4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzej papieże w Auschwitz-Birkenau

Ocena: 0
751

„Jeśli utracimy pamięć, zniszczymy przyszłość. Rocznica Holokaustu, niewymownego okrucieństwa, które dotknęło ludzkość 75 lat temu, jest wezwaniem do zatrzymania się, do stanięcia w milczeniu i przypomnienia sobie. Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnymi” – napisał Franciszek na Twitterze w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Obecny następca św. Piotra jest trzecim po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI papieżem, który przybył na teren dawnego niemieckiego KL Auschwitz.

Franciszek poniedziałkowej rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau mówił już dzień wcześniej podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” apelując, aby nigdy już nie powtórzyło się takie okrucieństwo.

Wobec tej strasznej tragedii, tego okrucieństwa, nie można pozostać obojętnym, należy o nim pamiętać. Jutro wszyscy jesteśmy zaproszeni do modlitwy i skupienia, aby powiedzieć, każdy w swoim sercu: nigdy więcej! Nigdy więcej!

- powiedział.

Papież Franciszek przybył na teren KL Auschwitz pod koniec lipca 2016 roku. Była to wizyta ciszy i modlitwy, bez żadnych oficjalnych przemówień. Franciszek chodził po obozie samotnie, a następnie spotkał się zarówno z tymi, którzy przeżyli uwięzienie w obozie, jak i z przedstawicielami „Sprawiedliwych wśród narodów”, którzy nie dali zwyciężyć się strachowi i złu. "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa" - wpisał Franciszek do księgi pamiątkowej przed celą o. Maksymiliana Kolbe.

Przed Franciszkiem ten obóz masowej zagłady nawiedził 7 czerwca 1979 roku św. Jan Paweł II. Odprawił tam Mszę i podczas homilii zatrzymał się przy tablicach w językach: hebrajskim, polskim i rosyjskim, upamiętniających zamordowanych w obozie zagłady przedstawicieli tych narodów.

Oświęcim jest rozrachunkiem z sumieniem ludzkości poprzez te tablice, które świadczą o ofiarach jakie poniosły narody. Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści – wzywał Jan Paweł II. - Oświęcim jest świadectwem wojny. To wojna niesie z sobą ów nieproporcjonalny przyrost nienawiści, zniszczenia, okrucieństwa. A jeśli nie da się zaprzeczyć, że objawia również inne możliwości ludzkiej odwagi, bohaterstwa, patriotyzmu, to jednak rachunek strat przeważa. Coraz bardziej przeważa - im bardziej wojna staje się rozgrywką wyrachowanej techniki zniszczenia. Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić. Niech mi wolno będzie na tym miejscu powtórzyć słowa, które wypowiedział Paweł VI wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych: «Wystarczy przypomnieć, że krew milionów ludzi, że niesłychane i niezliczone cierpienia, że daremne masakry i straszliwe ruiny sankcjonują ten układ, który łączy was taką przysięgą, jaka winna zmienić przyszłą historię świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej wojny! Pokój, tylko pokój winien kierować losami narodów i całej ludzkości!

- mówił św. Jan Paweł II.

Z kolei Benedykt XVI gościł w tym - jak powiedział - "przerażającym miejscu, które gromadzi w sobie wszystkie zbrodnie przeciw Bogu i człowiekowi, a które nie ma odpowiednika w historii" 28 maja 2006 roku "jako syn niemieckiego narodu". Dodał, że Auschwitz-Birkenau jest miejscem pamięci, miejscem Shoah.

Przeszłość nie jest tylko przeszłością. Ona dotyczy nas i wskazuje nam drogi, których nie należy wybierać, ale także i te, którymi powinniśmy podążać

– powiedział Benedykt XVI.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter