27 lutego
sobota
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzeba budzić sumienia

Ocena: 3.85
4004

– Nie można żądać od Kościoła, żeby zmienił Dekalog, Ewangelię czy swoje nauczanie – mówi abp Henryk Hoser SAC.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC, specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka do Medjugorie, rozmawia ks. Henryk Zieliński

Śledzi Ksiądz Arcybiskup to, co dzieje się obecnie w Polsce?

Śledzę, bo jestem, trochę jak Jan Paweł II, „chory na Polskę”. I nie zamierzam się z tego leczyć. Polska to przecież moja ojczyzna. Nigdy nie zmieniłem obywatelstwa.

Co Księdza Arcybiskupa niepokoi w ojczyźnie?

Bardzo mnie niepokoi dezintegracja społeczna oraz odchodzenie od racjonalności w życiu społecznym. Pomija się obiektywne fakty, a bazuje na tzw. faktach medialnych. Szkodzi to bezwzględnie nam wszystkim. Ludzie stają się bezkrytyczni wobec rzeczywistości kreowanej przez media. Bezkrytycznie wierzą „swoim” mediom. Na tej podstawie reagują i dokonują egzystencjalnych wyborów. Sprawdza się maksyma: „Powiedz mi, co czytasz, a powiem ci, kim jesteś”. Dodałbym do tego jeszcze: „Powiedz mi, co oglądasz”.

Niepokoi mnie brak szacunku dla życia prywatnego osób publicznych, choć niektóre z nich same uprawiają swoisty ekshibicjonizm. Ale media z lubością odsłaniają życie prywatne, które powinno podlegać ochronie, podobnie jak dobre imię człowieka. Dzisiaj nikt się tym nie przejmuje. Przeciwnie, w mediach pojawiają się publikacje bardzo oskarżycielskie – wręcz prokuratorskie. Jako ludzie wierzący i znający Pismo Święte wiemy, kto jest oskarżycielem człowieka: szatan. Duch Święty zaś jest naszym obrońcą.

Ksiądz Arcybiskup doświadczył na sobie, jak się dokonuje zaszczuwanie człowieka?

Doświadczyłem tego w sposób dosłowny i bardzo bolesny. Doszło do tego, że dziennikarz TVN zerwał moją konferencję na temat Różańca, którą miałem wygłosić u dominikanów na warszawskim Służewie. Nie pozwolił mi wygłosić tej konferencji do wiernych czekających w kościele. A to, co przeżyłem, kiedy moja kuria biskupia na warszawskiej Pradze była oblężona wozami transmisyjnymi i dziennikarze bardzo agresywnie wchodzili w sprawy, które wymagały roztropności i zastanowienia, było okropne.

Ten nurt agresji w mediach nie wygasł.

Najbardziej bolesne musiało być włączenie w tę nagonkę księży z diecezji Księdza Arcybiskupa?

To prawda. Myślę jednak, że oni nie wiedzieli, co czynią. Dlatego się za nich modlę. Bo jak inaczej podejść do tego, że ksiądz na antenie TVN podtrzymuje bezpodstawne insynuacje, że jego biskup go molestował? Albo publiczne insynuowanie mi przez innego księdza mojego udziału w ludobójstwie w Rwandzie? Do dzisiaj żaden z nich nie powiedział choćby słowa „przepraszam”.

Jak to się stało, że najbardziej atakowali Księdza Arcybiskupa ci, którzy wcześniej, np. w „Gazecie Wyborczej”, wypisywali peany na cześć Księdza Arcybiskupa?

To są pytania, które często sobie zadaję. Może ma to związek z tym, że przez siedem lat byłem odpowiedzialny za Centrum Dialogu w Paryżu, które odegrało ogromną rolę szczególnie w okresie komunizmu i stanu wojennego w Polsce. Wówczas był to prawdziwy areopag wolnej myśli. Mógł tam przyjść każdy, kto szanował pewne zasady. Dzisiaj niektórym się wydaje, że Kościół się zmienił. Ale to ludzie się zmienili. Ci, którzy korzystali z Kościoła jak z parasola, kiedy był im potrzebny, potem zdecydowali się ten parasol wyrzucić.

Dzisiaj zmieniła się sytuacja zewnętrzna, zmienił się klimat polityczno-społeczny, a Kościół jest ten sam. Głosi te same prawdy i te same wartości. Propaguje te same postawy, które wówczas też były aktualne. Kościół także dzisiaj walczy o wolność człowieka, dlatego że jest ona zapisana w prawie Bożym. Sam Pan Bóg szanuje tę wolność. Można na Pana Boga pluć, można się od niego odwrócić, a On nie odpowiada represjami, choć kiedyś trzeba będzie ponieść konsekwencje swoich wyborów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter