi możemy bezpiecznie uczyć się, jak współpracować z Duchem Świętym, przyjmować miłosierdzie Boga, mówić mu całym sercem fiat – opowiada. Bliskiej relacji z Maryją uczą katechezy dla członków kół różańcowych. Parafianie chętnie włączają się do kół Żywego Różańca, zaangażowanych w nie jest prawie trzysta osób. Maryjność wiernych przejawia się również w szczególnym kulcie znajdującego się w świątyni obrazu Matki Bożej Łaskawej z Jelonek, namalowanego w 1920 r. przez Marię z Wendorffów Kraskowską i odrestaurowanego przez Elżbietę Ostrowską-Łysak.

Proboszcz zaznacza, że istotnym elementem kształtowania zdrowej duchowości chrześcijańskiej jest objaśnianie istoty Mszy świętej podczas niedzielnych kazań oraz dzięki działalności Wspólnoty Krwi Chrystusa. – Chcemy ukazywać piękno oraz Miłość Osobową ukrytą pod osłoną chleba i wina, która jest darem, a zarazem zadaniem mobilizującym do przemiany życia – stwierdza.

Ksiądz wikariusz Piotr Kłaput wspiera proboszcza, opiekując się duszpastersko grupą charyzmatyczną: Wspólnotą Przyjaciół Oblubieńca. Wiele osób odpowiada na zaproszenie do udziału w inicjatywie Uwielbienie na Jelonkach, współtworzonej przez aktywnego organizatora parafialnych dzieł wikariusza Grzegorza Mazura i zespół muzyczny „Powiedzie Ci Się”. Wydarzenie łączy elementy adoracji Najświętszego Sakramentu z chwaleniem Boga śpiewem.

Parafia, jak każda, boryka się z kilkoma problemami. Wyjazdy starszych parafian wiosną na działki letniskowe i powroty dopiero późną jesienią rozluźniają więź z parafią. – Część ludzi szuka w Warszawie pewnej anonimowości i stara się wyalienować z życia wspólnotowego, w tym w wymiarze duchowym – wyjaśnia ks. Andrzej. W 2021 r. w parafii zmniejszyła się frekwencja na niedzielnej Eucharystii, kilka osób złożyło akt apostazji. Mimo że w pobliżu znajduje się Wojskowa Akademia Techniczna, studenci w większości nie uczestniczą w życiu modlitewnym parafii, wyjeżdżając na weekendy do rodzinnych domów.

We wnętrzu świątyni znajdują się jedne z największych organów w Polsce. Instrument wybudowała firma Rieger-Kloss z Krnova w 1956 r., jako opus 3210 dla filharmonii w Bratysławie. W 2010 r. organy zostały zdemontowane, a w 2015 r. przekazane parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie-Jelonkach. W latach 2016–2018 instrument przebudował i na nowo zmontował organmistrz z Lublina Jerzy Kukla.

Od kilku lat tradycją parafii jest organizacja w okresie wakacyjnym festiwalu Organy – Warszawa-Bemowo. W tym czasie odbywają się koncerty organowe znakomitych europejskich organistów. W tym roku wystąpili Christophe Martin Maeder z Paryża i Aleksander Jan Szopa z Warszawy. W kwietniu 2021 r. odbył się spektakl muzyczno-liryczny z udziałem światowej sławy wirtuoza organów Andrzeja Chorosińskiego, który zagrał m.in. arcydzieła polskiej muzyki. Natomiast jego syn aktor Michał Chorosiński wyrecytował słowa Jasnogórskich Ślubów Narodu bł. Stefana Wyszyńskiego oraz Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza.

Parafia Bogurodzicy Maryi w Warszawie,
ul. Powstańców Śląskich 67D, 01-355 Warszawa,
tel. 22 664 69 65 wew. 1, tel. do ks. dyżurnego 667 218 919 (pn.–pt. 8.30–19.00),
www.bogurodzica.com.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter