19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzeci dzień wizyty ad limina apostolorum - Msza św. w Bazylice Matki Bożej Większej (zdjęcia)

Ocena: 5
424

„Matka Boża stała się przez akt wiary uczestniczką całego życia Kościoła i przez to uczy nas, że jest to droga dla każdego z nas. Nie można lepiej, pełniej, właściwiej podjąć swojego powołania jak naśladując Matkę Najświętszą" – powiedział abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, w homilii Mszy św. sprawowanej przez biskupów w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

 

Kiedy przybywamy tutaj do grobów apostolskich podejmując te spotkania, które wspólnie przeżywamy, wpisujemy się w ten sposób w historię, która została także i nam powierzona. Historię Kościoła na tym odcinku dla nas przynależnym, na którym chcemy zrobić to, co do nas należy, w sposób jak najbardziej odpowiedzialny, i szukamy punktów odniesienia, szukamy wzorów do naśladowania.

– stwierdził metropolita warmiński.

Wiemy, że nie możemy nie spojrzeć na tej drodze na Tę, która najdoskonalej wypełniła swoje zadanie w życiu Kościoła. Stała się najbardziej idealnym i w zasadzie jedynym pełnym wzorem dla Kościoła do naśladowania.

– zauważył abp Górzyński.

Hierarcha zaznaczył, że Kościół zawsze dostrzegał i podkreślał szczególną relację Matki Najświętszej z dziełem zbawczym Jej Syna.

Jesteśmy w miejscu, gdzie to podkreślenie miało bardzo szczególny wyraz, dlatego ważne jest, że tu jesteśmy, że w ramach tego naszego nawiedzenia progów apostolskich przybywamy właśnie do tego miejsca, gdzie spotkanie nasze z Matką Najświętszą jako orędowniczką i wzorem do naśladowania na drodze wypełniania zadań w Kościele jest niezwykle ważne.

– podkreślił duchowny.

Metropolita warmiński zwrócił uwagę, że radość ludu chrześcijańskiego z tego, że Matkę Syna Bożego można nazywać Matką Boga i że przez to staje się także naszą Matką, wyraża się m.in. okazałością tej świątyni.

Lud rzymski ma swoje miejsce kultu, gdzie już zawsze będzie tutaj przychodzić, aby właśnie z Nią, z Matką Najświętszą, przeżywać to, co będzie najważniejsze w życiu tego narodu Kościoła rzymskiego. Czas średniowiecza zaowocuje odnowieniem tej świątyni, pięknymi mozaikami, ale także i tym obrazem ‘Salus Populi Romani’ – Zbawienie ludu rzymskiego. Obrazem który wpisze się w historię Kościoła powszechnego, szczególnie Kościoła łacińskiego, który będzie najczęściej kopiowanym obrazem Matki Najświętszej i dotrze do wszystkich zakątków.

– zauważył arcybiskup.

„Kościół ma świadomość, że jeśli ma sprawy ważne to nie może ich przeżywać nie odnosząc się do swojej Matki, Matki Kościoła” – powiedział abp Górzyński i przypomniał, że ten tytuł Maryi został uchwalony przez Sobór Watykański II także dzięki działaniom podjętym przez kard. Wyszyńskiego.

Matka Boża stała się przez akt wiary uczestniczką całego życia Kościoła i przez to uczy nas, że jest to droga dla każdego z nas. Nie można lepiej, pełniej właściwiej podjąć swojego powołania jak naśladując Matkę Najświętszą.

– powiedział abp Górzyński. Dodał, że „powinna nas dzisiaj szczególnie poruszać owa zdolność naśladowania tych, którzy wypełniając swoje zadanie w Kościele poszli drogą maryjną, którzy poszli drogą naśladowania Matki Najświętszej w zawierzeniu i prosili Ją w sposób szczególny, aby była przewodniczką na tej drodze. To jest potrzebne każdemu chrześcijaninowi, szczególnie tym, którzy są powołani do zadań w Kościele”.

Metropolita warmiński przypomniał, że w Polsce mamy ok. 350 kopii obrazu „Salus Populi Romani”.

Galeria zdjęć - link.

Homilia abp. Józefa Górzyńskiego, Msza św. w Bazylice Matki Bożej Większej (nagranie audio):

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter