3 grudnia
niedziela
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trwa przedsynodalne spotkanie młodzieży

Ocena: 0
324

W Rzymie trwa od wczoraj przedsynodalne spotkanie młodzieży, zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé.

Fot. arch. idziemy.pl

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”. Dziś jego uczestnicy uczestniczyli w warsztatach tematycznych w różnych miejscach Wiecznego Miasta. Dotyczyły one m.in. różnorodności chrześcijańskich tradycji, dążenia do jedności chrześcijan, braterstwa z wyznawcami innych religii, poznawania realiów życia uchodźców, troski o stworzenie, wzrastania w człowieczeństwie, walce z handlem ludźmi i ich wykorzystywaniem, pomocy bezdomnym, głodującym, więźniom, sposobom wiarygodnego głoszenia Ewangelii w społeczeństwie dalekim od Kościoła itd.

Do wyboru uczestnicy mieli udział w jednym z 26 dwugodzinnych warsztatów, zgrupowanych w 11 bloków tematycznych. Dla przykładu prezentujemy cztery z nich.

Pierwszy blok zatytułowano: „Razem wędrować i rozpoznawać Chrystusa w różnorodności naszych tradycji”. Obejmował on trzy propozycje. Pierwsza brzmiała: „Na nowo rozbudzić swoją chrześcijańską tożsamość jako członka Kościoła, który jest mniejszością w trudnym otoczeniu”. Uczestnicy zadawali sobie pytania: „W jaki sposób możemy na nowo rozbudzić swoją chrześcijańską tożsamość, odkrywając własne korzenie? W jaki sposób nas to umocni? Jak zachować otwartość i gościnność w naszej wspólnocie?”. Wysłuchano świadectw dwojga prawosławnych Serbów z nowej misyjnej parafii w Rzymie.

Drugą propozycją był panel dyskusyjny na Wydziale Teologicznym Waldensów na temat: „Wysłuchać osoby, które są pozbawione głosu, aby umieć usłyszeć każdego i mówić do świata”, z udziałem trojga reprezentantów różnych Kościołów protestanckich, w tym przewodniczącego Światowej Rady Metodystów Jonga Chuna Parka.

Trzecią propozycję nazwano „Historia przyszłości”. Dotyczyła ona współczesnego ruchu ekumenicznego. Punktem wyjścia było przekonanie, że wraz z mijającym czasem poszukiwanie jedności chrześcijan rozwinęło nowe sposoby, dynamikę i priorytety, nie zmienił się jednak ostateczny cel: umocnienie świadomości naszej wspólnej tożsamości w Chrystusie, tak aby nasze świadczenie o Ewangelii było w świecie bardziej skuteczne. Warsztat zorganizowano w ekumenicznym ośrodku Pro Unione, prowadzonym przez braci Franciszkanów od Pojednania, gdzie 60 lat temu uczestnicy Soboru Watykańskiego II, eksperci, obserwatorzy z innych Kościołów spotykali się co tydzień i dzielili się swoimi ideami, co zostało nazwane „Tajnym Soborem” i przekładało się na codzienne wzajemne relacje, a w efekcie stało się niezatartym impulsem dla ruchu ekumenicznego.

Drugi blok tematyczny dotyczył tworzenia braterskich więzi z wyznawcami innych religii. „Jak możemy nawiązywać relacje z wyznawcami islamu i czego może nas nauczyć ich doświadczenie?” – o tym mówili dwaj profesorowie Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamskich (PISAI) oraz siostra Iwona Cholewińska z Polski, ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Matki Bożej Afryki (MSOLA). Dzielili się oni swoimi doświadczeniami z życia w społecznościach muzułmańskich w Burkina Faso i w Algierii, pokazując, jak „związki z wyznawcami innych religii mogą stać się źródłem życia, kiedy włączamy innych w swoje życie”. Z kolei katolicka zakonnica i buddyjski mnich dzielili się doświadczeniami dialogu międzyreligijnego z perspektywy monastycznej. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób życie duchowe staje się przestrzenią spotkania między religiami i czego uczymy się od siebie, słuchając się nawzajem.

Trzeci blok tematyczny „Razem, przyjmować się wzajemnie ponad granicami, aby życie było piękniejsze i bardziej sprawiedliwe” obejmował dwie propozycje. Pierwsza, „Poczuć się w skórze uchodźcy”, była warsztatem prowadzonym przez rzymski ośrodek Astalli, będący jednym z oddziałów Jezuickiej Służby Uchodźcom. Spotkanie z uchodźcami i nawiązanie z nimi kontaktu miało pomóc lepiej zrozumieć „kto” i „dlaczego” dziś opuszcza swój dom. Druga, „Rzym oczami uchodźcy”, była odwiedzinami w całodziennym Ośrodku dla Uchodźców Joela Nafuma, które znajduje się w krypcie kościoła episkopalnego św. Pawła. Uchodźcy i osoby proszące o azyl, mogą odpocząć, uzyskać informacje i rady.

„Razem przyjmować i troszczyć się o dar stworzenia” – to temat czwartego bloku, który obejmował tylko jedną propozycję: „Wszyscy żyjący wzajemnie od siebie zależą”, stawiając pytania: „W jaki sposób możemy przyjmować i troszczyć się o dar stworzenia? Jak zmiany klimatyczne wpływają na życie nasze i naszego otoczenia?”. Siostry Miłosierdzia zaprosiły do refleksji w trzech grupach: „Zmiany klimatyczne: postrach ubogich”, „Czy ekonomia i ekologia wzajemnie od siebie zależą?” i „Duchowość ekologiczna na co dzień”.

Po południu uczestnicy spotkania wezmą udział we wspólnej modlitwie w bazylice św. Jana na Lateranie, skąd przejdą w pieszej pielgrzymce do Watykanu. Trasa prowadząca z katedry Biskupa Rzymu do grobu św. Piotra ma sześć kilometrów. Wspólne przemierzanie tej drogi jest symbolem synodu, którego grecka nazwa σ?νοδος oznacza właśnie wspólną drogę.

Wieczorem na placu św. Piotra młodzi będą uczestniczyć w ekumenicznym czuwaniu modlitewnym pod przewodnictwem papieża Franciszka, po czym wrócą do goszczących ich rodzin.

W niedzielę 1 października uczestniczyć będą w parafialnych liturgiach, a po obiedzie w rodzinach lub wspólnotach rozjadą się do swoich krajów.

Spotkanie jest przeznaczone dla osób od 18. do 35. roku życia. Zamieszkały one w ponad 80 rzymskich parafiach, gdzie wspólnie modlą się i integrują. W spotkaniu uczestniczy około 3 tys. osób z Włoch i innych krajów, m.in. z Polski (470), Francji (400), Hiszpanii (280), Węgier (220), ale również takich jak: Egipt, Wietnam, Korea czy Stany Zjednoczone.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter