6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Transakcje bezgotówkowe w Kościele?

Ocena: 0
622

Ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła - uważa ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda.

W piątek w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się - z udziałem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego - konferencja "Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?" .

Przywykliśmy (...) do tego, że ofiarę w parafii można złożyć tylko w gotówce

- zauważa cytowany w komunikacie KAI po spotkaniu ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda. Jednocześnie zaznacza, że historia pokazuje, iż Kościół jako instytucja nie boi się nowoczesnych rozwiązań. Jego zdaniem, ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła.

Jak czytamy w komunikacie Katolickiej Agencji Informacyjnej, terminale płatnicze zostały zainstalowane m.in. w katedrze w Turynie we Włoszech już w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Także Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii i można tam płacić kartą i smartfonem. W Polsce terminale też już działają w kościołach, głównie tych licznie odwiedzanych przez turystów.

Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy

- powiedział cytowany dominikanin ojciec Dawid Kołodziejczyk, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie.

W komunikacie podano, że co dziesiąty Polak dokonując płatności nie posługuje się gotówką, a Polska znajduje się wśród liderów w Europie pod względem popularności płatności zbliżeniowych.

Zwiększeniu dostępności terminali płatniczych służy program Polska Bezgotówkowa, prowadzony przez Fundacje Polska Bezgotówkowa. Kierowany jest on do małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, a także urzędów i innych instytucji sektora publicznego oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a przyjmujących płatności, w tym do parafii.

Aby otrzymać terminal należy wejść na stronę www.polskabezgotowkowa.pl, wypełnić formularz i wybrać jednego lub kilku dostawców, którzy skontaktują się z parafią i przedstawią szczegółowe informacje. Po podpisaniu umowy z wybranym dostawcą gotowy do pracy terminal zostanie dostarczony pod wskazany adres. W ramach programu Polska Bezgotówkowa każda parafia może liczyć na wsparcie fundacji: 12-miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, brak opłat za transakcje i instalacje terminala.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter