2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tydzień Biblijny

Ocena: 3.7
1375

Materiały na tegoroczny Tydzień Biblijny dotyczą posłannictwa niesienia pokoju Chrystusowego światu. - mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. "Idziemy"

Jak będą wyglądać tegoroczne obchody Tygodnia Biblijnego w Polsce?

Tydzień Biblijny jest odpowiedzią na apel synodu biskupów z roku 2008, aby Słowo Boże było nie tylko otaczane czcią, ale także czytane w duchu modlitewnym (lectio divina), celebrowane we wspólnocie Kościoła lokalnego, czyli diecezji i parafii (celebracja Słowa Bożego), inspirowało drogę światła, czyli podobne do drogi krzyżowej rozważania wydarzeń z działalności zmartwychwstałego Pana Jezusa w Kościele apostolskim, umacniało wiarę poprzez wspólne odkrywanie w nim prawdy, która od Boga pochodzi i do Boga prowadzi w celu zbawienia człowieka.

Tym zasadniczym celom służą materiały pomocnicze, które Dzieło Biblijne z upoważnienia episkopatu Polski wysyła do wszystkich diecezji i parafii w Polsce. Są w nich odpowiednio przygotowane homilie wyjaśniające czytania liturgii słowa (na dni od 1 do 7 maja), szkice katechez biblijnych, lectio divina, celebracja Słowa Bożego, droga światła, krąg biblijny, katechezy biblijne dla dorosłych. Wszystkie one są skoncentrowane wokół hasła, jakim jest posłannictwo niesienia pokoju Chrystusowego światu.

 

Jak się ma do tej inicjatywy Narodowe Czytanie Pisma Świętego?

Tydzień Biblijny inauguruje VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które ma służyć „otwarciu” naszych oczu i uszu na słowa Ewangelii, w których sam zmartwychwstały Pan wzywa uczniów, aby medytowali, co w prawie, u proroków i w psalmach odnosi się do Niego, do Jego Paschy – a ostatecznie do dzieła odkupienia człowieka. Ma pomagać wierzyć, że zmartwychwstały Jezus, jakkolwiek „niewidzialny”, jak w Emaus, jest rzeczywiście obecny pośród nas i działa z mocą poprzez swoją Ewangelię i całe Pismo Święte, które w istocie mówi o Nim. Centralna celebracja będzie miała miejsce w diecezji warszawsko-praskiej, w stołecznej parafii Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka, gdzie 1 maja o godz. 11.00 Mszy świętej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński, a o godz. 12.30 odbędzie się publiczne czytanie Ewangelii św. Łukasza, z udziałem artystów, dziennikarzy, ludzi życia społecznego. Zapraszamy wszystkich do miejscowego parafialnego ogrodu.

 

Co zdecydowało o wyborze tegorocznego hasła: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”?

Hasło jest inspirowane tematem roku duszpasterskiego: „Posłani w pokoju Chrystusa”, ale równie ważny jest fakt, że w Ewangelii według św. Łukasza, która jest wybrana na księgę naszych całorocznych rozważań i modlitwy, zawarte jest świadectwo o Jezusie, który posyła 72 uczniów, aby głosili Ewangelię i nieśli ludziom i rodzinom Jego pokój: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was” (Łk 10, 5-6). Pokój to pierwszy dar Jezusa zmartwychwstałego: „Jezus stanął pośród nich i rzekł: «Pokój wam»” – te słowa z Ewangelii (Łk 24, 36) umieściliśmy na plakacie tegorocznego Tygodnia Biblijnego.

 

Czy najnowsza aplikacja „Dzieło Biblijne” pomoże nam w przeżywaniu Tygodnia Biblijnego?

Aplikacja „Dzieło Biblijne” jest darem dla wierzących i ludzi dobrej woli w Polsce przygotowanym przez środowisko biblistów KUL we współpracy z biblistami z całej Polski. Przez cały rok, w każdy poniedziałek są i będą w niej zamieszczane liczne materiały pomagające młodym i starszym szukać Słowa Bożego w liturgii słowa każdej niedzieli i świąt w ciągu roku A, B i C, ale także w samodzielnej lekturze innych ksiąg Pisma Świętego. Każdy, kto zapozna się z materiałami podanymi w aplikacji na III niedzielę wielkanocną, będzie mógł nieskończenie głębiej uczestniczyć w liturgii narodowego czytania – uwielbiać Ojca Niebieskiego za Jego Słowo, które On do nas kieruje, które nas prowadzi, wlewa w nasze dusze pokój Boży, oświeca, przemienia i zbawia!

 

Tydzień Biblijny w Polsce obchodzimy po raz czternasty. Widać już jakiś owoce tej inicjatywy?

Są to głównie owoce duchowe. Ich ocena nie należy do mnie. Każdy z czytelników „Idziemy” może najpierw w odniesieniu do siebie samego odpowiedzieć na to pytanie. Widzialnie natomiast zmienia się nasza relacja do Pisma Świętego jako księgi niosącej nam Słowo Boże i Ducha Świętego. Powstają w diecezjach szkoły formacji biblijnej, w parafiach kręgi biblijne. Widać też wielkie zainteresowanie Słowem Bożym czytelników, do których trafiają bogate komentarze biblijne na łamach tygodników katolickich. Rozwija się Telewizyjny Uniwersytet Biblijny w TV Trwam i audycja „Szukając Słowa Bożego” w Radiu Maryja, komentarze biblijne w radiostacjach diecezjalnych. Wielki wkład w kulturę narodową mają liczne rozmowy na tematy dotyczące Pisma Świętego w programach TVP czy pięknie i z całą starannością artystyczno-duchową nagrywany i emitowany spot społeczny, który podkreśla związek narodowego czytania z naszym codziennym życiem. Angażuje ono wybitne osobistości tworzące dzisiaj polską kulturę. W imieniu organizatorów i widzów należą się im słowa podziękowań, które dzięki uprzejmości „Idziemy” pragnę do nich skierować!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter