28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XIII Święto Dziękczynienia

Ocena: 0
791

„Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata” – pod takim hasłem dziś, 7 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej obchodzone jest XIII Święto Dziękczynienia.

Fot. PAP/Mateusz Marek

Tegoroczne Święto Dziękczynienia ma inną niż co roku formę. W związku z epidemią, wstęp wiernych do świątyni jest ograniczony. Pandemia Covid-19 uniemożliwiła m.in. odbycie corocznej pielgrzymki z placu marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem tysięcy wiernych, którą tradycyjnie rozpoczynały się obchody Święta Dziękczynienia. Niestety wymogi sanitarne nie pozwalają na uruchomienie Miasteczka dla Dzieci, które każdego roku było ogromną atrakcją dla najmłodszych, a prócz zabawy niosło w sobie konkretny duchowy przekaz. Nie będzie także koncertu.

Całość wydarzeń XIII Święta Dziękczynienia można jednak śledzić w internecie.

*****************

Z okazji Święta Dziękczynienia w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej - także jak co roku - umieszczono relikwie i obrazy 14 polskich świętych i błogosławionych.

Pielgrzymkę z placu marszałka Józefa Piłsudskiego zastąpiła w tym roku wirtualna pielgrzymka z „Różańcem świętych – nie jesteś sam”. Poprowadził ją od godz. 8.00 kustosz Sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

W trakcie odmawiania części chwalebnej różańca zostaną przypomniane poprzednie pielgrzymki poprzez pokaz zdjęć z lat 2010-2019. Ilustrują one m.in. wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom.



Z okazji Święta Dziękczynienia w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej - także jak co roku - umieszczono relikwie i obrazy 14 polskich świętych i błogosławionych. W południe rozpoczęła się tam główna Msza św. dziękczynna Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

To święto, choć skromniejsze, jest dzisiaj tak bardzo potrzebne, abyśmy w imieniu Kościoła i świata dokonali zawierzenia Bożej Opatrzności trudnego dziś, które przeżywa świat i każdy z nas. Jest ono potrzebne także, abyśmy zawierzyli przyszłość, aby stała się dla nas pomyślna i szczęśliwa

– mówił w homilii metropolita warszawski.

Nawiązał też, do planowanej na ten dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, której termin został przełożony ze względu na epidemię koronawirusa.

Miał być dzień niezwykle uroczysty beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia na placu Piłsudskiego. Uroczystość miała się kończyć procesją z relikwiami nowego błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej, ale stało się inaczej

– wspomniał wyrażając ufność na nieodległą beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego.

Wierzę w to gorąco i chciałbym to wyznać także tutaj, że w najbliższych miesiącach doczekamy takiego dnia kiedy wiele tysięcy Polaków i gości z zagranicy będzie mogło na placu Piłsudskiego uczestniczyć w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego a w następne Święto Dziękczynienia, a więc najpóźniej za rok, będzie dziękczynienie za tę beatyfikację. Miejmy nadzieję, graniczącą z pewnością wiary, że będzie to także połączone z procesją, w której relikwie Prymasa Tysiąclecia zostaną wprowadzone do panteonu polskich świętych i błogosławionych w Świątyni Opatrzności Bożej

– mówił  kard. Nycz.

Zwrócił też uwagę słuchaczom, iż “mamy za co dziękować Bogu, pomimo trudnej sytuacji, a może nawet – jak się wyraził – w tej trudnej sytuacji”. Zachęcał, by zawierzać Bogu “nas samych, nasze rodziny, Kościół, Polskę i cały świat”.

Podczas obchodów XIII Święta Dziękczynienia kard. Nycz zaproponował darczyńcom Świątyni Opatrzności i wszystkim chętnym modlitwę na “Różańcu ze świętymi” propagowaną przez Centrum Opatrzności Bożej. Można otrzymać dziesiątkę różańca, a w kolejnych latach z tych dziesiątek ułożyć cały różaniec i modlić się za wszystkie nasze sprawy

– mówił o tej inicjatywie metropolita warszawski.

Na zakończenie podziękował Bogu, za “wszystkich, którzy przez ofiarę i modlitwę przez ostatnie lata budowali i zbudowali Świątynię Opatrzności Bożej”.

Jesteście przy tej świątyni, która jest wotum narodu nie tylko za Konstytucję 3 Maja, ale za wszystko, co wielkie w naszych dziejach, za wielkich Polaków XX wieku Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
– przypomniał. I zachęcił:

Pragniemy zawierzyć przede wszystkim tych, którzy są dotknięci skutkami epidemii koronawirusa na świecie, w naszej Ojczyźnie i w Warszawie. Modlimy się, aby Bóg w swojej Opatrzności sprawił, że ta pandemia, która ciągle jeszcze nas dotyka, szybko przeminęła, by nas “zostawiła w spokoju. [...] Modlimy się także o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy następne Święto Dziękczynienia mogli obchodzić już z nowym błogosławionym, wielkim Prymasem Tysiąclecia, naszym Arcybiskupem.

Po homilii, jak co roku w Święto Dziękczynienia, metropolita warszawski wypowiedział w imieniu całego narodu polskiego Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej, po czym obecni w Świątyni złożyli wyznanie wiary.
W procesji z darami został wniesiony kosz z intencjami, które na XIII Święto Dziękczynienia nadesłali wierni z całej Polski. To ponad 7 tys. intencji modlitewnych, w których dziękują Opatrzności Bożej i chcą jej zawierzać swoje życie.

O godz. 15 w Świątyni Opatrzności Bożej odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odprawiona została parafialna Msza św.

W programie XIII Święta Dziękczynienia jeszcze:
19.00 - Msza św.
20.00-20.30 - Modlitwa uwielbienia
20.30-21.20 - Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. Tadeusza Aleksandrowicza, kustosza powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej
21.40 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Jezusa
21.37 - Wspólne śpiewanie Barki

Ustanowione przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza święto po raz pierwszy było obchodzone w 2008 r. Jest celebrowane nie tylko w archidiecezji, lecz także w całej Polsce.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter