2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trwajcie mocno w wierze

Ocena: 0
1117

Kościół włocławski świętował 19 czerwca liturgiczne wejście ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry Najświętszej Maryi Panny we Włocławku.

ks. Julian Głowacki

Przed rozpoczęciem Mszy świętej historię blisko 900-letniej diecezji włocławskiej oraz sylwetkę bp. Krzysztofa Wętkowskiego przedstawił ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku. Bazylika katedralna zapełniła się gośćmi – w ingresie uczestniczyli członkowie Kapituły Bazyliki Katedralnej we Włocławku oraz Kapituły Prymasowskiej z Gniezna, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchownych i świeckich z diecezji włocławskiej i spoza niej oraz rodzina biskupa włocławskiego. Śpiew animował Chór Bazyliki Katedralnej we Włocławku pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.

Nowego ordynariusza włocławskiego powitała w drzwiach katedry Kapituła Bazyliki Katedralnej, a następnie biskup pokropił zgromadzonych wodą święconą i ucałował krzyż. Liturgię według formularza o św. Józefie, który jest głównym patronem diecezji włocławskiej, rozpoczął abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Ustępujący biskup Wiesław Mering zapewnił swojego następcę o obecności, modlitwie i pomocy, po czym bullę nominacyjną papieża Franciszka odczytał rodak diecezji włocławskiej, ks. prał. Roman Walczak, radca Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech i San Marino.

Podczas Mszy używany był pastorał z figurą św. Józefa, dar Kapituły Bazyliki Katedralnej dla biskupa włocławskiego, który biskup senior przekazał arcybiskupowi nuncjuszowi, a ten z kolei wręczył go bp. Wętkowskiemu na znak władzy pasterskiej.

W imieniu duchowieństwa diecezjalnego słowo powitania do biskupa włocławskiego skierował ks. prał. Tomasz Michalski, ojciec duchowny kapłanów diecezji włocławskiej. Razem z przedstawicielami duchowieństwa zakonnego, sióstr zakonnych oraz rodzin złożyli nowemu biskupowi włocławskiemu homagium – znak szacunku i posłuszeństwa.

Na początku homilii bp Krzysztof Wętkowski przytoczył myśl kard. Ratzingera, który odwołał się do obrazu św. Józefa jako pierwowzoru chrześcijańskiego biskupa. Przypomniał, że Maryja to żywy Kościół, na Nią zstępuje Duch Święty. To świątynia, w której obecny jest Jezus Chrystus. – Józef jest więc ojcem tego domu i zarazem strażnikiem świętości Oblubienicy. Józef stanowi obraz biskupa, któremu powierzona jest panna młoda, nie do jego dyspozycji, lecz jego opiece. Jak sprawuje tę opiekę? Dyskretnie, z pokorą, w milczeniu, poprzez nieustanną obecność. Słucha Boga, jest otwarty na Jego znaki, gotowy wypełniać nie swój, ale Boży plan – mówił bp Wętkowski. Przyznał, że w czasie, gdy w życiu świata i Kościoła niebo wydaje się granatowe, musimy nie tylko dostrzec światło nadziei, ale też sami dawać nadzieję, budowaną na skale, którą jest sam Bóg.

Po sprawowaniu Eucharystii i odśpiewaniu dziękczynnego „Te Deum” abp Salvatore Pennacchio i abp Wojciech Polak, prymas Polski, podziękowali bp. Wiesławowi Meringowi za osiemnaście lat posługi w Kościele włocławskim, a bp. Krzysztofa Wętkowskiego powierzyli opiece patronów diecezji włocławskiej, św. Bogumiła i św. Józefa.

Podziękowania za dotychczasową pracę bp. Wętkowskiego złożył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Św. Paweł stawia biskupowi bardzo wysokie wymagania, w liście do Tytusa wymienia aż dwanaście cech, które powinny go charakteryzować. Ty od młodości starałeś się podążać taką drogą. Teraz przybywasz do diecezji czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego po śladach twoich poprzedników, którzy podobnie jak bł. bp Michał Kozal z archidiecezji gnieźnieńskiej przemierzyli swoją drogę do diecezji włocławskiej – abp Gądecki życzył wsparcia świętych patronów, ale także kapłanów, osób konsekrowanych i wspólnot świeckich.

Biskup włocławski dziękował kapłanom – za troskę o diecezję, osobom życia konsekrowanego i wszystkim wiernym. – Bądźmy wspólnotą, która szanuje starszych, pomoże tym w kwiecie wieku, ale też zatroszczy się i przyjmie młodzież, dzisiaj często zagubioną, zniechęconą i niestety zgorszoną. Módlmy się i czyńmy wszystko, aby wspierać jedność wiary, która uwiarygadnia nasze ewangeliczne świadectwo. Wyjdźmy z nim zwłaszcza do tych, którzy opuścili Kościół, aby wrócili do domu w radości, pokoju i z sercem otwartym na Bożą miłość – mówił.

Bp Krzysztof Wętkowski jako 77. biskup włocławski obejmuje diecezję, z której wyszli m.in. bł. Bogumił z Dobrowa oraz współcześni święci s. Faustyna i o. Maksymilian Kolbe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter