28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Totalitaryzm postmodernistyczny

Ocena: 4.3
3166

Mówiąc o totalitaryzmie „postmodernistycznym”, który zabija dusze młodych ludzi, odnoszę się do nr. 12 Instrumentum laboris.

fot. BP KEP

Obecne czasy są zdefiniowane jako epoka postmodernistyczna, w której wydaje się niemożliwe stworzenie wizji globalnych. Świat wydaje się pokawałkowany na części, gdzie „chaotyczność rzeczywistości” sprawia, że język uniwersalny staje się niezrozumiały, oraz stawia wszystkich w stanie niepewności, osłabiając korzenie wiarygodnych „fundamentów” etycznych, ludzkich i religijnych. Są to czasy silnie naznaczone relatywizmem, który dotyka przede wszystkim dusz młodych ludzi.

To prawda, ale – z drugiej strony – mamy do czynienia z niebezpieczeństwem „totalitaryzmu ukrytego”, który determinuje kontekst życia i dojrzewania młodego człowieka. Jest on inny od totalitaryzmów XX w.; nie odwołuje się do przemocy, jak komunizm czy nazizm, ale paradoksalnie okazuje się o wiele bardziej efektywny. Nie zabija ciał młodych ludzi, ale ich dusze.

Jest to totalitaryzm zakamuflowany. Na czym polega ów „kamuflaż”? Poprzez bezpośrednią lub pośrednią komunikację medialną młodzi ludzie są poddawani oddziaływaniu sił składających się na oglądalność. Wykluczenie opinii, które nie pasują do obowiązującego dyskursu społecznego, nie odbywa się dzisiaj poprzez gwałt i przemoc, ale poprzez moc pieniądza, propagandy i ośmieszenia.

Najważniejszym punktem obrony przed totalitaryzmem postmodernistycznym jest rodzina. Dowodzą tego ostatnio przeprowadzone badania w siedmiu krajach europejskich: Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech, z których wynika, że jedyną strukturą zakorzenienia społecznego i najważniejszym punktem odniesienia jest właśnie rodzina. Drugą formą obrony był tradycyjnie Kościół, zwłaszcza Kościół katolicki.

Niedawne uroczystości w Trewirze na cześć Karola Marxa wraz z wzniesieniem jego pomnika – daru Chińskiej Republiki Ludowej, uświadamiają nam, że zachodni świat jest o wiele mniej odporny na propagandę totalitarnej ideologii w wersji komunistycznej, aniżeli w wersji nazistowskiej.

Ideologie totalitarne XX w. zawierały element palingenetyczny. Chciały stworzyć „nowego człowieka” i „nowy świat”, zrywając radykalnie z przeszłością. Potencjał palingenetyczny jest kluczem w perspektywie możliwości zakwalifikowania schematów myślowych młodzieży jako przedtotalitarnych. Z badań, do których się odwołujemy, wynika, że jeśli chodzi o małżeństwo i rodzinę, to istnieje duża skłonność do redefiniowania tych pojęć.

W tej sytuacji zadaniem Kościoła jest pomoc młodym, aby nie ulegli zasadzkom totalitaryzmu postmodernistycznego, który potrafi prezentować się atrakcyjny w sposób, udając, że chce bronić wolności. W obliczu „postmodernistycznej logiki”, która powoduje zachwianie jednostek, Kościół ma wiele do powiedzenia i do zrobienia, poczynając od Listu św. Pawła Apostoła do Filipian: „W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym – to miejcie na myśli! ” (Flp 4,8), gdyż „ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli! ” (Ga 5,1).

Wystąpienie abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na Synodzie biskupów o młodzieży, 9 października

 

Podczas rozmowy z polską delegacją 10 października w przerwie obrad papież Franciszek wyraził zainteresowanie przemówieniem abp. Stanisława Gądeckiego. Papież powiedział, że podobało mu się ono tym bardziej, że biblista poruszył temat społeczny. – Ojciec Święty zwrócił uwagę na trafne obserwacje abp. Gądeckiego dotyczące nowego totalitaryzmu, który kreuje postawy młodych i ich niszczy – relacjonował uczestniczący w spotkaniu z papieżem bp Marian Florczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter